IBPB1/415-242/08/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-242/08/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P.B., przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 17 marca 2008 r.) uzupełnionym w dniu 24 kwietnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 10 kwietnia 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia, które nastąpiło w dniu 24 kwietnia2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w styczniu 2007 r. zakupił działkę budowlaną, z gotowym fundamentem na której zaczął budować dom. Od dnia 2 lipca 2007 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, której głównym rodzajem było wykonywanie robót ogólnobudowlanych, w 2 pkt wpisu do ewidencji działalności gospodarczej podał jako 2 rodzaj działalności wznoszenie budynków na sprzedaż i sprzedaż nieruchomości. Ww. budowa ruszyła zatem przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. W niedługim czasie trafił się kupiec, któremu sprzedał ww. dom.

Zgłaszając w urzędzie skarbowym formę opodatkowania swojej działalności wybrał ryczałt ewidencjonowany. W związku z powyższym koszty budowy domu nie były ewidencjonowane jako koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż przy tej formie opodatkowania kosztów się nie ewidencjonuje, ani nigdzie nie wykazuje. W ten sposób zrodził się problem opodatkowania przez wnioskodawcę sprzedanej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatek od ww. transakcji można zapłacić w wysokości 19% (czy też. 30%, tj. wg obowiązującej skali podatkowej) od dochodu, który osiągnął w wyniku sprzedaży, czyli przychód pomniejszony o koszty związane z budową (tj. zakup działki, opłaty notarialne, zakup materiałów budowlanych, koszty eksploatacji samochodu).

Zdaniem wnioskodawcy, powinien zapłacić podatek od dochodu uzyskanego z tej transakcji wg obowiązującej skali podatkowej na podstawie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli z uwzględnieniem kosztów uzyskania tego przychodu).

Skoro art. 30e ust. 6 pkt 1 ww. ustawy wyklucza możliwość opodatkowania stawką 19%, a sprzedaż nieruchomości na podstawie art. 22 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza go z opodatkowania w formie ryczałtu, to musiał przejść od dnia następnego od dokonania tej sprzedaży na zasady ogólne i do końca roku opłacać podatek wg skali, czyli na podstawie art. 27 ustawy o podatku do-chodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do postanowień art. 9a ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca od 2 lipca 2007 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wykonywania robót ogólno budowlanych oraz wznoszenia budynków na sprzedaż i sprzedaży nieruchomości. Złożył wniosek o zastosowanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania tej działalności. Przeto przychód ze sprzedaży wzniesionego w ramach tej działalności gospodarczej budynku na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, należało opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5% (jeżeli w chwili sprzedaży wnioskodawca opodatkowany był w ww. formie). Zgodnie bowiem z tym przepisem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.W myśl natomiast art. 12 ust. 2 ww. ustawy - podatek zryczałtowany, o którym mowa w ust. 1, pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych możliwe jest (i było w 2007 r.) tylko wówczas gdy nie zaistniały warunki określone w art. 8 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W świetle powyższego, przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl