IBPB1/415-258/07/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-258/07/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani K. przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 20 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za pozarolniczą działalność gospodarczą, czynności jakie wnioskodawczyni będzie wykonywała na podstawie umowy o współpracy jaką zamierza zawrzeć z jej obecnym pracodawcą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za pozarolniczą działalność gospodarczą, czynności jakie wnioskodawczyni będzie wykonywała na podstawie umowy o współpracy jaką zamierza zawrzeć z jej obecnym pracodawcą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni, jako osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług marketingowych i pośrednictwa handlowego zamierza zawrzeć ze Spółką z o.o., której jest pełnoetatowym pracownikiem - umowę o współpracy. Zgodnie ze wskazanymi we wniosku, postanowieniami tej umowy:

1

1.

Spółka powierza Zleceniobiorcy, a Zleceniobiorca zobowiązuje się w zakresie prowadzonej przez siebie działalności do wykonania usług marketingowych - pośrednictwa w imieniu i na rzecz Spółki w zawieraniu umów sprzedaży towarów oferowanych przez Spółkę.

2.

Pośrednictwo Zleceniobiorcy polegać będzie na podejmowaniu przez Zleceniobiorcę wszelkich czynności w celu zawarcia przez Spółkę opisanych umów sprzedaży.

3.

Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonywać opisane wyżej czynności z należytą starannością jakiej można oczekiwać ze strony profesjonalnego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie pośrednictwa sprzedaży.

4.

Zleceniobiorca z zastrzeżeniem postanowień ust. 5-6 zobowiązuje się przestrzegać przy wykonywaniu umowy wskazówek Spółki, a w szczególności jest związany cennikiem sprzedaży towarów wskazanym i aktualizowanym przez Spółkę.

5.

Zleceniobiorca jest upoważniony do składania wiążących dla Spółki oświadczeń w zakresie ceny towarów, ilości i terminów dostaw, rabatów i upustów z zastrzeżeniem o jakim mowa w ust. 6.

6.

Przed złożeniem oświadczenia o jakim mowa w ust. 5, Zleceniobiorca w odniesieniu do każdego zamówienia zobowiązany jest porozumieć się ze Spółką celem ustalenia ostatecznej treści oświadczenia.

7.

O miejscu i czasie wykonywania usług marketingowych - pośrednictwa decyduje Zleceniobiorca.

2

1.

Pośrednictwo Zleceniobiorcy opisane w 1 obejmuje wykonywanie wszelkich czynności podejmowanych w celu zawarcia przez Spółkę umów sprzedaży dotyczących barwników, tkanin i środków pomocniczych.

3

1.

Cenniki o jakich mowa w 1 Spółka dostarczać będzie Zleceniobiorcy, który jest nimi związany od chwili ich doręczenia.

2.

Spółka zobowiązuje się dla prawidłowej realizacji umowy przez Zleceniobiorcę, dostarczać mu materiały promocyjne, reklamowe oferowanych towarów a nadto:

a)

udostępnić stację telefoniczną stacjonarną wraz z urządzeniem faksowym,

b)

udostępnić odpowiednio skonfigurowaną stację komputerową wraz z odpowiednim oprogramowaniem,

c)

udostępnić wszelkie potrzebne materiały biurowe oraz inne materiały i urządzenia, które okażą się niezbędne dla prawidłowej realizacji umowy.

4

1.

Strony ustalają wynagrodzenie prowizyjne w wysokości od 3% do 9%, pomnożone przez równowartość umów sprzedaży do jakich doszło za pośrednictwem Zleceniobiorcy. Do rachunku Zleceniobiorca zobowiązany jest dołączyć wykaz umów, do zawarcia których doszło za pośrednictwem Zleceniobiorcy.

2.

W przypadku nie uzyskania sprzedaży, mimo wykonywania usług marketingowych przez Zleceniobiorcę wynagrodzenie Zleceniobiorcy nie przysługuje.

3.

Wypłata wynagrodzenia następować będzie po kontroli merytorycznej dokonanej przez Spółkę w ostatnim dniu kończącym okres rozliczeniowy tj. miesiąc kalendarzowy, a wynagrodzenie płatne będzie gotówką lub przelewem na rachunek Zleceniobiorcy w terminie 7 dni od daty otrzymania faktury przez Spółkę.

4.

Niniejsza umowa nie jest umową o pracę i poza świadczeniami określonymi w tej umowie Zleceniobiorcy nie przysługuje żadne inne świadczenie.

Umowa o pracę w Spółce obejmuje następujące obowiązki:Stanowisko - Specjalista ds. sprzedaży i logistyki.

I.

Obowiązki dotyczące dokumentowania dostaw i sprzedaży.

1.

Bieżące prowadzenie kartotek magazynowych, ewidencji sprzedanego towaru i wyprowadzeń ze składu celnego na podstawie otrzymanych pisemnych informacji, natychmiastowe uzgodnienie ewentualnych rozbieżności.

2.

Sporządzanie dokumentów magazynowych: MM+, MM-, PZ i stanu magazynowego.

3.

Sporządzanie dokumentów sprzedaży: faktur VAT, pro-forma, WZ i przygotowanie ich do wysyłki.

4.

Wyliczanie kalkulacji sprzedanego towaru.

5.

Uzgodnienie spisu z natury (1 raz / kwartał) - sporządzanego przez Spółkę.

6.

Prowadzenie rozliczeń kompensat wzajemnych należności i zobowiązań Spółka-Klient.

II.

Obowiązki dotyczące obsługi klienta.

1.

Dbałość o aktualizację cenników i kursów dewiz.

2.

Ścisła i bieżąca współpraca z Działem Finansowym polegająca na:

a)

rzetelnej obustronnej wymianie informacji dotyczących płatności (w tym kompensat) i jakichkolwiek innych, dostępnych informacji świadczących o kondycji finansowej klienta,

b)

rzetelnej, obustronnej informacji dotyczącej stanu realizacji płatności Spółki na rzecz dostawców.

3.

Efektywna bieżąca współpraca z Działem Finansowym w zakresie współuczestnictwa w realizacji płatności Spółki na rzecz dostawców (na podstawie działań uwzględnionych w pkt 2b).

4.

Podejmowanie decyzji o możliwości wydania towaru klientowi (na podstawie działań uwzględnionych w pkt 2a).

5.

Profesjonalna telefoniczna obsługa klienta i bieżące przekazywanie poleceń wydania towaru do Spółki.

III.

Obowiązki dotyczące logistyki.

1.

Organizowanie dostaw zamówionych towarów (zlecenia spedycyjne, sprawdzanie faktur przewoźników).

2.

Dbałość o terminowość i prawidłowość dostaw, optymalizacja kosztów transportu.

3.

Organizowanie (terminowość, optymalizacja kosztów) wysyłek towaru do klienta.

4.

Sprawdzanie prawidłowości faktur, cen i zgodności zamówień towaru od dostawców.

Dodatkowo wnioskodawczyni wskazała, że w ramach realizacji umowy o współpracy ma zamiar wystawiać faktury VAT jak również, iż usługi marketingowe i pośrednictwo będzie wykonywać na rzecz tylko jednego podmiotu. W części D3 poz. 45 wniosku wskazano, iż przedmiotem interpretacji indywidualnej są przepisy art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody uzyskane na podstawie zawartej umowy o współpracę można zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej zgodnie z treścią przepisu art. 5b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zdaniem wnioskodawczyni wykonywane usługi na podstawie ww. umowy są czynnościami uznawanymi za działalność gospodarczą, gdyż usługi wykonywane przez nią na podstawie umowy o współpracy będą wykonywane w ramach zgłoszonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl natomiast art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy ustalić czy w okolicznościach przedstawionych w ww. wniosku doszło do spełnienia łącznie trzech przesłanek uniemożliwiających wnioskodawczyni uznania wykonywanych czynności na podstawie umowy współpracy ze Spółką, za czynności przewidziane dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawczyni sama będzie decydować o miejscu i czasie wykonywanych, w związku z umową o współpracę, czynności. Wskazuje na to treść 1 pkt 7 przedstawionej we wniosku umowy o współpracy. Nie zostanie więc spełniony warunek zawarty w art. 5b ust. 1 pkt 2) ww. ustawy.

Z dalszej analizy zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawczyni poniesie ryzyko gospodarcze związane z faktem współpracy, gdyż nieuzyskanie wyników sprzedaży, pomimo wykonania usług marketingowych skutkować będzie nieuzyskaniem od zleceniodawcy wynagrodzenia. Świadczy o tym przedstawiony we wniosku zapis 4 pkt 2 przyszłej umowy współpracy. Zatem należy uznać, iż wnioskodawczyni ponosi ryzyko gospodarcze, o którym mowa w art. 5b ust. 1 pkt 3) ww. ustawy.

Reasumując, w świetle przedstawionego przez wnioskodawczynię zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż nie zostały spełnione warunki wymienione w cyt. powyżej art. 5b ust. 1 ww. ustawy, co oznacza, że czynności jakie będą wykonywane przez wnioskodawczynię na podstawie przedstawionej we wniosku umowy o współpracy mogą być uznane za czynności wykonywane w ramach prowadzonej przez wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednocześnie zauważyć należy, iż skoro działalność gospodarcza, jaką wnioskodawczyni zamierza prowadzić, ściśle wiąże się z charakterem pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy, w swoim własnym interesie winna posiadać dowody wskazujące w sposób bezsporny, iż ww. działalność gospodarcza nie będzie prowadzona w tym samym czasie, w którym wykonywane będą obowiązki związane z zatrudnieniem (stosunkiem pracy), jak również, iż zakres czynności wykonywanych w ramach ww. źródeł przychodów nie będzie tożsamy.Pamiętać bowiem należy, iż w świetle treści cyt. powyżej art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność wykonywana na podstawie zawartej umowy o współpracę może być uważana za pozarolniczą działalność gospodarczą, jeżeli uzyskiwane w wyniku jej wykonywania przychody nie są przychodami z innego źródła przychodów, w tym ze źródła przychodów jakim jest stosunek pracy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl