IBPB1/415-107/08/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-107/08/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani K., przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 5 lutego 2008 r.), uzupełnionym w dniu 10 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z wynajmu synowi części lokalu apteki, w której wraz z nim wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz sposobu ich udokumentowania (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z wynajmu synowi części lokalu apteki, w której wraz z nim wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz sposobu ich udokumentowania (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 27 lutego 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia.

W dniu 10 marca 2008 r. wniosek powyższy został uzupełniony.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest jedynym właścicielem budynku usługowo - mieszkalnego. Znajduje się w nim lokal apteki, w którym razem z synem prowadzi działalność gospodarczą (50% udziału każdej ze stron). Prowadzą książkę podatkową. Wnioskodawczyni rozlicza się wg PIT-5L a syn wg PIT-5. Jako osoba prywatna wnioskodawczyni wystawia wspólnikowi fakturę VAT za wynajem 50% powierzchni lokalu apteki. Fakturę tę syn wlicza w koszty działalności gospodarczej, tj. apteki. Sobie jako właścicielowi lokalu wnioskodawczyni nie wystawia faktury. Równocześnie w budynku tym prowadzi wynajem lokali użytkowych jako osoba prywatna odprowadzająca VAT z wynajmu. Z tego tytułu rozlicza się wg PIT-5. Syn również prowadzi w innym budynku wynajem lokalu i odprowadza VAT. Rozlicza się również wg PIT-5.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawczyni wskazała m.in., iż:

* działalność gospodarcza prowadzona jest wspólnie z synem w formie spółki cywilnej,

* w zawartej umowie najmu lokalu stroną jest syn jako wspólnik spółki cywilnej - współwłaściciel apteki,

* umowa najmu dotyczy połowy lokalu,

* lokal apteki nie stanowi odrębnej nieruchomości,

* przychody uzyskane od syna z tytułu wynajmu zaliczane są do przychodów indywidualnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy prawidłowo wystawia fakturę wspólnikowi - synowi za wynajem 50% powierzchni lokalu apteki (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Zdaniem wnioskodawczyni lokal apteki winien być użytkowany w oparciu o:

* wniesione przez nią prawo do użytkowania lokalu wynikające z umowy spółki cywilnej - 50% powierzchni,

* wniesione przez syna prawo do użytkowania lokalu od niej wynajętego.

Część wynajęta synowi - 50% lokalu apteki stanowi jego koszt, który dolicza się do kosztów generowanych w ramach prowadzonej apteki. Czynsz z tytułu najmu powierzchni winien być dokumentowany fakturą VAT a przychód uznany za przychód z najmu indywidualnego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odrębnymi źródłami przychodów są:

* pozarolnicza działalność gospodarcza oraz

* najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 - tj. pozarolniczej działalności gospodarczej - uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (art. 14 ust. 1 ww. ustawy).

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jednocześnie zauważyć należy, iż faktura VAT jako dokument księgowy, winna odzwierciedlać rzeczywisty przebieg operacji gospodarczej lub stosunek prawny, którego dotyczy.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wnioskodawczyni wskazała, iż podpisała z synem umowę najmu połowy lokalu apteki. Taki sposób określenia przedmiotu umowy najmu, nie zmienia jednak faktu, iż to cały lokal apteki jest składnikiem majątku wnioskodawczyni, związanym z prowadzoną przez nią w formie Spółki cywilnej pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż wnioskodawczyni prawidłowo wystawia faktury VAT tylko synowi za wynajem połowy powierzchni przedmiotowego lokalu.Natomiast przychody uzyskane z tego tytułu, jako przychody związane z najmem lokalu wykorzystywanego w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej winna zaliczyć do przychodów ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dlatego też, stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl