IBPB2/415-1527/08/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-1527/08/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 18 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2008 r. do tu. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 1988 r. nabył spadek w postaci nieruchomości, co zostało stwierdzone postanowieniem Sądu Rejonowego. W 1998 r. zapłacono stosowny podatek od spadków i darowizn. W 2007 r. spadkobiercy podzielili przedmiotową nieruchomość, a następnie w tym samym roku dokonali między sobą zniesienia współwłasności, w wyniku której każdy ze spadkobierców stał się właścicielem jednej nieruchomości. Jeden ze spadkobierców w dniu 8 czerwca 2007 r. sprzedał swoją nieruchomość. W wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności wartość otrzymanej przez wnioskodawcę nieruchomości odpowiada wartości udziału, jaki przysługiwał wnioskodawcy w wyniku nabycia spadku (i nie uległ zmianie).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawcę podlega zwolnieniu określonemu w art. 21 ust. 1 pkt 32d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie powodowała obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wersji obowiązującej do dnia 31 grudnia 2006 r. (na mocy art. 7 ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) podatnikowi przysługuje zwolnienie z podatku przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Uważa, iż nie ma obowiązku uiszczenia podatku, gdyż przychody ze sprzedaży nieruchomości korzystają ze zwolnienia. Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca przywołuje interpretację wydaną przez Ministra Finansów z dnia 8 stycznia 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (...) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (...).Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają jednak zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od 1 stycznia 2007 r.

Stosownie zatem do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 stycznia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.W przedmiotowej sprawie spadek nabyty w 1988 r. został podzielony pomiędzy spadkobierców w 2007 r., po czym zniesiono współwłasność, w wyniku której każdy ze spadkobierców stał się właścicielem jednej nieruchomości.Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Zniesienie współwłasności polega na dokonaniu podziału rzeczy wspólnej należącej do wszystkich współwłaścicieli, ponieważ współwłaściciele mają swoje udziały w prawie, ale nie w rzeczy. W rezultacie dochodzi tylko do nowego ukształtowania prawa własności poprzez odebranie temu prawu cechy wspólności.

Jednak nabycie nieruchomości w drodze działu spadku lub zniesienia współwłasnościw części przekraczającej udział spadkowy (nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie) nie stanowi nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ww. ustawy. W konsekwencji należny jest podatek dochodowy w formie ryczałtu z tytułu sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych. Należny jest przy tym nie od całości osiągniętego przychodu, lecz od nadwyżki (różnicy) pomiędzy wartością nieruchomości i praw majątkowych wynikającą z tytułu działu spadku lub zniesienia współwłasności, a należnością przypadającą z tytułu spadku. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w wyniku umowy o dział spadku i zniesienie współwłasności, udział wnioskodawcy w nieruchomości nie uległ powiększeniu, nie doszło więc do nabycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a), gdyż wartość otrzymanej przez wnioskodawcę nieruchomości odpowiada wartości udziału, jaki przysługiwał mu w wyniku nabycia spadku.

Reasumując, stanowisko wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe, ponieważ przedmiotowa nieruchomość została przez niego nabyta w spadku w 1988 r. i tym samym cały przychód uzyskany ze sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że od nabycia w spadku przez wnioskodawcę nieruchomości minęło ponad 5 lat, co zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy oznacza, że sprzedaż w ogóle nie stanowi dla wnioskodawcy źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl