IBPB2/415-321/07/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-321/07/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana P. przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 31 października 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 3 października 2006 r. w wyniku śmierci ojca wnioskodawca nabył jako spadkobierca ustawowy udział w spadku wynoszący #188;. W skład masy spadkowej wchodziła m.in. działka nr 5167 o powierzchni 0,3425 ha. W dniu 26 kwietnia 2007 r. w wyniku umowy nieodpłatnego działu spadku i częściowego zniesienia współwłasności sporządzonej w formie aktu notarialnego wnioskodawca stał się właścicielem wyżej wymienionej działki. Działkę tę zbył w dniu 10 października 2007 r. na rzecz Skarbu Państwa na cele uzasadniające wywłaszczenie tej nieruchomości pod budowę południowej obwodnicy miasta. Umowa sprzedaży działki została poprzedzona pismem z dnia 10 marca 2007 r., w którym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach poinformowała spadkobierców o przymusowym wykupie tej działki i zaproponowała cenę nabycia ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego. Poinformowano jednocześnie, że w przypadku odmowy przyjęcia oferty zajdzie konieczność wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego w trybie przepisów stosownej ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód ze zbycia wyżej wymienionej nieruchomości (przy czym zbycie to miało charakter przymusowy, ponieważ w razie odmowy zbycia wszczęto by postępowanie wywłaszczeniowe) jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy przychód korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 oraz art. 21 ust. 1 pkt 29, ponieważ nabycie zbytej działki nastąpiło w 2007 r. w drodze działu spadku, a ponadto zbycie miało miejsce na cele uzasadniające wywłaszczenie nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od 1 stycznia 2007 r..

Stosownie zatem do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytych uprzednio w drodze działu spadku. Nie można bowiem utożsamiać nabycia w drodze działu spadku z nabyciem w drodze spadku, o którym mowa ww. art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy. Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Może on nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Nabycie nieruchomości w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie), nie stanowi nabycia w drodze spadku, dlatego tylko część przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy. Zwolnieniu podlega tylko ta część przychodu, która odpowiada wartości udziału nabytego w spadku. Natomiast część przychodu ze sprzedaży działki w wartości odpowiadającej tej części, którą wnioskodawca nabył w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności nie korzysta z tego zwolnienia.

Ponieważ umowa o dział spadku i zniesienie współwłasności miały miejsce w 2007 r. do przychodu ze sprzedaży części działki nabytej na podstawie tejże umowy zastosowanie znajdą przepisy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. Zgodnie zatem z art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami, nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Jak wynika z powyższego zwolnienie nie będzie przysługiwać, gdy powyższe warunki - dotyczące okresu sprzedaży oraz ceny nabycia - będą spełnione łącznie. W przypadku, gdy spełniony będzie tylko jeden z nich albo żaden z nich, wówczas zwolnienie będzie podatnikowi przysługiwało. W analizowanym stanie faktycznym odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło przed upływem 2 lat od jej nabycia. Jednakże w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności część nieruchomości została nabyta nieodpłatnie od pozostałych spadkobierców, nie można więc ustalić ceny nabycia nieruchomości. W związku z powyższym nie jest spełniony drugi warunek wyłączający przedmiotowe zwolnienie.

Reasumując, stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe i przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości w całości podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl