IBPB2/415-336/07/KCz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-336/07/KCz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP - 6 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z transakcji wymiany udziałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2007 r. do tut. Biura został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z transakcji wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, polski rezydent podatkowy, jest członkiem zarządu zatrudnionym na podstawie umowy o pracę i jednym z dwóch udziałowców spółki z o.o. z siedzibą w Polsce (dalej Spółka PL). W jej kapitale zakładowym posiada 12,1% udziałów. Pozostałe 87,9% udziałów stanowi własność spółki z o.o. w Niemczech (dalej jako DE) Jedynym wspólnikiem spółki DE jest inna spółka z o.o. z siedzibą w Niemczech (dalej jako Spółka Holdingowa DE). Spółka Holdingowa DE jest także wspólnikiem innych spółek, w szczególności w Polsce i Czechach. Natomiast jedynym wspólnikiem Spółki Holdingowej DE jest niemiecki fundusz inwestycyjny (dalej jako Fundusz). Wnioskodawca objął wszystkie swoje udziały w Spółce PL w zamian za wkład pieniężny. Z przyczyn gospodarczych planowana jest wymiana wszystkich udziałów wnioskodawcy w Spółce PL na udziały w Spółce Holdingowej DE. Wnioskodawca rozważa dwa sposoby przeprowadzenia transakcji. Jeden z nich przedstawiony został następująco:

* wymiana nastąpi w ten sposób, że za wszystkie swoje udziały w Spółce PL wnioskodawca otrzyma 5% udziałów w Spółce Holdingowej DE. Oznacza to, że w wyniku zamiany Fundusz przeniesie na wnioskodawcę 5% udziałów w Spółce Holdingowej DE, a wnioskodawca przeniesie na Fundusz 12,1% udziałów w Spółce PL. Wymiana nastąpi jednorazowo, zgodnie z umową przedwstępną, po spełnieniu wskazanych w niej warunków. Stronami tej umowy będzie wnioskodawca, Fundusz oraz Spółka DE. Sama umowa przedwstępna nie została jeszcze zawarta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy transakcja wymiany udziałów spowoduje powstanie u wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy, transakcja wymiany udziałów w sposób opisany powyżej będzie neutralna pod względem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na wysokość opodatkowania transakcji podatkiem dochodowym nie będzie miało wpływu państwo (Niemcy czy Polska), w którym zostanie zawarta umowa. Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 5 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. "zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w powyższych ustępach podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę". Jeżeli więc umowa zamiany zostanie zawarta w Polsce, wówczas wnioskodawca jako polski rezydent, zostanie opodatkowany w Polsce, a Fundusz jako niemiecki rezydent - w Niemczech (powołany przepis zdaniem wnioskodawcy wyraźnie stanowi, że zyski podlegają opodatkowaniu "tylko w"). Podobnie jeżeli umowa zostanie zawarta w Niemczech - wówczas wnioskodawca jako polski rezydent zostanie opodatkowany w Polsce, a Fundusz jako niemiecki rezydent - w Niemczech.

Wnioskodawca uważa, że zostanie opodatkowany w następujący sposób. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 powołanej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. W niniejszej sprawie przychodem będzie więc wartość udziałów otrzymanych przez wnioskodawcę w Spółce Holdingowej DE. Z kolei kosztem będzie wartość udziałów przekazanych przez wnioskodawcę w Spółce PL (art. 22 ust. 1 ustawy). Ze względu na fakt, że wartość udziałów w Spółce PL jest równa wartości udziałów w Spółce Holdingowej DE, to przychód będzie równy kosztom uzyskania przychodu, co z kolei spowoduje, iż nie pojawi się dochód podatkowy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały otrzymane przychody z:

a.

odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b.

realizacji praw wynikających z papierów wartościowych.

Wskazany przepis posługuje się w lit. a) pojęciem "odpłatne zbycie", pod którym należy rozumieć każde przeniesienie własności za wynagrodzeniem. Zamiana jest równoznaczna z odpłatnym zbyciem, następuje bowiem przeniesienie prawa własności zamienianych udziałów w Spółce PL w zamian za co wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie w postaci udziałów w Spółce Holdingowej DE o określonej wartości. Wartość otrzymywanych udziałów w Spółce Holdingowej DE stanowić będzie zatem dla wnioskodawcy przychód z kapitałów pieniężnych.

W razie zbycia (w tym zamiany) udziałów objętych w zamian za wkład pieniężny, przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu zastosowanie ma art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e. Tym samym wszystkie wydatki poniesione na objęcie udziałów w Spółce PL stanowią dla wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w momencie zbycia (zamiany) tych udziałów. Przychód oraz koszty uzyskania przychodu po zakończeniu roku w którym nastąpiła zamiana udziałów powinny być wykazane przez wnioskodawcę w zeznaniu PIT-38, a jeżeli wystąpi dochód podlegać on będzie opodatkowaniu 19% podatkiem, przy czym dochodu tego nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 i 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z zasadami wyrażonymi w art. 30b ust. 1 i 2 pkt 1 oraz ust. 5 tejże ustawy.

Z uwagi na fakt, iż wnioskodawca nie sprecyzował co rozumie pod pojęciem "wartość udziałów w Spółce PL" stanowiska wnioskodawcy nie można było uznać za prawidłowe.

Ponadto, jak stanowi art. 30b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji. Z art. 13 ust. 5 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej w dniu 14 maja 2003 r. w Berlinie wynika, iż zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w powyższych ustępach t.j.

1.

Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia własności majątku nieruchomego w rozumieniu artykułu 6 i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

2.

Zyski z przeniesienia własności akcji, udziałów lub innych praw w spółce, której aktywa majątkowe składają się głównie, bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego, położonego w Umawiającym się Państwie lub z praw wchodzących w skład tego majątku nieruchomego, mogą być opodatkowane w tym Państwie.

3.

Zyski z przeniesienia własności majątku ruchomego stanowiącego majątek zakładowy zakładu, który przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa posiada w drugim Umawiającym się Państwie albo z przeniesienia własności mienia ruchomego należącego do stałej placówki, którym osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie dysponuje w drugim Umawiającym się Państwie w celu wykonywania wolnego zawodu, łącznie z zyskami, które pochodzą z przeniesienia własności takiego zakładu (odrębnie albo z całym przedsiębiorstwem) lub takiej stałej placówki, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

4.

Zyski osiągane z przeniesienia własności statków morskich lub statków powietrznych eksploatowanych w transporcie międzynarodowym, statków eksploatowanych w żegludze śródlądowej oraz z przeniesienia własności majątku ruchomego związanego z eksploatacją takich statków morskich, statków powietrznych lub statków żeglugi śródlądowej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. A zatem, jeżeli zdaniem wnioskodawcy, nie zachodzi żadna z przesłanek wymienionych w ust. 1-4, zyski z przeniesienia własności udziałów w Spółce PL podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Należy jednak nadmienić, że postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania będą miały zastosowanie jedynie wówczas, kiedy majątek nieruchomy Spółki PL położony byłby nie tylko na terenie Polski, ale również Niemiec. W przeciwnym wypadku zastosowanie mają wyłącznie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl