IBPB2/415-1263/08/CJS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-1263/08/CJS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 14 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W drugiej połowie XX wieku wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem - w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej - lokal mieszkalny. Począwszy od wskazanego w zdaniu poprzednim okresu (tj. od drugiej połowy XX wieku) tytułem prawnym przysługującym małżonkom (względem ww. lokalu) było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W 2007 r. na mocy postanowienia sądu powszechnego w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku i działu spadku po zmarłym (w tym samym roku, tj. 2007 r.) mężu, wnioskodawczyni odziedziczyła 1/3 udziału w ww. prawie przysługującym dotychczas jej i (zmarłemu) małżonkowi.

W konsekwencji w 2007 r. wnioskodawczyni dysponowała:

- 3/6 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego - ta część udziału przypada wnioskodawczyni wskutek ustania wspólności majątkowej małżeńskiej

w wyniku śmierci męża:

- 1/6 udziału w ww. prawie - tę część udziału wnioskodawczyni odziedziczyła po zmarłym mężu na mocy wspomnianego tutaj postanowienia sądu.

Tym samym łączny udział wnioskodawczyni w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego wyniósł 4/6 Pozostała część udziału w powyższym prawie przysługiwała dwóm córkom wnioskodawczyni (córki odziedziczyły po 1/3 udziału przysługującego po zmarłym ojcu, a więc - w ujęciu ogólnym - po 1/6 ww. prawa.).

W dniu 15 lutego 2008 r. wnioskodawczyni wraz z pozostałymi współwłaścicielkami (córkami) dokonała sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz osoby trzeciej, wypełniając jednocześnie dyspozycję art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tzn. składając oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ustawy w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania wnioskodawczyni.

Powyższe oświadczenie złożone zostało z zachowaniem terminu 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia wskazanego w niniejszym akapicie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Ponadto, w załączeniu do tego oświadczenia wnioskodawczyni przekazała właściwemu organowi podatkowemu zaświadczenie z dnia 22 lutego 2008 r. (znak: 87/1/2008) dokumentujące (ponad dwunastomiesięczny) okres zameldowania na pobyt stały w ww. lokalu.

Wnioskodawczyni ponadto poinformowała, że kierując się względami swojego bezpieczeństwa podatkowego powyższe oświadczenie złożyła zarówno do urzędu skarbowego właściwego ze względu na dotychczasowe miejsce zamieszkania jak i do urzędu skarbowego właściwego ze względu na aktualne miejsce zamieszkania, który to organ - według stanu obowiązującego na chwilę obecną - jest organem właściwym w świetle § 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1371 z późn. zm.) Wnioskodawczyni zamieszkała na terenie podlegającym właściwości ww. organu podatkowego, po dokonaniu w lutym 2008 r. sprzedaży przysługującego jej udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Jakkolwiek na dzień zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni nie była zameldowana w tymże lokalu na pobyt stały - wymeldowanie nastąpiło około tygodnia przed dokonaniem transakcji - to jednak wnioskodawczyni podkreśla, że okres zameldowania na pobyt stały w lokalu, o którym mowa powyżej wyniósł 12 miesięcy (okres ten liczy się od drugiej połowy XX wieku do początku 2008 r.).Zbycie udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego wskazanego powyżej nie nastąpiło w ramach wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej (wnioskodawczyni nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż przysługującego wnioskodawczyni udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, o którym mowa we wniosku, skutkuje powstaniem po stronie wnioskodawczyni przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w efekcie czy wnioskodawczyni obowiązana będzie do wykazania i opodatkowania tego przychodu w zeznaniu rocznym składanym na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r....

Zdaniem wnioskodawczyni, sprzedaż w lutym 2008 r. przysługującego jej udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w części odpowiadającej udziałowi w ww. prawie wyodrębnionemu w związku z ustaniem wspólności majątkowej małżeńskiej (tj. 3/6 ww. prawa) nie skutkuje po jej stronie powstaniem przychodu podatkowego.

Otóż w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż w myśl art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jego trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich. Stosownie zaś do art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego udziały małżonków w majątku wspólnym są równe.

Z chwilą ustania wspólności majątkowej małżeńskiej na skutek śmierci jednego z małżonków dochodzi do przekształcenia majątku objętego ww. wspólnością we wspólność w częściach ułamkowych - vide: art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zw. z art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) Żyjącemu małżonkowi przypada wówczas należny mu udział w majątku wspólnym, którego wielkość wyznacza wspomniany już art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, natomiast udział w powyższym majątku przypadający zmarłemu małżonkowi staje się składnikiem pozostałego po nim spadku (tak też m.in. M. Sychowicz, H. Ciepła, S. Klaus, B. Czech, T. Domińczyk, K. Piaseczki "Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz" Warszawa 2006 r.).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż z chwilą śmierci małżonka (2007 r.) na rzecz wnioskodawczyni wyodrębniony został ex lege udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, objętym dotychczas wspólnością majątkową małżeńską, odpowiadający #189; (3/6) tego prawa.

Przechodząc na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazać trzeba, że w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy źródłem przychodu jest m.in. zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli zbycie to nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany. Ze wskazanego tutaj przepisu wynika, iż przychód podatkowy z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (w tym udziału w ww. prawie) powstaje wówczas, gdy sprzedaż ta (niedokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) następuje w okresie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie ww. prawa. A contrario, sprzedaż prawa, o którym mowa w zdaniu poprzednim, lub udziału w nim, następująca po upływie pięcioletniego okresu wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, nie skutkuje powstaniem po stronie zbywającego przychodu podatkowego z tytułu dokonania powyższej czynności.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż przez wzgląd na fakt, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego przysługiwało wnioskodawczyni już w drugiej połowie XX wieku (w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej), sprzedaż w 2008 r. udziału w tym prawie odpowiadająca udziałowi wyodrębnionemu na rzecz wnioskodawczyni wskutek ustania wspólności majątkowej małżeńskiej (tj. 3/6 tego prawa) nie skutkuje powstaniem po jej stronie przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzasadnione jest to tym, iż sprzedaż ww. udziału nastąpiła po upływie 5 lat od końca roku, w którym doszło do jego nabycia. Należy w tym miejscu podkreślić, że moment nabycia wskazanego w poprzednim akapicie udziału, identyfikować powinno się nie z datą przyporządkowania wnioskodawczyni tego udziału (tj. z chwilą ustania wspólności majątkowej małżeńskiej), lecz z datą nabycia przez nią i męża spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, która to data przypada na drugą połowę XX wieku (od tego okresu wnioskodawczyni i jej mężowi przysługiwało bowiem ww. prawo). Stanowisko to znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych i organów podatkowych, gdzie wskazuje się, iż przyznanie rzeczy (prawa) na rzecz jednego z małżonków, w wyniku podziału majątku wspólnego, nie stanowi nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie towarzyszą temu spłaty lub dopłaty, a wartość otrzymanej przez dana osobę (małżonka) rzeczy lub prawa mieści się w udziale, jaki przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 stycznia 1998 r., sygn. akt I SA/Ka 1033/96, interpretacja indywidualna Ministra finansów RP z dnia 26 marca 2008 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-7/08/JT/KAN-3292/12/07 - wprawdzie orzeczenia te dotyczą sytuacji ustania wspólności majątkowej małżeńskiej na skutek innej okoliczności niż śmierć współmałżonka, to jednak odnosząc odpowiednio tezy tych orzeczeń zasadnym jest twierdzenie, że pozostają one aktualne również w przypadku podziału majątku wspólnego na skutek śmierci jednego z małżonków). W konsekwencji, przyjmuje się wówczas, iż datą nabycia rzeczy (prawa) jest data nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego.

Innymi słowy, moment nabycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego przypadającego na rzecz wnioskodawczyni wskutek ustania wspólności majątkowej małżeńskiej (tzn. w wielkości 3/6 tego prawa) identyfikować należy z datą nabycia powyższego prawa w trakcie trwania ww. wspólności, a więc z data przypadającą na druga połowę XX wieku, gdyż ww. udział odpowiada jej udziałowi w majątku dorobkowym małżeńskim, przy braku (z oczywistych względów) jakichkolwiek dopłat i spłat dotyczących drugiego (zmarłego) małżonka.

Konkludując w ocenie wnioskodawczyni, sprzedaż udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego - w części odpowiadającej 3/6 tego prawa - nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, iż sprzedaż ww. udziału następuje po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym doszło do jego nabycia. W związku z tym wnioskodawczyni nie jest obowiązana do zadeklarowania środków pieniężnych uzyskanych w wyniku powyższej czynności w zeznaniu rocznym składanym na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r., ergo ich opodatkowania tym podatkiem.

Zdaniem wnioskodawczyni, sprzedaż w lutym 2008 r. przysługującego jej udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w części odpowiadającej udziałowi ww. prawie odziedziczonym w 2007 r. po zmarłym mężu (t.j. 1/6 ww. prawa) - wprawdzie skutkuje po jej stronie powstaniem przychodu podatkowego, to jednak przychód ten podlega zwolnieniu od podatku na mocy art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Otóż, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ustawy, wolne od podatku są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, jeżeli podatnik był zameldowany w lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą bycia. Wskazane tutaj zwolnienie ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia ww. prawa majątkowego (albo udziału w nim) złoży oświadczenie, że spełnia warunki do owego zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (art. 21 ust. 21 ustawy).

Jak wynika z powyższych regulacji prawnych podstawowym warunkiem unormowanego w ich treści zwolnienia jest to, aby podatnik sprzedający spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego albo udział w takim prawie był zameldowany na pobyt stały w ww. lokalu - w okresie poprzedzającym zbycie - przez co najmniej 12 miesięcy, przy czym w judykaturze wskazuje się jednoznacznie, iż okres zameldowania uprawniający do skorzystania z ww. zwolnienia powinno liczyć się od daty rzeczywistego zameldowania, z nie od dnia nabycia prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w tymże prawie. Na poparcie powyższego wnioskodawczyni cytuje wyroki sądów administracyjnych oraz pogląd na powyższe wyrażony w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2008 r.

Transportując powyższe uwagi do przypadku wnioskodawczyni prawidłowym jest jej zdaniem twierdzenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w części odpowiadającej 1/6 tego prawa (nabytej w drodze spadkobrania po zmarłym mężu) podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na to, że:

* wnioskodawczyni była zameldowana na pobyt stały w ww. lokalu przez okres ponad 12 miesięcy (tj. od drugiej połowy XX wieku do lutego 2008 r.);

* wnioskodawczyni wypełniła dyspozycję art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poprzez złożenie stosownego oświadczenia o tym, że spełnia warunki zwolnienia unormowanego w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Okoliczność, iż wnioskodawczyni nie była zameldowana w lokalu mieszkalnym w dniu zbycia przysługującego jej względem ww. lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (wymeldowanie nastąpiło około tygodnia przed dokonaniem sprzedaży) jest tutaj okolicznością prawnie irrelewantną, gdyż z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi o tym, że warunkiem zastosowania zwolnienia jest posiadanie zameldowania na pobyt stały (w lokalu będącym przedmiotem odpłatnego zbycia) stricte w dacie dokonania zbycia (sprzedaży). Natomiast według wnioskodawczyni niewątpliwie spełnia wymóg 12 miesięcznego zameldowania na pobyt stały, gdyż w przedmiotowym lokalu mieszkalnym była zameldowana na pobyt stały od drugiej połowy XX wieku do 2008 r.

Podobnie, nie wpływa na prawo do zastosowania powyższego zwolnienia fakt złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy - z zachowaniem 14 dniowego terminu od dnia dokonania sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego zarówno do:

* organu podatkowego właściwego ze względu na aktualne miejsce zamieszkania wnioskodawczyni, który to organ - według stanu obowiązującego na chwile obecną - jest organem właściwym w świetle § 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 165, poz. 1371 z późn. zm.) Wnioskodawczyni zamieszkała na terenie podlegającym właściwości ww. organu podatkowego, po dokonaniu w lutym 2008 r. sprzedaży przysługującego jej udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

* organu podatkowego właściwego ze względu na dotychczasowe miejsce zamieszkania wnioskodawczyni.

Otóż w każdym możliwym wariancie wykładni art. 21 ust. 21 ustawy w zakresie ustalenia organu podatkowego, który powinien być adresatem oświadczenia o skorzystaniu z omawianego zwolnienia, skierowanie przez wnioskodawczynię oświadczenia do ww. organów podatkowych spełnia dyspozycję ww. przepisu. Odnosi się to w szczególności do oświadczenia złożonego Naczelnikowi Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na aktualne miejsce zamieszkania.

Reasumując, wnioskodawczyni twierdzi, ze sprzedaż udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w części odpowiadającej 1/6 tego prawa (nabytej w drodze spadkobrania) - wprawdzie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże z uwagi na spełnienie przez nią warunków zwolnienia unormowanego w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. c) ww. ustawy, powyższy przychód podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z tym wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zadeklarowania środków pieniężnych uzyskanych w wyniku powyższej czynności w zeznaniu rocznym składanym ma potrzeby ww. podatku za 2008 r., ergo ich opodatkowania tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz

c.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Oznacza to zarazem, iż nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

W przedmiotowej sprawie należy zatem przyjąć, że:

* w drugiej połowie XX wieku. wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Ww. prawo zostało nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego, co oznacza, iż każdy ze współmałżonków był współwłaścicielem i w chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej posiadał prawo własności do 1/2 przedmiotowego prawa.

