IBPB1/415-241/08/ZK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-241/08/ZK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana M., przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 17 marca 2008 r.), uzupełnionym w dniu 4 czerwca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonego uprzednio przedsiębiorstwa, wartości rozliczeń międzyokresowych kosztów (czynsze inicjalne umów leasingu oraz ubezpieczenia majątkowe), w związku z cesją umów leasingowych na spółkę z o.o. będących skutkiem wniesienia do spółki z o.o. w formie aportu przedsiębiorstwa prowadzonego jednoosobowo - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2008 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania prowadzonego uprzednio przedsiębiorstwa, wartości rozliczeń międzyokresowych kosztów (czynsze inicjalne umów leasingu oraz ubezpieczenia majątkowe), w związku z cesją umów leasingowych na spółkę z o.o. będących skutkiem wniesienia do spółki z o.o. w formie aportu przedsiębiorstwa prowadzonego jednoosobowo.

Wniosek powyższy zawierał braki formalne. Dlatego też, pismem z dnia 6 maja 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 4 czerwca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna do dnia 1 października 2007 r. prowadził działalność gospodarczą, w ramach której produkował i sprzedawał wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa - stolarkę PCV. W ramach tej działalności zawierał również umowy leasingu operacyjnego użytkując w ramach tych umów środki transportu oraz maszyny produkcyjne. Koszty czynszów inicjalnych do tych umów poniesione po 1 stycznia 2007 r. potrącał rozliczając je w czasie proporcjonalnie do długości okresu, na jaki zawarte zostały te umowy. Zasadę taką zastosował zgodnie z art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W taki sam sposób postępował w odniesieniu do kosztów ubezpieczenia majątku trwałego i obrotowego w towarzystwie ubezpieczeniowym.

W dniu 1 października 2007 r. swoje przedsiębiorstwo wniósł w całości aportem do Sp. z o.o. obejmując w zamian udziały w tej spółce. Z tym dniem przedsiębiorstwo wnioskodawcy zaprzestało działalności - z dniem 3 października 2007 r. zostało wykreślone z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta oraz wyrejestrowane w Urzędzie Skarbowym jako przedsiębiorstwo osoby fizycznej oraz podatnik VAT czynny.

W związku z wniesieniem aportem całego przedsiębiorstwa wnioskodawcy do Sp. z o.o. - spółka stała się właścicielem składników majątkowych należących do 1 października 2007 r. do przedsiębiorstwa wnioskodawcy. Z tego samego powodu dnia 1 października 2007 r. sporządzony został z firmą leasingową aneks do umów leasingu. Zgodnie z treścią aneksu w miejsce przedsiębiorstwa wnioskodawcy jako leasingobiorcy wchodzi Sp. z o.o. Również prawa wynikające z polis ubezpieczeniowych zawartych wcześniej przez przedsiębiorstwo wnioskodawcy przeszły na Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w sytuacji gdy wartość rozliczeń międzyokresowych kosztów zapisanych w aktywach przedsiębiorstwa w związku z wydatkami niezarachowanymi w koszty a poniesionymi na czynsze inicjalne umów leasingu oraz ubezpieczenia majątkowe (w części obejmującej okresy przyszłe) nie stanowiłyby elementu wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa wnioskodawcy do Sp. z o.o., to czy można wydatki te zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorstwa wnioskodawcy, w związku z zakończeniem przez to przedsiębiorstwo umów leasingu i ubezpieczeń w wyniku zaprzestania prowadzenia działalności.

Zdaniem wnioskodawcy w powyższej sytuacji przedmiotowe wydatki zaliczyć należy do kosztów uzyskania przychodów jego przedsiębiorstwa. W związku z zakończeniem przez to przedsiębiorstwo prowadzenia działalności gospodarczej - skróceniu uległ bowiem okres trwania umów leasingu i ubezpieczeń majątkowych do dnia zakończenia przez niego prowadzenia działalności gospodarczej prowadzonej jako osoba fizyczna. W związku ze skróceniem okresu trwania tych umów - do wydatków poniesionych na czynsze inicjalne i składki ubezpieczeniowe polis - przestał mieć zastosowanie art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - koszty te przestały dotyczyć okresu przekraczającego rok podatkowy i w całości są potrącane w roku 2007.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kwestie dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z umowami leasingu zostały przez ustawodawcę uregulowane w art. 23a-23l Rozdziału 4a ww. ustawy.

Zgodnie z art. 23a pkt 1 ww. ustawy, ilekroć w rozdziale jest mowa o umowie leasingu - rozumie się przez to umowę nazwaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Jak wynika z art. 23b ust. 1 ww. ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1.

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome,

2.

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.

Zgodnie z art. 23b ust. 2 ww. ustawy - jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

1.

art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. N 54, poz. 654 z późn. zm.),

2.

przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

3.

art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 z późn. zm.)

- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.

Z przepisów powyższych wynika zatem, iż co do zasady jeżeli umowa leasingu spełnia określone w art. 23b ww. ustawy, warunki to wówczas ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego) w związku z tą umową wydatki w podstawowym okresie, z tytułu używania przedmiotu leasingu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2007 r. wprowadziła podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami.

Zgodnie z art. 22 ust. 5 ww. ustawy, u podatników prowadzących księgi rachunkowe, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b. W myśl natomiast art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Czynszów inicjalnych (wstępnych opłat leasingowych) nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez podatnika, gdyż są one na ogół uiszczane jednorazowo przy podpisywaniu umów leasingu przed wydaniem przedmiotów leasingu, a ich zapłata jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umów leasingu. Czynsze inicjalne, pomimo że ponoszone są jednorazowo, dotyczą ściśle określonych okresów wynikających z umów leasingu. Tak więc zgodnie z art. 22 ust. 5c ww. ustawy, czynsze te podlegają rozliczeniu proporcjonalnie do długości okresów których dotyczą, tj. okresów trwania umów leasingu.

Analogicznie przyjąć należy, iż zapłacone składki tytułem polis ubezpieczeniowych przedmiotów leasingu, jako dotyczące okresów na jakie zostały zawarte, podlegają również rozliczeniu proporcjonalnie do długości tych okresów.

Jednakże mając na względzie, iż jak wynika z wniosku, w wyniku przeniesienia na Spółkę z o.o. praw z zawartych przez wnioskodawcę umów leasingu (i umów ubezpieczenia), nastąpiło dla wnioskodawcy skrócenie okresu użytkowania (ubezpieczenia) przedmiotów tych umów, w konsekwencji czego wydatki związane z ich użytkowaniem (ubezpieczeniem) nie dotyczą już okresu przekraczającego rok podatkowy, mogą one stanowić w 2007 r. koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez wnioskodawcę jednoosobowo działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl