IBPB1/415-213/08/WRz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-213/08/WRz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P.J., przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 6 marca 2008 r.) uzupełnionym w dniu 12 maja 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania podejmowanych działań związanych z uprawą wierzby energetycznej za pozarolniczą działalność gospodarczą oraz sposobu rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tej działalności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania podejmowanych działań związanych z uprawą wierzby energetycznej za pozarolniczą działalność gospodarczą oraz sposobu rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 24 kwietnia wezwano do jego uzupełnienia, które nastąpiło w dniu 12 maja 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako przedsiębiorca wpisany jest do ewidencji działalności gospodarczej i od 1993 r. prowadzi nieprzerwanie działalność gospodarczą w zakresie wykonywania in-stalacji elektrycznych budynków i budowli.W 2006 r. zakupił grunt zakwalifikowany do gruntów rolnych i na obszarze docelowo 40 ha zamierza prowadzić działalność związaną z uprawą wierzby energetycznej w celu po-zyskania surowca do produkcji paliwa stałego.W tym też celu uzyskał status i rejestrację rolnika. Zamierza prowadzić obie działalności gospodarcze. W związku z powyższym zawarł umowę na odbiór wyprodukowanego w przyszłości paliwa w postaci sieczki.W przyszłości planuje rozbudowę parku maszynowego dla dalszego przetwarzania sieczki - w postaci pelletu lub węgla drzewnego jako produktu finalnego o najwyższej możliwej do uzyskania kaloryczności.

Cykl produkcji wierzby jest wieloletni, przewiduje się że od momentu nasadzenia do zbioru będzie wynosił 3 do 5 lat przez okres 30 letni. Wnioskodawca szacuje że pierwszy możliwy przychód z tej produkcji nastąpi po 4 latach od roku nasadzenia. Jest to związa-ne z cyklem rozwojowym rośliny i optymalną wydajnością i jest najkorzystniejsze pod względem przyrostu masy, a z tym związana jest wydajność energetyczna.

Niezależnie od powyższych kosztów poniesionych przy założeniu plantacji w pierwszym roku, w każdym kolejnym ponoszone są koszty inne, związane z utrzymaniem i pielęgna-cją upraw. Ponoszone też będą koszty pośrednio związane z uprawami jak np. amortyza-cja maszyn rolniczych, ich konserwacji i naprawy a także magazynowanie.

W związku z powyższym zadano między innymi następujące pytania:

1.

Czy uprawa wierzby energetycznej w celu pozyskiwania surowca do produkcji paliwa stałego jest pozarolniczą działalnością gospodarczą... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).

2.

Czy ponoszone koszty i uzyskane przychody należy ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i rozliczać zgodnie z przepisami ustawy o podat-ku dochodowym od osób fizycznych... (Pytanie oznaczone we wniosku Nr 4).

Zdaniem wnioskodawcy, produkcja wierzby i jej przetworzenie na paliwo stałe jest dzia-łalnością gospodarczą w pojęciu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jako uprawa rolna niesklasyfikowana.

W zakresie kosztów uzyskania przychodów we wniosku wskazano natomiast, iż:

a.

zakupiony grunt rolny należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i nie amortyzować,

b.

nasadzenia wieloletnie, tj. koszt sadzonek, transportu, robocizny itp. należy zali-czyć do kosztów uzyskania przychodów w 4 roku, tj. roku w którym jak wniosko-dawca przewiduje zostanie uzyskany przychód,

c.

pomimo braku przychodu, należy na bieżąco zaliczać do kosztów uzyskania przy-chodów bieżące wydatki związane z pielęgnacją upraw (opryski, orka, kultywacja),

d.

zakupione maszyny: sadzarkę, kosiarkę, sieczkarkę należy wprowadzić do ewi-dencji środków trwałych i sezonowo lub ciągle amortyzować.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Jednocześnie w art. 2 ust. 2 ww. ustawy - określono, iż działalnością rolniczą, jest działalność polegająca między innymi na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca zakupił grunty rolne, na których zamierza prowadzić uprawę wierzby energetycznej w celu pozy-skania surowca do produkcji paliwa stałego. Wyprodukowany surowiec będzie sprzedawał w postaci sieczki wykorzystywanej w produkcji energii elektrycznej. Tego typu działal-ność mieści się w ww. definicji działalności rolniczej. W konsekwencji do działalności rol-niczej prowadzonej przez wnioskodawcę nie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co wyklucza również możliwość uznania ww. działalności za pozarolniczą działalność gospodarczą.

W związku z powyższym, wydatki i koszty związane z założeniem i bieżącym utrzymaniem plantacji wierzby energetycznej a także przychody ze sprzedaży sieczki pozyskanej z tej wierzby, w tym sprasowanej w pellety, nie będą mogły być brane po uwagę przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym ewidencjonowane w prowadzonej, w ramach działalności gospodarczej, podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Wobec powyższego w świetle powołanych przepisów i w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stanowiska wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl