IBPB1/415-46/07/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-46/07/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana K. przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia (data wpływu do tut. Biura - 7 sierpnia 2007 r.), uzupełnionym w dniu 14 września 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przy sprzedaży budynku mieszkalnego wykorzystywanego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 3 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 7 sierpnia 2007 r.), podatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej skutków podatkowych przy sprzedaży budynku mieszkalnego wykorzystywanego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Ponieważ ww. wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 5 września 2007 r. wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia poprzez wyczerpujące sprecyzowanie pytań oraz przedstawienie własnego stanowiska, adekwatnego do przedstawionych na tle stanu faktycznego pytań.

W dniu 14 września 2007 r. do tut. Biura wpłynęło uzupełnienie ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik jest właścicielem nieruchomości składającej się z działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym z zadaszeniem przyściennym oraz wolnostojącym magazynem gospodarczym o pow. 9 m#178;.W 1988 r. ww. uzyskał pozwolenie na wykonywanie działalności gospodarczej, którą rozpoczął pod koniec 1989 r. w części gospodarczej budynku mieszkalnego.W 1995 r. budynek (oprócz części mieszkalnej o pow. ok. 30 m#178;), został wpisany do ewidencji środków trwałych firmy podatnika i rozpoczęto naliczanie amortyzacji. Stan ten trwał do 31 grudnia 2001 r. Od 1 stycznia 2002 r. z uwagi na stopniowe ograniczanie działalności ww. budynek został wycofany z ewidencji środków trwałych, powierzchnia zajmowana pod działalność gospodarczą została zredukowana do ok. 31 m#178; i tylko od tej powierzchni naliczano amortyzację. Równocześnie skorygowano odpowiednio stawkę podatku od nieruchomości. Stan ten trwał do 30 lipca 2002 r.Z dniem 1 sierpnia 2002 r. całą nieruchomość podatnik wydzierżawił obcej firmie na działalność gospodarczą, z tym, że na działalność swojej firmy zastrzegł użytkowanie ok. 40 m#178;. Powyższą nieruchomość wydzierżawił jako jej właściciel - osoba fizyczna - na podstawie umowy o dzierżawę i jako osoba fizyczna od dochodu z tej dzierżawy płacił comiesięczny podatek dochodowy bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Stan ten trwał do 30 czerwca 2003 r., tj. do chwili rozwiązania umowy dzierżawy.Od 1 lipca 2003 r. budynkowi i całej nieruchomości został przywrócony taki stan jaki był przed dzierżawą, tj. w okresie od 1 stycznia 2002 r. do 30 lipca 2002 r., z tą różnicą, że od pow. 31 m#178; przeznaczonej na działalność gospodarczą nie była już naliczana amortyzacja.Stan ten trwał do 31 grudnia 2005 r., tj. do dnia całkowitej likwidacji firmy i wykreślenia jej z ewidencji działalności gospodarczej.Obecnie podatnik zamierza sprzedać nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Jakie skutki podatkowe przy sprzedaży tej nieruchomości będzie miał fakt wykorzystywania jej na cele działalności gospodarczej w przedstawiony wyżej sposób.

2.

Jeżeli wystąpi podatek od przychodu z jej sprzedaży (jak w przypadku sprzedaży lokalu użytkowego związanego z działalnością firmy), to kiedy - po jakiej dacie - można ją sprzedać, aby ta sprzedaż była wolna od podatku.

Zdaniem wnioskodawcy, wykorzystywanie przedmiotowego budynku dla potrzeb działalności gospodarczej nie zmieniło jego stanu prawnego; pozostał on nadal budynkiem mieszkalnym. Przychód ze sprzedaży całego budynku i całej nieruchomości powinien być wolny nie tylko od podatku dochodowego, ale też od 10% podatku ryczałtowego.

Z uwagi na czas nabycia parceli jak i wzniesienia budynku, może być on sprzedany w dowolnym czasie bez żadnych skutków podatkowych. W uzupełnieniu wniosku podatnik powołując się na art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazał, iż do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie związanych z budynkiem lub lokalem.

Podniósł też, iż z innych przepisów wynika, że jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpiła po upływie 5 lat od nabycia lub wybudowania, wówczas sprzedaż taka jest wolna od obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zdaniem strony, sprzedaż nieruchomości będącej przedmiotem wniosku, w obecnym czasie nie powinna być obciążona żadnym podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jednakże w myśl art. 14 ust. 2c ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio. W myśl art. 30e ust. 1 wskazanej powyżej ustawy - od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Przy czym w myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Dlatego też zważywszy, iż nabycie wskazanej we wniosku nieruchomości - budynku mieszkalnego nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r., do sprzedaży tego budynku mieszkalnego oraz gruntu związanego z tym budynkiem mają zastosowanie przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 tejże ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisu powyższego nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. Przychód z takiego zbycia należy bowiem zaliczyć do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie natomiast art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Mając na względzie przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż przychód ze sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z położonym na niej budynkiem mieszkalnym nie będzie stanowił przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie będzie również podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, gdyż, jak wynika z wniosku, jej nabycie (wybudowanie) nastąpiło odpowiednio w 1980 (i 1987) roku. Zważywszy, iż z wniosku podatnika wynika również, iż jedynie budynek mieszkalny był amortyzowany, należy przyjąć, iż magazyn gospodarczy nie był ujęty w ewidencji środków trwałych, a więc jego sprzedaż również nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w świetle treści cyt. powyżej art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl