IBPB1/415-135/08/MW - Możliwość uznania usług edukacyjnych świadczonych przez wykładowcę na rzecz Szkoły Wyższej na podstawie umowy cywilnoprawnej za pozarolniczą działalność gospodarczą.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-135/08/MW Możliwość uznania usług edukacyjnych świadczonych przez wykładowcę na rzecz Szkoły Wyższej na podstawie umowy cywilnoprawnej za pozarolniczą działalność gospodarczą.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szkoły Wyższej, przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 12 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania usług edukacyjnych świadczonych przez wykładowcę na rzecz Szkoły Wyższej na podstawie umowy cywilnoprawnej, za pozarolniczą działalność gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania usług edukacyjnych świadczonych przez wykładowcę na rzecz Szkoły Wyższej na podstawie umowy cywilnoprawnej, za pozarolniczą działalność gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność dydaktyczną. Osoby fizyczne (wykładowcy) prowadzą zajęcia ze studentami na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnej tj. umowy o dzieło. Od nowego roku akademickiego tj. 2008/2009 wnioskodawca planuje podpisać umowę na prowadzenie zajęć z osobą, która ma zamiar zgłosić działalność gospodarczą (firmę jednoosobową) do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej (PKWiU 80.30). Zgodnie z postanowieniami umownymi:

*

Zamawiający zleca Wykonawcy wykonać na jego ryzyko dzieło, którego przedmiotem jest samodzielne przygotowanie i przedstawienie studentom wykładu autorskiego,

*

Wykonawca zobowiązuje się wykonać przedmiot umowy w okresie od dnia 1 października 2008 r. do dnia 15 lutego 2009 r. i zrealizować przedmiot umowy w wymiarze 90 godzin lekcyjnych w dniach i godzinach przez siebie wskazanych,

*

Wykonawca zobowiązany jest samodzielnie i na własne ryzyko utrwalić przedmiot zlecenia w postaci streszczenia bądź konspektu ze wskazaniem materiałów dydaktycznych i szkoleniowych odnoszących się do poszczególnych wykładów,

*

Wykonawca zobowiązany jest samodzielnie przygotować i przeprowadzić przy użyciu materiałów własnych zaliczenia lub egzaminy końcowe dla każdego z przedmiotów,

*

Wykonawca ponosi odpowiedzialność wobec studentów za prawidłowość formy, rzetelność i terminowość przeprowadzenia zaliczeń i egzaminów,

*

Wykonawca oświadcza, iż przedmiot umowy będzie wykonywał samodzielnie na własne ryzyko, ponosząc odpowiedzialność wobec osób trzecich.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawca może zlecić prowadzenie zajęć ze studentami osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą i ujmować w księdze handlowej poniesiony koszt na podstawie otrzymanej od tej osoby faktury lub rachunku.

Czy organy podatkowe nie potraktują tego rodzaju umowy jako stosunku pracy i w związku z tym po stronie zlecającego, czyli wnioskodawcy powstanie zaległość z tytułu niedobranego podatku dochodowego oraz składek ZUS.

Zdaniem wnioskodawcy zawarcie przedmiotowej umowy z wyżej wskazanymi postanowieniami oznacza, iż Wykonawca wypełnia dyspozycję osoby prowadzącej działalność gospodarczą i może być traktowany jako osoba osiągająca dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, co w konsekwencji oznacza, iż wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zawarcia umowy o dzieło dydaktyczne.

Zdaniem wnioskodawcy w przedmiotowej sytuacji nie są spełnione negatywne przesłanki z art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy.

W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy ustalić czy w okolicznościach przedstawionych w ww. wniosku doszło do spełnienia łącznie trzech przesłanek uniemożliwiających wykładowcy rozliczenie się na zasadach przewidzianych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wykładowca ponosił będzie odpowiedzialność wobec osób trzecich (studentów) za prawidłowość formy, rzetelność i terminowość przeprowadzenia zaliczeń i egzaminów. Zatem, jeżeli przepisy prawa regulujące funkcjonowanie uczelni niepublicznych dopuszczają możliwość przeniesienia na wykładowcę w drodze umowy cywilnoprawnej odpowiedzialności wobec studentów w tym zakresie, to należy uznać, iż nie zostanie spełniony negatywny warunek zawarty w art. 5b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika także, że przedmiotem umowy o dzieło będzie samodzielne przygotowanie i przedstawienie studentom wykładu autorskiego, który wykładowca zobowiązuje się wykonać w okresie od dnia 1 października 2008 r. do dnia 15 lutego 2009 r. i zrealizować w wymiarze 90 godzin lekcyjnych w dniach i godzinach przez siebie wskazanych. Uznać więc należy, iż powierzenie wykładowcy jedynie określonego zakresu zadań, czyli przygotowania i przeprowadzenia wykładu oraz egzaminu, przy pozostawieniu w jego gestii sposobu ich wykonania i realizacji, oznacza brak wykonywania tych czynności pod kierownictwem zlecającego ich wykonanie. W związku z tym nie zostanie również spełniony warunek zawarty w art. 5b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Z analizy postanowień umowy przedstawionych przez wnioskodawcę w zdarzeniu przyszłym wynika również, że wykładowca ponosił będzie ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Reasumując, w świetle przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż nie zostały łącznie spełnione warunki wymienione w cyt. powyżej art. 5b ust. 1 ww. ustawy, co oznacza, że czynności, które wykładowca zamierza wykonywać na podstawie zawartej umowy o dzieło, mogą być uznane za świadczone w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 41 ust. 1 i 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.. Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Jeżeli więc wykładowca złoży to oświadczenie, na wnioskodawcy nie będą ciążyć obowiązki płatnika z tytułu wypłaconych wykonawcy wynagrodzeń za świadczone przez niego usługi edukacyjne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl