IBPB2/415-189/08/JT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-189/08/JT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani K. przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2008 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W marcu 1977 r. wnioskodawczyni wraz z mężem otrzymała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, w którym zameldowała się na pobyt stały. W dniu 5 grudnia 1989 r. po uzupełnieniu wkładu budowlanego, prawo to przekształciła w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Po śmierci męża, postanowieniem sądu z 23 lutego 1994 r. została jedynym właścicielem tego prawa. W dniu 13 listopada 2007 r. aktem notarialnym prawo to zostało przekształcone i na rzecz wnioskodawczyni ustanowiono odrębną własność tego mieszkania. Z powodów osobistych i rodzinnych, wnioskodawczyni zmuszona jest do pilnej sprzedaży mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy uzyskane dochody z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będą wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, czy będą podlegać opodatkowaniu według stawki 19 %.

Zdaniem wnioskodawczyni w jej przypadku spełnione są warunki do uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego, ponieważ mieszka i jest zameldowana w przedmiotowym lokalu od 30 lat, a okres nabycia prawa własności do lokalu powinien być liczony od dnia nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Wnioskodawczyni przywołuje tutaj podjęte w podobnych sprawach decyzje organów:

* WSA w Szczecinie - I S.A./Sz 330/07 z dn. 18 lipca 2007 r.

* WSA w Warszawie sygn. akt III S.A./Wa 1387/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, w dniu 5 grudnia 1989 r. wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W lokalu tym wnioskodawczyni zameldowana była wraz z mężem od marca 1977 r. Po śmierci męża w dniu 23 lutego 1994 r. wnioskodawczyni objęła w drodze spadku #189; część lokalu w związku z czym całość spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu stała się jej własnością. W dniu 13 listopada 2007 r. aktem notarialnym ustanowiona została na rzecz wnioskodawczyni odrębna własność tego lokalu. W najbliższym czasie wnioskodawczyni zamierza sprzedać ten lokal.

W przedmiotowej sprawie zmiana formy własności ww. lokalu ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność nie ma znaczenia; za datę nabycia należy przyjąć dzień przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu w przypadku #189; części przynależnej wnioskodawczyni w ramach współwłasności a w części przynależnej mężowi dzień objęcia po nim w spadku przypadającej mu #189; części tego prawa co formalnie potwierdziło postanowienie Sądu z dnia 23 lutego 1994 r.

Zamierzona sprzedaż tego mieszkania nastąpi więc po upływie 5 lat licząc od końca roku, w którym nabyto mieszkanie.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić iż w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedaż ta nie będzie źródłem przychodu. Oznacza to zarazem iż uzyskany z planowanej sprzedaży tego mieszkania przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl