IBPB2/415-1013/08/CJS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-1013/08/CJS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 26 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży udziału we własności lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży udziału we własności lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1984 r. syn wnioskodawcy otrzymał przydział od spółdzielni mieszkaniowej na mieszkanie kat. M-3 na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W 1994 r. na wniosek syna wnioskodawcy Sąd Rejonowy postanowił założyć księgę wieczystą dla lokalu, do którego przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo. Dnia 30 sierpnia 2002 r. zmarł syn wnioskodawcy.

Na wniosek wnioskodawcy i jego żony w dniu 2 grudnia 2003 r. Sąd Rejonowy postanowił, że spadek po synu na podstawie ustawy nabyli wnioskodawca wraz z żoną po połowie. Postanowienie uprawomocniło się 24 grudnia 2003 r. Spadkiem było przedmiotowe mieszkanie. W dniu 14 stycznia 2004 r. wnioskodawca wraz z żoną złożyli zeznanie podatkowe wykazując to mieszkanie (innego majątku ich syn nie posiadał). Właściwy urząd skarbowy wymierzył podatek od spadku, który został przez wnioskodawcę zapłacony,co zostało potwierdzone zaświadczeniem urzędu skarbowego. Od daty nabycia tego spadku - mieszkania wnioskodawca i jego żona nie byli w nim zameldowani. W dniu 22 kwietnia 2008 r. na wniosek wnioskodawcy i jego żony mieszkanie to zostało przekształcone aktem notarialnym w odrębną własność lokalu mieszkalnego. W ww. akcie notarialnym jest stwierdzenie, że oboje małżonkowie są członkami Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej oraz, że przysługuje im po połowie prawo do lokalu mieszkalnego, dla którego przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzona jest księga wieczysta, a ponadto stwierdzenie, że na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali ustanowiona zostaje a) odrębna własność lokalu mieszkalnego nr. z przynależną piwnicą nr. wraz ze związanym z nią udziałem wynoszącym 1612/1 000 000 części w nieruchomości wspólnej i przeniesiona na małżonków, a małżonkowie na powyższe wyrazili swą zgodę i prawo opisane wyżej nabyli po połowie do majątków osobistych. Notariusz w dniu podpisania aktu notarialnego (22 kwietnia 2008 r.) poinformował wnioskodawcę i jego żonę, że gdyby to mieszkanie sprzedali przed data tego przekształcenia w odrębna własność to byliby całkowicie zwolnieni od zapłacenia podatku dochodowego, ale już po dacie podpisania tego aktu notarialnego, gdyby sprzedaż nastąpiła np. w 2008 r. i w latach następnych to obowiązywałyby nowe przepisy i należałoby zapłacić 19% podatek dochodowy. Wnioskodawca dysponuje innymi informacjami z organu podatkowego z których wynika, że przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowi fizycznie nowego nabycia tego samego lokalu i obowiązywałyby stare przepisy i podatku nie należałoby zapłacić.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy gdyby wnioskodawca wraz z żoną sprzedawał to mieszkanie w 2008 r. lub gdyby nie znaleźli kupca obecnie dopiero w 2009 r. lub 2010 r. to byliby zwolnieni całkowicie z podatku dochodowego, czy też zmuszeni byliby do zapłacenia 19% podatku (jakie przepisy to regulują) i czy fakt sprzedaży tego mieszkania należy zgłosić w urzędzie skarbowym oraz w jakim terminie.

Wnioskodawca uważa, że przekształcenie w kwietniu 2008 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w spadku po zmarłym synu w sierpniu 2002 r. w odrębną własność lokalu mieszkalnego nie stanowi nowego terminu nabycia, od którego należałoby stosować przepisy zobowiązujące do zapłacenia podatku dochodowego związanego ze sprzedażą mieszkania. Wnioskodawca uważa, że w opisanej sprawie powinno nastąpić całkowite zwolnienie od podatku dochodowego w przypadku sprzedaży tego mieszkania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części albo udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną własność) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Dla ustalenia zatem, jakie przepisy będą miały zastosowanie w przedmiotowej sprawie istotne jest więc ustalenie daty nabycia nieruchomości.

Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, iż dniem nabycia spadku przez wnioskodawcę i jego żonę jest data śmierci syna tj. 30 sierpnia 2002 r.

W dniu 22 kwietnia 2008 r. miało miejsce przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębna własność lokalu.

W związku z powyższym wyjaśnia się, że przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w trybie ustawy z dnia 19 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) nie stanowi nowego nabycia. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przynależnej do tego lokalu mieszkalnego piwnicy wraz ze związanym z nim udziałem w nieruchomości oraz przeniesienie własności nastąpiło w 2008 r., niemniej jednak zdarzenia tego nie należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2008 r. nastąpiła bowiem jedynie zamiana formy prawnej dysponowania przedmiotowym mieszkaniem.

Ustanowienie własności lokalu mieszkalnego jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Faktyczne nabycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpiło z chwilą śmierci syna, czyli w 2002 r.

Wobec powyższego, przychód ze sprzedaży należącego do wnioskodawcy udziału w nieruchomości nabytego w 2002 r. nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości minęło pięć lat (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym odpłatne zbycie tego udziału w przedmiotowej nieruchomości nie stanowi w ogóle źródła przychodu i wnioskodawca nie jest zobowiązany do złożenia jakiegokolwiek oświadczenia ani deklaracji o dokonanej sprzedaży powyższego lokalu mieszkalnego bez względu na to czy sprzedaż nieruchomości nastąpi w 2008 r., czy w latach następnych.

W związku z tym stanowisko wnioskodawcy, że kwota uzyskana ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym, należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl