IBPB1/415-39/07/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 października 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-39/07/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku (data wpływu do tut. Biura - 1 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, zwróconych przedstawicielowi handlowemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę poniesionych przez niego kosztów noclegu oraz naliczania diet i kosztów noclegu w formie delegacji-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2007 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, zwróconych przedstawicielowi handlowemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę poniesionych przez niego kosztów noclegu oraz naliczania diet i kosztów noclegu w formie delegacji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarcza zatrudnia na podstawie umowy o pracę przedstawicieli handlowych. Każdy z przedstawicieli w umowie o pracę ma wyznaczony teren (miejsce świadczenia pracy określone opisowo).

W ramach swojego obszaru przedstawiciele pozyskują oraz nadzorują kontrahentów firmy. Zdarza się, że przedstawiciel handlowy w związku z przedłużonymi rozmowami musi zanocować na trasie. Firma zwraca przedstawicielowi koszty noclegu i zalicza je do kosztów uzyskania przychodów. Firma nie nalicza diet dla przedstawiciela handlowego z tytułu delegacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy koszt noclegu poniesiony przez przedstawiciela handlowego jest kosztem uzyskania przychodów dla firmy.

2.

Czy firma powinna naliczać diety i koszty noclegu przedstawiciela handlowego w formie delegacji.

Zdaniem wnioskodawcy, nie jest podróżą służbową stałe wykonywanie zadań w różnych miejscowościach i terminach, których wyboru dokonuje każdorazowo sam pracownik w ramach uzgodnionego rodzaju pracy. Przykładem jest przedstawiciel handlowy spółki, do którego zadań należy zdobywanie klienta na wyznaczonym obszarze kraju. Taki pracownik nie będzie miał prawa do diety, chyba że pracodawca zleci wykonanie zadania poza umówionym obszarem; wtedy będzie to traktowane jako podróż służbowa.

Zdaniem strony, wydatki z tytułu zwrotu kosztów noclegów przedstawicielom handlowym będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, ponieważ są wydatkami pracodawców na rzecz pracowników w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków wynikających z umowy o pracę i pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl