IBPB2/415-309/07/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-309/07/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP - dnia 3 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu ze sprzedaży akcji nabytych w wyniku realizacji praw wynikających z opcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu ze sprzedaży akcji nabytych w wyniku realizacji praw wynikających z opcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zatrudniony w banku polskim - spółce z o.o. należącym do międzynarodowej grupy kapitałowej.

W celu zwiększenia zaangażowania kadry zarządczej i specjalistycznej w sprawy spółek tej grupy dwie spółki matki zorganizowały międzynarodowy plan opcji na akcje. Uprawnionymi do udziału w planie są wskazani pracownicy, menadżerowie i specjaliści (w tym wnioskodawca) zatrudnieni w spółkach tej grupy. Bank polski (w którym jest zatrudniony wnioskodawca) podjął decyzję o przystąpieniu do planu oraz o pokryciu kosztów związanych z realizacją planu w stosunku do wskazanych przez niego uczestników. Zgodnie z założeniami planu uczestnicy są uprawnieni do otrzymania opcji na nabycie spółek - matek. Opcje mają charakter osobisty i nie mogą być przedmiotem przeniesienia własności. Opcje nie mogą być bezpośrednio ani pośrednio zastawiane ani obciążane. Opcje, które nie zostaną zrealizowane w ciągu 10 lat, ulegają wygaśnięciu bez prawa do rekompensaty z tego tytułu. Ponadto może zostać wyłączone lub ograniczone prawo wykonania opcji przysługujące określonym uczestnikom. Opcje dają prawo nabycia w określonym czasie akcji spółek - matek po określonej cenie (cena wykonania).

Realizacja opcji przez uczestnika może nastąpić poprzez:

* przekazanie akcji na rachunek papierów wartościowych uczestnika po uiszczeniu przez niego ceny wykonania,

* bezzwłoczną sprzedaż przysługujących uczestnikowi akcji na giełdzie w Brukseli.

W związku z powyższym zadano m.in. pytanie.

Czy w związku ze sprzedażą akcji nabytych w ramach planu wnioskodawca będzie zobowiązany do zadeklarowania w zeznaniu PIT-38 dochodu z kapitałów pieniężnych w wysokości różnicy pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży akcji a kosztami poniesionymi w związku z uczestnictwem w planie (kosztem byłaby zapłacona cena wykonania oraz ewentualne opłaty powiernicze i manipulacyjne związane ze sprzedażą akcji...).

W ramach tej części zapytania wniesiono także o potwierdzenie, iż osiągnięty w związku ze sprzedażą akcji dochód nie będzie podlegał łączeniu z innymi dochodami i nie wystąpi obowiązek jego wykazania w zeznaniach PIT-36 czy też PIT-37 (pytanie oznaczone w poz. 51 ORD-IN jako "2").

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku sprzedaży akcji nabytych w ramach planu będzie on zobowiązany do zadeklarowania w zeznaniu PIT-38 dochodu z kapitałów pieniężnych w wysokości różnicy pomiędzy kwotą otrzymaną ze sprzedaży akcji a ceną wykonania opcji oraz ewentualnymi opłatami powierniczymi i manipulacyjnymi związanymi ze sprzedażą akcji oraz będzie zobowiązany do zapłaty wynikającego z tego zeznania podatku.

W przypadku nabycia akcji po cenie niższej niż rynkowa nie powstanie przychód podatkowy, gdyż ta różnica jest jedynie dochodem potencjalnym. W związku z powyższym ewentualna dodatnia różnica pomiędzy ceną bieżącą akcji a ceną wykonania nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie preferencyjnego ich nabycia. Przychód powstanie dopiero w chwili sprzedaży akcji. Osiągnięty w związku ze sprzedażą akcji dochód nie będzie podlegał łączeniu z innymi dochodami i nie wystąpi obowiązek jego wykazania w zeznaniach PIT -36 lub tez PIT-37.

Ponadto w przedmiotowej sytuacji znajdą zastosowanie przepisy stosownych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami co do zasady są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, z wyjątkami przewidzianymi wprost w przepisach, kiedy przychodami są przychody należne, choćby jeszcze nie otrzymane.

Przychód uzyskany z tytułu sprzedaży akcji należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych. Stosownie bowiem do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Użyte w tym przepisie pojęcie "należny" oznacza, iż przychód powstanie niezależnie od momentu otrzymania środków pieniężnych przez podatnika.Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem, o którym mowa powyżej, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów określoną w art. 22 ust. 1 ww. ustawy - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 tej ustawy. W świetle art. 23 ust. 1 pkt 38 ww ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z powyższego wynika, że dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji ustala się koszty, które warunkują ich nabycie oraz sprzedaż. W praktyce istotną przesłanką zaliczenia poniesionego przez podatnika wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego miedzy tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem.W niniejszym przypadku wnioskodawca nabędzie akcje po cenie wykonania.Kosztem uzyskania przychodów będą więc wydatki faktycznie poniesione przez podatnika na nabycie akcji (cena wykonania) oraz związane z nabyciem ewentualne opłaty związane ze sprzedażą tych akcji czli np. opłaty manipulacyjne.

Reasumując, opodatkowaniu podatkiem dochodowym w świetle cytowanych przepisów podlegać będzie dochód stanowiący różnicę między przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu, które stanowić będzie Cena wykonania, za którą wnioskodawca nabędzie akcję, powiększona o koszty transakcji: nabycia i sprzedaży akcji o ile wnioskodawca poniesie te koszty.

Dochód ze sprzedaży akcji powstanie w dacie sprzedaży akcji i będzie opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który należy wykazać w odrębnym zeznaniu rocznym PIT-38.

Po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 (PIT-38) wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Osiągnięty ze sprzedaży dochód nie będzie podlegał łączeniu z innymi dochodami i nie wystąpi obowiązek jego wykazania w zeznaniach PIT-36 czy też PIT-37.

Wobec tego, że przedmiotem sprzedaży będą akcje spółek mających siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z treścią art. 30b ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powołane wyżej przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl