IBPB1/415-71/08/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-71/08/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 23 stycznia 2008 r.) uzupełnionym w dniu 19 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

1.

Opodatkowania niepodzielonego zysku wypracowanego przez spółkę z o.o. który w związku z jej przekształceniem został przeniesiony na kapitał zapasowy nowoutworzonej spółki jawnej - jest prawidłowe.

2.

Opodatkowania środków pieniężnych pobieranych przez wspólników spółki jawnej na potrzeby własne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

1.

Opodatkowania niepodzielonego zysku wypracowanego przez spółkę z o.o. który w związku z jej przekształceniem został przeniesiony na kapitał zapasowy nowoutworzonej spółki jawnej.

2.

Opodatkowania środków pieniężnych pobieranych przez wspólników spółki jawnej na potrzeby własne.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 27 lutego 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 19 marca 2008 r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczona odpowiedzialnością zostanie przekształcona w Spółkę Jawną.Po przekształceniu nastąpi przeksięgowanie kapitału zakładowego Spółki z o.o. na kapitał zakładowy Spółki Jawnej (na którym w przypadku nowotworzonej Spółki Jawnej księguje się wkłady wniesione przez wspólników), natomiast zgromadzony na kapitale zapasowym zysk wypracowany przez Spółkę z o.o. zostanie przeksięgowany na kapitał zapasowy Spółki Jawnej.

Po przekształceniu nastąpi zwiększenie majątku Spółki Jawnej w stosunku do kapitału zakładowego przekształconej Spółki z o.o., gdyż dotychczas wypracowany zysk przez Spółkę z o.o. zgromadzony na kapitale zapasowym przeksięgowany zostanie na kapitał zapasowy Spółki Jawnej. Dotychczas wypracowane przez lata zyski Spółki z o.o. przekazywane były na kapitał zapasowy i nadal tam pozostają.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.

Czy przekształcenie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę Jawną powoduje, że wspólnicy Spółki Jawnej obowiązani są do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od środków zgromadzonych jeszcze przez Spółkę z o.o. na kapitale zakładowym oraz na kapitale zapasowym, które to środki po przekształceniu stają się odpowiednio kapitałem zakładowym i zapasowym Spółki Jawnej.

Jeżeli tak, to kiedy obowiązek taki powstaje i co jest podstawą opodatkowania... (we wniosku pytanie to oznaczono Nr 2)

2.

Czy pobieranie środków pieniężnych przez wspólników Spółki Jawnej na potrzeby własne, jako realizacja prawa do zysku z tytułu uczestniczenia w Spółce Jawnej z:

- bieżąco wypracowanego zysku,

- kapitału zapasowego, który to kapitał powstał z kapitału zapasowego Spółki z o.o.,

- kapitału zakładowego, który to kapitał powstał z kapitału zakładowego Spółki z o.o., powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych... (we wniosku pytanie to oznaczono Nr 4)

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku przekształcenia Spółki z o.o. w Spółkę Jawną wspólnicy Spółki Jawnej nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych od środków zgromadzonych na kapitale zakładowym i na kapitale zapasowym.

Pobieranie przez wspólników Spółki Jawnej środków pieniężnych na potrzeby własne, jako realizacja prawa do zysku z tytułu uczestniczenia w Spółce Jawnej powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych tylko w sytuacji gdy środki te są pobierane z bieżąco wypracowanego zysku. W pozostałych przypadkach obowiązek taki nie powstaje.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca wskazał, że przedstawiając własne stanowisko miał na myśli, iż wspólnicy Spółki Jawnej nie płacą żadnego podatku, gdy pobierają środki pieniężne na własne potrzeby, nawet w sytuacji gdy dojdzie do naruszenia kapitału zapasowego Spółki jawnej, który został utworzony z kapitału zapasowego Spółki z o.o. Jednocześnie wnioskodawca zaznaczył, iż na kapitale zapasowym Spółki z o.o. gromadzony był wypracowany przez Spółkę z o.o. zysk.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 551 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.- określonego w dalszej części skrótem k.s.h.) spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Z treści art. 552 k.s.h. wynika, że spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną, co oznacza, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółki przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego. W myśl art. 553 § 1 k.s.h. spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Przy czym spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 k.s.h.). Natomiast wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 k.s.h.).

Zasady powyższej sukcesji uniwersalnej nie obejmują skutków podatkowych, tzw. sukcesji podatkowej. Kwestie sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z przekształceniem spółki zostały unormowane odrębnie w Ordynacji podatkowej. W myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b,

W myśl art. 24 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału w tym także:

1.

dochód z umorzenia udziałów (akcji),

2.

dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji),

3.

wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,

4.

dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,

5.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

6.

w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,

7.

w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, iż wymienione w przepisach przykłady nie stanowią jedynych kategorii podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli po przekształceniu niepodzielony zysk Spółki z o.o. nie zwiększy wartości wkładów wspólników i nadal stanowić będzie niepodzielony zysk w Spółce Jawnej, jak również nie zostanie on oddany do dyspozycji wspólników, lecz "będzie w dyspozycji" Spółki Jawnej, to w świetle przytoczonych przepisów, nie sposób uznać, że wspólnicy tejże Spółki w momencie przekształcenia uzyskali jakikolwiek dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Tym samym w momencie przekształcenia u wspólników Spółki z o.o. nie powstaje zobowiązanie podatkowe w związku z przekazaniem do Spółki Jawnej niepodzielonych zysków przekształcanej spółki kapitałowej.

Jednakże, niepodzielone zyski Spółki z o.o., które stanowią zobowiązanie spółki przekształconej w stosunku do jej wspólników będą podlegały opodatkowaniu w momencie ich wypłaty (postawienia do dyspozycji) lub w momencie wyjścia wspólnika ze Spółki Jawnej, jak również w momencie likwidacji tej spółki - jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Stosownie do postanowień art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Mając na uwadze fakt, iż zgodnie z art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej spółka osobowa w drodze sukcesji generalnej przejęła ogół praw i obowiązków przekształcanej spółki kapitałowej, to ta spółka osobowa - w tym przypadku Spółka Jawna będzie zobowiązana, jako płatnik do poboru tego zryczałtowanego podatku.

W świetle powyższego w sytuacji gdy wspólnicy pobierają środki pieniężne na potrzeby własne z kapitału zapasowego Spółki Jawnej, który powstał z kapitału zapasowego Spółki z o.o. - Spółka Jawna będzie zobowiązana, jako płatnik do poboru 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłaty niepodzielonego zysku Spółki z o.o. przekazanego, w związku z przekształceniem, na kapitał zapasowy Spółki Jawnej.

Jednoczenie należy zauważyć, że obowiązek wpłaty, przez wspólnika Spółki Jawnej, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nie wiąże się z faktem "pobrania pieniędzy z kasy" z bieżąco wypracowanego zysku lecz z uzyskaniem zysku przez Spółkę Jawną, czyli dochodu przez każdego ze wspólników - proporcjonalnie do jego udziału.

Natomiast wypłata na rzecz wspólnika kwoty pieniężnej z kapitału zakładowego wiąże się ze zmniejszeniem wartości nominalnej jego udziałów, co z kolei skutkuje koniecznością zmiany umowy Spółki Jawnej. Zatem wspólnicy nie mogą na bieżąco "pobierać środków pieniężnych" z kapitału zakładowego.

W świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stanowisko wnioskodawcy, że wspólnicy Spółki jawnej nie płacą żadnego podatku, gdy pobierają środki pieniężne na własne potrzeby, nawet w sytuacji gdy dojdzie do naruszenia kapitału zapasowego Spółki jawnej, który został utworzony z kapitału zapasowego Spółki z o.o. na którym gromadzony był wypracowany przez Spółkę z o.o. zysk, jest nieprawidłowe.

Natomiast stanowisko wnioskodawcy, że w przypadku przekształcenia Spółki z o.o. w Spółkę jawną wspólnicy Spółki jawnej nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych od środków zgromadzonych na kapitale zakładowym i na kapitale zapasowym jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach z, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl