IBPB1/415-22/08/MW/KAN-214/01/08 - Umorzona wartość wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-22/08/MW/KAN-214/01/08 Umorzona wartość wierzytelności.

"(...) Wnioskodawca w latach 2004-2005 wykonywał usługi dla Spółki z o.o., za których wykonanie wystawił faktury VAT, od których został odprowadzony zarówno podatek dochodowy jak i podatek VAT należny. Dnia 3 grudnia 2007 r. otrzymał od ww. Spółki zawiadomienie o uprawomocnieniu się postanowienia zatwierdzającego układ z wierzycielami (do których zalicza się także wnioskodawca) i redukcji jego należności ze 100% do 20%.

(...) Czy w opisanej sytuacji spełnione są przesłanki by móc zaliczyć wartość netto umorzonych 80% należności do kosztów podatkowych zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 20, 21 i art. 23 ust. 2, 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

(...) Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 41 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem tych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne.

Z powyższego przepisu wynika, że o możliwości zaliczenia umorzonych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów decydują dwa warunki, które muszą zostać spełnione łącznie, a mianowicie:

-

wierzytelność musi być wcześniej zarachowana jako przychód należny,

-

wierzytelność musi zostać umorzona.

Ponadto należy zastrzec, iż przedmiotowa wierzytelność w myśl z art. 23 ust. 1 pkt 17 nie może być przedawniona.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia umorzonej wierzytelności. Natomiast zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (...), wierzytelność jest prawem podatnika i nie ma przeszkód, aby mógł się zrzec w każdej chwili tego prawa. Zrzeczenie się, polega na umorzeniu zobowiązania bez uzyskania świadczenia ze strony dłużnika. W oparciu o art. 508 Kodeksu cywilnego, zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik przyjmuje zwolnienie. Tak więc, dla umorzenia wierzytelności koniecznym jest zgoda dłużnika (np. uzyskana w wyniku ugody, zawartego układu, czy też poprzez oświadczenie). Wierzytelność będzie umorzona dopiero wówczas, gdy wierzyciel uzyska wiadomość od dłużnika, że przyjął on zwolnienie z długu. Dopiero wówczas okoliczność ta, po spełnieniu ustawowych wymogów może rzutować na wysokość podstawy opodatkowania, a w konsekwencji i na wysokość zobowiązania podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż oba warunki decydujące o możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej umorzonej wierzytelności zostały spełnione. Wierzytelność ta została wcześniej zarachowana do przychodów należnych, a zatwierdzenie postanowieniem Sądu układu z wierzycielami (do którego Spółka przystąpiła), na mocy którego umorzone zostało 80% wartości wierzytelności spowodowało wygaśnięcie zobowiązania dłużnika wobec wierzyciela.

W konsekwencji, umorzona część wierzytelności (w kwocie netto) może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Nie sposób jednak zgodzić się z zawartym we wniosku stwierdzeniem, iż podstawą prawną ww. działania są przepisy art. 23 ust. 1 pkt 20, 21 i art. 23 ust. 2, 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które w niniejszej sprawie nie mają zastosowania. Jak wyżej wykazano, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym możliwość zaliczenia umorzonych wierzytelności w ciężar kosztów uzyskania przychodów wynika z art. 23 ust. 1 pkt 41 ww. ustawy. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/7/52-53