IBPB1/415-757/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-757/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana P., przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 25 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu jaki Spółka uzyska z planowanej sprzedaży wybudowanych mieszkań, domów oraz niezabudowanych nieruchomości gruntowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu jaki Spółka uzyska z planowanej sprzedaży wybudowanych mieszkań, domów oraz niezabudowanych nieruchomości gruntowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca oraz jego przyszli wspólnicy, będący osobami fizycznymi, zamierzają założyć spółkę osobową w rozumieniu ustawy z 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (dalej: "osobowa spółka handlowa"), której przedmiotem działalności będzie m.in. zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki zostaną wniesione, po ich wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu, dwie niezabudowane nieruchomości gruntowe stanowiące obecnie własność wnioskodawcy, co zostanie odpowiednio uregulowane w stosownej umowie osobowej spółki handlowej. W zamian za wniesione nieruchomości wnioskodawca uzyska status wspólnika osobowej spółki handlowej ze znaczącym udziałem w zyskach generowanych w przyszłości przez tą spółkę.

W ramach działalności spółki wnioskodawca i jej przyszli wspólnicy planują zrealizować przedsięwzięcie polegające na:

1.

podziale nieruchomości na mniejsze działki,

2.

przygotowaniu działek pod zabudowę (w tym uzyskanie pozwoleń na budowę, projektów architektonicznych itp.),

3.

zabudowaniu wydzielonych działek domami mieszkalnymi szeregowymi oraz wielorodzinnymi (spółka planuje przeprowadzenie zarówno projektu w zakresie budownictwa jednorodzinnego jak i wielorodzinnego), a następnie,

4.

sprzedaży domów (wraz z prawem własności gruntu, na którym domy te będą posadowione) oraz mieszkań na rzecz osób trzecich.

W przypadku, gdy Spółce nie udałoby się (np. z przyczyn ekonomicznych) zrealizować przedsięwzięcia w całości, tj. zabudować wszystkich działek domami, zakres przedsięwzięcia zostałby ograniczony do następujących działań:

1.

podziału nieruchomości na mniejsze działki,

2.

przygotowania działek pod zabudowę (w tym uzyskanie pozwoleń na budowę, projektów architektonicznych itp.),

3.

sprzedaży zabudowanych domami działek na rzecz osób trzecich,

4.

sprzedaży pozostałych, niezabudowanych działek, na rzecz osób trzecich.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W którym momencie, na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych opodatkowany będzie dochód osiągnięty przez spółkę z tytułu sprzedaży wybudowanych mieszkań, domów oraz ewentualnie sprzedaży niezabudowanych działek.

(we wniosku pytanie to oznaczono nr 3)

Zdaniem wnioskodawcy, przychód z działalności prowadzonej w formie spółki uzyska w momencie zawarcia przez Spółkę aktów notarialnych sprzedaży mieszkań, domów (bądź niezabudowanych działek).

Osobowa spółka handlowa nie posiada osobowości prawnej. Z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są więc poszczególni wspólnicy tej spółki. Przychody z udziału w spółce osobowej łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Powyższe zasady znajdą również zastosowanie w przypadku sprzedaży przez osobową spółkę handlową nieruchomości lub jej części, otrzymanej uprzednio w ramach wkładu do wspólnika (wnioskodawcy). Sprzedaż nieruchomości przez osobową spółkę handlową spowoduje zatem powstanie przychodu opodatkowanego u wspólników tej spółki proporcjonalnie do ich udziału w zysku spółki osobowej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodem będą kwoty należne, choćby faktycznie nie zostały otrzymane. Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonaniu usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Biorąc pod uwagę powyższe przychód podatkowy powstanie dla wnioskodawcy z chwilą podpisania z przyszłym klientem umowy sprzedaży mieszkania, domów (lub działek) w formie aktu notarialnego, tj. z chwilą przejścia na nabywcę prawa własności domu (wraz z własnością gruntu, na którym dom jest posadowiony), lub prawa własności niezabudowanej działki (wariant II).

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołał interpretację indywidualną z dnia 17 kwietnia 2008 r. IBPB1/415-58/08/ZK/KAN-623/01/08, wydaną przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl