IBPB2/415-272/07/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-272/07/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 19 października 2007 r.) uzupełnionym w dniu 11 stycznia 2008 r. w zakresie przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2007 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek uzupełniony w dniu 11 stycznia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo, którego wnioskodawca jest akcjonariuszem działa jako spółka akcyjna od 1990 r. z kapitałem zakładowym 890 000 zł. Założycielami spółki było 612 osób fizycznych, w dniu 13 września 1990 r. spółka została zarejestrowana w Sądzie. Akcje spółki nie podlegają przepisom ustawy prawo o obrocie papierami wartościowymi. Emisja akcji była skierowana do określonego grona osób tj. pracowników dawnego przedsiębiorstwa w K., jej emerytów oraz pracowników spółek powstałych na bazie majątku zakładu.Statut spółki dopuszcza sprzedaż akcji między akcjonariuszami na podstawie zawartej umowy kupna - sprzedaży. Część akcji wnioskodawca kupił w latach 1990-1996,2005 i ostatnio w 2007 r. Akcje te chciałby sprzedać, jak wskazał we wniosku, w lutym 2007 lub w 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy sprzedaż akcji, które posiada wnioskodawca i dochód osiągnięty z tej sprzedaży określony jako różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży akcji podlega przepisom art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czy art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) tej ustawy i jakie deklaracje podatkowe powinien złożyć w swoim urzędzie skarbowym.

2.

Jeżeli sprzedaż ta podlega art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to czy część akcji kupiona przed 1 stycznia 2004 r., które wnioskodawca chce sprzedać podlega opodatkowaniu i jakie deklaracje w tym przypadku musi złożyć w urzędzie skarbowym.

Zdaniem wnioskodawcy zbycie akcji powinno podlegać przepisom art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (bez względu na datę zakupu akcji), osiągnięty dochód winien być wykazany w deklaracji PIT-38, a podatek zapłacony do 30 kwietnia następnego roku. W przypadku sprzedaży akcji, gdy cena zakupu równa się cenie sprzedaży, również złożyć deklarację PIT -38. Natomiast w przypadku akcji zakupionych przed 1 stycznia 2004 r. dochód osiągnięty ze sprzedaży tych akcji powinien być zwolniony z podatku i winna być złożona deklaracja PIT-38.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa zaniechano poboru podatku. Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.Dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1 tej ustawy podatkowej jest zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.Dochodów, o których mowa zgodnie z art. 30b ust. 5 ustawy nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Ponadto z przepisu art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnik, który uzyskał w roku podatkowym dochód z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b, obowiązany jest w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, złożyć urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium, z zastrzeżeniem ust. 7, odrębne zeznanie, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b. Dochody uzyskane z ww. źródła przychodów należy wykazać na formularzu zeznania PIT- 38.

Zgodnie z art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 z późn. zm.).

Jednocześnie, stosownie do art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 r. z późn. zm.) przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy podatkowej, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Powołany w zdaniu poprzednim przepis oznacza, że jeżeli akcje sprzedane w 2007 r. czy 2008 r. przez wnioskodawcę spełniałyby przesłanki określone w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. w związku z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 listopada 2003 r., to do opodatkowania dochodu osiągniętego z tego tytułu nie miałyby zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym także powoływane wyżej przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 1 oraz art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy. Na tej podstawie, zwolnienie z opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji nabytych przed 2004 r. zostało uzależnione od spełnienia łącznie dwóch warunków:

- dopuszczenia tych akcji do obrotu publicznego, oraz

- nabycia ich na podstawie oferty publicznej lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż nabyte przez wnioskodawcę akcje nie podlegają przepisom ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Wnioskodawca wskazuje bowiem, że oferta została skierowana do określonego grona osób tj. pracowników danego przedsiębiorstwa emerytowanych pracowników oraz pracowników spółek powołanych na bazie majątku tego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że przedmiotowe nabycie nie nastąpiło na podstawie oferty publicznej. Mówiąc o publicznym charakterze oferty należy mieć na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa, bez względu na liczbę osób, do których jest skierowana oferta. Jeżeli oferta nie jest skierowana do ogółu społeczeństwa, a do konkretnie oznaczonych adresatów, bądź grup adresatów to nie można mówić o ofercie publicznej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy prawo o obrocie papierami wartościowymi.

Wobec powyższego uznać należy, że nie został spełniony jeden z warunków określonych w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W związku z tym przychód ze zbycia w 2007 r. czy w 2008 r. przez wnioskodawcę akcji nabytych zarówno przed 1 stycznia 2004 r. jak i po 1 stycznia 2004 r. nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.Zatem podsumowując: kwota uzyskana przez wnioskodawcę w 2007 r. (o ile doszło do sprzedaży, ponieważ we wniosku jest mowa o lutym 2007 r.) czy w roku 2008 r. (o ile dojdzie do zawarcia umowy) z tytułu sprzedaży akcji stanowi źródło przychodu w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dochód ze sprzedaży akcji podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30b tej ustawy i powinien zostać wykazany w zeznaniu rocznym za 2007 i 2008 r. PIT-38.

Ustosunkowując się ściśle do zadanych pytań Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza:

Ad 1. Przy zbyciu akcji zastosowanie mają przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, przy czym art. 30b określa wysokość podatku.

Dochodem ze sprzedaży akcji, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 6 obliczonym w sposób określony w art. 30b ust. 1 tej ustawy podatkowej jest zgodnie z ust. 2 pkt 1 tego artykułu różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, a nie tylko - jak sugeruje wnioskodawca - różnica pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży. Dlatego w tej kwestii stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

W praktyce istotną przesłanką zaliczenia poniesionego przez podatnika wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między tym wydatkiem a osiągniętym przychodem. Nawet w przypadku, gdy cena sprzedaży równa się cenie zakupu sprzedaży, winien zostać złożony PIT-38.

Ad 2. Stanowisko wnioskodawcy, w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych akcji nabytych przed 1 stycznia 2004 r. jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl