IBPB1/415-125/08/RM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-125/08/RM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana S. przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 8 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zachowania prawa do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej 19% stawką tzw. podatku liniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zachowania prawa do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej 19% stawką tzw. podatku liniowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. W ramach umowy kontraktowej z firmą, w której nie był zatrudniony w ramach umowy o pracę, wykonuje jako działalność gospodarczą, usługi u obecnego pracodawcy. Aktualnie zakres świadczonych przez wnioskodawcę usług w ramach umowy kontraktowej na rzecz obecnego pracodawcy nie pokrywa się z zakresem czynności. Jednak przewiduje, że może w 2008 r. wystąpi sytuacja świadczenia usług w ramach umowy kontraktowej dla obecnego pracodawcy pokrywających się z zakresem czynności świadczonych w ramach umowy o pracę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy utraci prawo do opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym w przypadku, gdy w ramach umowy kontraktowej z firmą, w której nie pracował dotychczas, zacznie świadczyć usługi pokrywające się z zakresem czynności na rzecz obecnego pracodawcy.

Zdaniem wnioskodawcy, warunki utraty prawa do podatku liniowego określone są w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z nich, iż w momencie gdy podatnik opodatkowany podatkiem liniowym uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W tym przypadku należy rozstrzygnąć czy wykonuje usługi dla firmy, z którą łączy go kontrakt, czy dla firmy w której pracuje. Usługa polega na świadczeniu określonych czynności jednej stronie umowy przez drugą stronę umowy. Czynności te mogą być odpłatne lub nie. W przypadku gdy czynności są odpłatne, to strona, dla której świadczone są usługi jest obowiązana do zapłaty za nie umówionej ceny. Wtedy strona świadcząca usługę uzyskuje przychody ze świadczenia tej usługi. Z takiej konstrukcji prawnej umowy o świadczenie usług, wynika, że stroną świadczącą usługę jest jednoosobowa firma wnioskodawcy, a stroną otrzymującą usługę jest firma, z którą ma kontrakt. To dla tej firmy wystawia rachunki za świadczenie usługi i to ta firma płaci za nie. Stąd też uzyskuje przychody z innej firmy niż od obecnego pracodawcy. Przy świadczeniu usług przez wnioskodawcę w opisanej konfiguracji, obecny pracodawca wnioskodawcy nie jest stroną w kontrakcie. Dla niego stroną jest firma, z którą ma zawarty kontrakt i to z nią rozlicza się za wykonanie usługi.

Zatem według wnioskodawcy w przypadku wykonywania w 2008 r. usług dla obecnego pracodawcy pokrywających się z zakresem czynności za pośrednictwem firmy, z którą ma zawarty kontrakt nie traci możliwości stosowania liniowej stawki podatkowej ponieważ nie naruszy art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (tzw. podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Jednakże wybór tej metody opodatkowania podlega ustawowemu ograniczeniu. W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub w przypadku spółki przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Dla uściślenia, w sprawie będącej przedmiotem wniosku występują trzy podmioty gospodarcze:

* wnioskodawca świadczący usługi w ramach "umowy kontraktowej" dla "Firmy",

* "Firma" dla której wnioskodawca świadczy te usługi,

* podmiot będący ostatecznym odbiorcą tych usług, będący zarazem "pracodawcą" dla wnioskodawcy.

Uściślenia tego dokonano z uwagi na wątpliwości powstałe w wyniku porównania stanu faktycznego (poz. 50 wniosku) ze stanowiskiem wnioskodawcy (poz. 51 wniosku).

Jeżeli powyższe uściślenie oddaje istotę sprawy to ze stanowiska wnioskodawcy wynika, iż stosunek prawny na podstawie którego wnioskodawca wykonuje usługi dla podmiotu ("obecnego pracodawcy") łączy wnioskodawcę z innym podmiotem - firmą z którą wnioskodawca ma podpisany kontrakt. To ta "Firma" płaci wnioskodawcy za wykonane na rzecz innego podmiotu usługi.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej samodzielnie pozarolniczej działalności gospodarczej wykonuje usługi dla podmiotu z którym nie jest i nie był dotychczas związany stosunkiem pracy ani spółdzielczym stosunkiem pracy. Zatem, jeżeli dodatkowo wnioskodawca nie posiada udziałów, ani prawa do udziałów w firmie z którą jest obecnie związany umową kontraktową i warunki powyższe zostaną zachowane w przyszłości można uznać, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wnioskodawca nie będzie świadczył usług dla swojego obecnego pracodawcy, zachowując prawo do opodatkowania uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej przychodów, tzw. podatkiem liniowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl