IBPB1/415-388/08/WRz (KAN-4762/05/08) - Możliwość opodatkowania wspólników spółki cywilnej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-388/08/WRz (KAN-4762/05/08) Możliwość opodatkowania wspólników spółki cywilnej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, P.B. przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 9 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz w formie Spółki Cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2008 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz w formie Spółki Cywilnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 1968 r. wnioskodawca prowadził indywidualną działalność gospodarczą w zakresie obróbki drewna, opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Po przekroczeniu w 2007 r. limitu uprawniającego do opodatkowania w tej formie z dniem 1 stycznia 2008 r. przeszedł na zasady ogólne - podatek liniowy, a z dniem 30 marca tego r. na emeryturę, likwidując równocześnie indywidualną działalność gospodarczą. Wnioskodawca chciałby ponownie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej w zakresie obróbki drewna i opodatkować się na zasadach ryczałtu. Ze względu na wiek, prowadzenie samodzielnie firmy jest zbyt uciążliwe i dlatego postanowił dobrać do spółki młodą osobę, która by mu w tym pomagała.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można skorzystać z tej formy opodatkowania?

Zdaniem wnioskodawcy możliwym jest skorzystanie z opodatkowania w formie ryczałtu. Artykuł 8 ustawy o podatku zryczałtowanym określa podmioty, które nie mogą skorzystać z tej formy opodatkowania. Żaden z wymienionych w tym artykule przypadków nie dotyczy mającej powstać spółki. Spółkę zamierza założyć z synową. Według wnioskodawcy przy ponownym rozpoczęciu działalności gospodarczej zgodnie z ww. przepisem nie można zmienić raz wybranej formy opodatkowania jeżeli wchodzi się do spółki ze współmałżonkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

W oparciu o przepis art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy - podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a.

uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub

b.

uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro.

W związku z przekroczeniem w 2007 r. z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie kwoty przychodu 150.000,00 euro, wnioskodawca utracił prawo do rozliczania się z podatku dochodowego na zasadzie ryczałtu w roku 2008 wyłącznie w stosunku do działalności prowadzonej samodzielnie. Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia r. podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie r. podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W przypadku, gdy podatnik:

1.

prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

2.

jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej

-

to zgodnie z art. 9a ust. 5 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Zatem wybór sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy wyłącznie tych form prowadzonej działalności gospodarczej do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku utworzenia spółki cywilnej, powstaje nowy podmiot gospodarczy, który zgodnie z obowiązującymi przepisami - art. 6 ww. ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego, po spełnieniu pozostałych, określonych w tej ustawie warunków. Przeto opodatkowanie tzw. podatkiem liniowym, uzyskanych w 2008 r. (w okresie poprzedzającym likwidację działalności gospodarczej) dochodów, nie pozbawia wnioskodawcy możliwości wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania uzyskiwanych w tymże r. podatkowym przychodów z prowadzonej w formie spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli nie wystąpią inne okoliczności wykluczające możliwość wyboru tej formy opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl