IBPB1/415-103/08/BK - Czy spółka prawidłowo przelicza wartość euro w stosunku do kontrahenta polskiego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-103/08/BK Czy spółka prawidłowo przelicza wartość euro w stosunku do kontrahenta polskiego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 31 stycznia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 21 marca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu przeliczania kwoty wynikającej ze zlecenia transportowego podanej w Euro stanowiącej podstawę do wystawienia faktury w walucie polskiej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu przeliczania kwoty wynikającej ze zlecenia transportowego podanej w Euro stanowiącej podstawę do wystawienia faktury w walucie polskiej.Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 12 marca 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 21 marca 2008 r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi w zakresie transportu międzynarodowego. Przed wykonaniem usługi otrzymuje od kontrahenta polskiego zlecenie transportowe, na którym podana jest wartość usługi wyrażona w Euro. Na podstawie tego zlecenia jest następnie dla kontrahenta polskiego wystawiana faktura. Wystawiając fakturę za usługę Spółka przelicza wartość Euro wykazaną na zleceniu na polskie złote wg kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka prawidłowo przelicza wartość Euro w stosunku do kontrahenta polskiego.

Zdaniem Spółki przedstawiony w stanie faktycznym sposób przeliczenia Euro jest prawidłowy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przepis art. 14 ust. 1a ww. ustawy stanowi, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Jednocześnie za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z art. 14 ust. 1c ww. ustawy, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Z powyższego przepisu wynika, iż w przypadku, gdy należny przychód jest konsekwencją uprzednio wystawionej faktury, datą jego powstania jest dzień wystawienia tej faktury. Z wyżej wskazanych przepisów wynika, że jedynie przychody wyrażone w walucie obcej, właściwie udokumentowane fakturą (w przypadku sprzedaży fakturowanej) stanowią podstawę dla dokonania stosownego przeliczenia, a zatem zlecenie transportowe nie stanowi w tym względzie dowodu potwierdzającego uzyskanie przychodu ze sprzedaży usług transportowych.

Odnosząc powyższe do treści wniosku, stwierdzić należy, iż w przypadku, gdy faktura wystawiona jest w walucie polskiej, a z umowy wynika, że strony ustaliły płatność jako równowartość kwoty określonej w walucie obcej brak jest podstaw, do dokonania przeliczenia uzyskanego przychodu z uwzględnieniem zasad wynikających z art. 14 ust. 1a ww. ustawy. W ww. sytuacji przychód wyrażony jest bowiem w walucie polskiej, jako równowartość kwoty określonej w Euro. Określenie kursu waluty w oparciu o który przeliczane winy być ww. kwoty, pozostaje w sferze łączących kontrahentów stosunków umownych.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zważywszy na fakt, iż jak wynika z wniosku wnioskodawcą jest podmiot gospodarczy tj. Spółka Jawna niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m.in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla tego podmiotu co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl