IBPB1/415-672/08/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-672/08/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P. N., przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 1 września 2008 r.) uzupełnione 7 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych w związku ze zwrotem maszyny, która została sprzedana 2006 r. nabywcy, jako środek trwały firmy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych w związku ze zwrotem maszyny, która została sprzedana 2006 r. nabywcy, jako środek trwały firmy.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 21 października 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 7 listopada 2008 r.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2006 r. wnioskodawczyni rozliczała się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W tym też czasie sprzedała maszynę, która była majątkiem trwałym firmy. Zapłaciła od tej transakcji 19%-towy podatek dochodowy od osób fizycznych.

Od początku 2008 r. rozlicza się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawką 5% oraz 3% od sprzedaży środków trwałych). Maszynę którą kiedyś sprzedała nabywca zwrócił. Wnioskodawczyni wystawiła fakturę korygującą.

Przyczyną zwrotu ww. maszyny był jej stan techniczny, który nie pozwalał przerobić tworzywa do którego przetwarzania została zakupiona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki prawidłowo rozliczać ww. transakcję.

Czy można pomniejszyć 5,5% należny ryczałt o ujemną wartość wynikającą z przycho-dów objętych 3% stawką ryczałtu.

Zdaniem wnioskodawczyni, może pomniejszyć 5,5% należny ryczałt o ujemną wartość wynikającą z przychodów objętych 3% stawką ryczałtu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Z przytoczonej treści przepisu wynika więc, iż faktury korygujące przychód ze sprzedaży, co do zasady, pomniejszają przychód udokumentowany fakturą pierwotną odnoszącą się do konkretnej operacji handlowej. Późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania tego przychodu.

Z tego też względu faktura korygującą przychód za 2006 r., opodatkowany na tak zwanych zasadach ogólnych, wystawiona przez wnioskodawczynię w 2008 r., powinna mieć wpływ na przychód należny, określony w fakturze pierwotnej, bowiem dotyczy uprzednio wykazanych przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Pamiętać przy tym należy, iż zwrot przez nabywcę nieprzydatnej technicznie maszyny pomniejsza wartość netto przychodów uzyskanych w roku podatkowym w którym dokonano jej sprzedaży.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż wnioskodawczyni nie ma podstaw prawnych do pomniejszenia przychodu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych za 2008 r. o wartość wystawionej faktury korygującej oraz pomniejszania 5,5% należnego ryczałtu o ujemną wartość wynikającą z przychodów objętych 3% stawką ryczałtu.

Wnioskodawczyni winna natomiast dołączyć tę fakturę do faktury pierwotnej i uwzględnić w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych, od zwróconej maszyny, zgodnie z art. 22a-22 m ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyżej przedstawionych względów stanowisko zawarte w ww. wniosku uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl