IBPB2/415-202/08/BD/KAN-914/01/08 - Wynagrodzenie prezesa spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-202/08/BD/KAN-914/01/08 Wynagrodzenie prezesa spółki.

"(...) Czy wynagrodzenie prezesa/członka zarządu Spółki (będącego jednocześnie pracownikiem), osiągane z tytułu pełnienia funkcji członka (prezesa) zarządu, wykonywanej na podstawie aktu powołania jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawcy przychody członków (prezesa) zarządu należy traktować odrębnie w zależności od podstawy (tytułu prawnego) ich nabycia. I tak, do przychodów uzyskiwanych ze stosunku pracy zastosowanie mają przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast do przychodów otrzymanych z tytułu pełnienia funkcji - na podstawie aktu powołania - w organach Spółki zastosowanie mają przepisy art. 13 pkt 7 cyt. ustawy. Zakres obowiązków wynikających z pełnienia funkcji prezesa/członka zarządu Spółki jest ściśle określony w Regulaminie Zarządu Spółki - akcie prawa wewnętrznego obowiązującego w Spółce i jest oddzielony od zakresu zadań i kompetencji wynikających z obowiązków pracowniczych, wykonywanych w ramach podległości służbowej. W tym stanie rzeczy - bez znaczenia jest fakt, iż prezesa/członka zarządu łączy ze Spółką obok aktu powołania do pełnienia funkcji w zarządzie Spółki także umowa o pracę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy zawiera wyliczenie poszczególnych źródeł przychodów. Wśród nich znajdują się m.in.: przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkowstwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (art. 10 ust. 1 pkt 1) oraz przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2).

Przy czym na podstawie art. 13 pkt 7 tej ustawy przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Podkreślić należy, iż co do zasady członkowie zarządu Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą pełnić swoje funkcje na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, ewentualnie bez stosunku zatrudnienia pracowniczego czy też niepracowniczego. Wybór tego w jakiej formie prawnej członek zarządu wykonuje czynności wykonawczo-zarządzające jest pozostawiony Spółce.

Jednakże w przypadku ustalenia dla zarządu zarówno wynagrodzeń z tytułu stosunku pracy, jak i z tytułu pełnienia funkcji, należy mieć na uwadze, iż wynagrodzenia te powinny być ustalane z tytułu wykonywania odrębnych w swej istocie zadań z obu tytułów, co powinno wynikać z dokumentów będących w posiadaniu wnioskodawcy.

Zatem, jeżeli w istocie wypłacone przez wnioskodawcę wynagrodzenia obejmujące różne obowiązki będą wypłacane odrębnie ze stosunku pracy i z tytułu pełnionej funkcji, to zasady opodatkowania tych wynagrodzeń uzależnione będą od zasad opodatkowania właściwych dla danego źródła przychodu.

Tym samym wynagrodzenie wypłacone wyłącznie z tytułu pełnionych funkcji zaliczane będzie do źródła przychodu - działalność wykonywana osobiście, natomiast wynagrodzenie wypłacane w ramach obowiązków wynikających z umowy o pracę do źródła przychodu - stosunek pracy. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/7/13-14