* w 2007 r. zmarł mąż wnioskodawczyni, z związku czym 1/2 część spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego należąca pierwotnie do męża przypadła po 1/3 wnioskodawczyni oraz dwojgu pozostałym spadkobiercom - córkom. W tym samym roku nastąpiło stwierdzenie nabycia spadku.

Wobec powyższego nabycie udziałów w prawie do lokalu mieszkalnego nastąpiło odpowiednio w części w drugiej połowie XX wieku oraz w 2007 r.

W odniesieniu do 1/2 (tj. 3/6 w całości spadku) części prawa do lokalu nabytej w drugiej połowie XX wieku należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży w 2008 r. tej części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie udziału w prawie minęło pięć lat (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym odpłatne zbycie tego udziału w prawie nie stanowi podlegającego opodatkowaniu źródła przychodu.

W odniesieniu natomiast do przychodu ze zbycia udziału wynoszącego 1/3 (tj. 1/6 w całości spadku) części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po mężu, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. Z wniosku wynika bowiem, że datą śmierci spadkodawcy, a tym samym datą nabycia udziału w przedmiotowym mieszkaniu był 2007 r.

W myśl art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia przez wnioskodawczynię i pozostałych spadkobierców spadku jest data śmierci spadkodawcy. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotna dla podatku dochodowego jest zatem nie data postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, ale dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Stosownie do art. 30e. ust. 2 ww. ustawy podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ww. ustawy).

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (art. 22 ust. 6d ww. ustawy).

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ustawy).

Jednakże zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Jak wynika z powołanych przepisów ustawy, jednym z warunków zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy, jest zameldowanie podatnika w zbywanym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Przepis ten nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania. Nie uzależnia zatem zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez wyżej wskazany okres.

Na gruncie polskiego systemu prawa, a w szczególności prawa podatkowego, można mówić o zasadzie pierwszeństwa wykładni językowej. Posługując się jedną z reguł tej wykładni można stwierdzić, że skoro przepis nie precyzuje, od kiedy rozpoczyna się okres zameldowania, to zgodnie z treścią przepisu art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy przyjąć należy, że obejmuje (co najmniej) 12 miesięcy wstecz od daty ich zbycia. W tej sytuacji ze zwolnienia skorzystać może każdy podatnik, który był zameldowany przez co najmniej 12 miesięcy na pobyt stały w zbywanym budynku lub lokalu mieszkalnym nawet w okresie nie przypadającym bezpośrednio przed dniem zbycia. Zatem każdy roczny okres zameldowania uprawnia do zwolnienia.

Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (art. 21 ust. 21 tej ustawy).

W związku z powyższym przedmiotowe zwolnienie uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków:

* okres zameldowania na pobyt stały nie krótszy niż dwunastomiesięczny przed datą zbycia,

* złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia nieruchomości.

Mając zatem na uwadze przytoczone powyżej uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że skoro wnioskodawczyni w przedmiotowym mieszkaniu była zameldowana przez okres co najmniej 12 miesięcy (tj. od drugiej połowy XX wieku do lutego 2008 r.) to spełnia warunek dwunastomiesięcznego okresu zameldowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy. Wnioskodawczyni złożyła również stosowne oświadczenie we wskazanym w art. 21 ust. 21 ustawy terminie, o spełnieniu warunków do skorzystania z tzw. "ulgi meldunkowej". Oświadczenie takie winno być złożone w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika na dzień składania tego oświadczenia. Jednakże na prawo do zwolnienia nie wpłynie okoliczność, że oświadczenie takie podatnik złoży dodatkowo również w urzędzie poprzednio właściwym.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w wysokości 3/6 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytym w drugiej połowie XX wieku na zasadzie wspólności ustawowej nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym z uwagi na fakt, iż okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy już upłynął. Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w wysokości 1/6 w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytym w 2007 r. w drodze spadku, zgodnie z regulacją wynikającą z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. będzie wolny od podatku dochodowego. Ponadto tutejszy organ potwierdza również, że na wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek wykazania tego przychodu w zeznaniu rocznym za 2008 r.

Jednocześnie należy podkreślić, iż powołane we wniosku wyroki sądowe zapadły w indywidualnych sprawach i nie są w świetle art. 87 Konstytucji RP źródłem powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl