IBPB2/415-204/08/BJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-204/08/BJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 29 stycznia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 21 kwietnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na podstawie art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

* w części dotyczącej skutków podatkowych przeniesienia własności lokali na podstawie art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - jest prawidłowe,

* w części dotyczącej zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu na podstawie art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 28 marca 2008 r. wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 21 kwietnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia Mieszkaniowa przejęła mieszkania zakładowe w latach 1996-2000 nieodpłatnie na podstawie ustawy z dnia 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. Nr 119, poz. 567 z późn. zm.). Przejęte budynki były wybudowane i zasiedlone przed 1985 r. Najemcy przejętych mieszkań zachowali dotychczasowe prawa wynikające z umowy najmu zawartej z poprzednim właścicielem na podstawie cesji lub poprzez zawarcie nowej umowy najmu. Mogli też w dowolnym momencie uzyskać członkowstwo poprzez zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Obecnie spółdzielnia przenosi własność lokali na rzecz najemców w trybie art. 48 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) oraz na rzecz członków spółdzielni posiadających lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu w trybie art. 12 ww. ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z przenoszeniem na rzecz najemcy własności lokali w trybie art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które przed przejęciem przez spółdzielnię były mieszkaniami zakładowymi na lokatorach ciąży obowiązek zapłaty podatku dochodowego od ustanowionej własności lokali.

Zdaniem wnioskodawcy, obowiązujący do 30 lipca 2007 r. przepis art. 12#61447; ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowił, iż zmniejszona płatność członka na pokrycie różnicy między wartością rynkową lokalu, a zwaloryzowaną wartością wkładu mieszkaniowego, o którym mowa w art. 11#61446; ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 jest dochodem członka niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Mimo, że art. 12#61447; ustawy został uchylony, to w stosunku do członka spółdzielni, który po wejściu w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zawarł umowę przeniesienia własności lokalu zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. podatek dochodowy od osób fizycznych nie występuje. Art. 48 ust. 3 i 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, iż najemca, na rzecz którego zostanie przeniesione prawo własności lokalu pokrywa poniesione przez spółdzielnię koszty nakładu koniecznego na utrzymanie budynku, w którym znajduje się ten lokal. Kaucja mieszkaniowa zostaje zaliczona na poczet pokrycia kosztów nakładów koniecznych.

W przepisie art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwolnienie z tego podatku dotyczy dochodów uzyskanych z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców. Spółdzielnia przejęła mieszkania zakładowe nieodpłatnie w trybie ustawy z dnia 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwo państwowe.Zdaniem wnioskodawcy przepis art. 21 ust. 1 pkt 93 powinien więc mieć zastosowanie zarówno do dochodu uzyskanego z zakupu mieszkań zakładowych jak i byłych mieszkań zakładowych, które przekształcone zostały w trybie art. 48 ust. 3 i 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zasady zawierania umów przeniesienia własności lokali określają przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873), w szczególności art. 48 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż na pisemne żądanie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego, który przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności lokalu, po dokonaniu przez niego:

1.

spłaty zadłużenia z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu lokalu,

2.

wpłaty wkładu budowlanego określonego przez zarząd spółdzielni w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej zajmowanego mieszkania wynikającej ze zwaloryzowanej ceny nabycia budynku, jeżeli spółdzielnia nabyła budynek odpłatnie.

Ponadto, jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nabyła mieszkanie zakładowe, o którym mowa w ust. 1, nieodpłatnie, najemca, o którym mowa w ust. 1, powinien pokryć koszty dokonanych przez spółdzielnię nakładów koniecznych przeznaczonych na utrzymanie budynku, w którym znajduje się ten lokal (art. 48 ust. 3 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

W myśl art. 48 ust. 4 tej ustawy kaucje mieszkaniowe, o których mowa w art. 7 ust. 3 w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz. U. Nr 119, poz. 567, z późn. zm.) podlegają zaliczeniu na poczet wkładu budowlanego lub na poczet pokrycia kosztów, o których mowa w ust. 3. Zatem, jeżeli jak wskazano we wniosku, przeniesienie własności lokali nastąpi na zasadach określonych w cytowanym art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, to nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu realizacji przedmiotowej umowy. Nie ma bowiem przysporzenia majątkowego.

Podkreślić należy, iż obowiązek zapłaty podatku dochodowego nie wystąpi również w przypadku, gdy spółdzielnia mieszkaniowa przyjęła w poczet swoich członków dotychczasowych najemców zakładowych lokali mieszkalnych i ustanowiła na ich rzecz spółdzielcze lokatorskie prawa do tych lokali, a członkowie ci złożyli wnioski o zawarcie umów przeniesienia własności lokali na podstawie art. 12 ust. 1 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zatem uchylenie z dniem 31 lipca 2007 r. w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych art. 12#61447; nie zmienia na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sytuacji prawno-podatkowej członków spółdzielni, którzy po wejściu w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873) zawarli umowy przeniesienia własności lokalu, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy w tej kwestii jest prawidłowe.

Natomiast w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania zwolnienie wynikające z treści art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców - w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową tych budynków lub lokali a ceną zakupu.

Zwolnienie, o którym mowa w ww. przepisie odnosi się wyłącznie do dochodów uzyskanych z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców. Natomiast mieszkania w przejętych budynkach straciły status zakładowych lokali mieszkalnych i stały się mieszkaniami wchodzącymi w skład zasobów spółdzielni mieszkaniowej.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl