IBPB1/415-10/08/RM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB1/415-10/08/RM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura -3 stycznia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 10 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu i sposobu zaliczenia czynszów inicjalnych oraz opłat manipulacyjnych wynikających z zawartych umów leasingu operacyjnego do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu i sposobu zaliczenia czynszów inicjalnych oraz opłat manipulacyjnych wynikających z zawartych umów leasingu operacyjnego do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych w związku z czym pismem z dnia 22 lutego 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 10 marca 2008 r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie Spółki jawnej, ewidencjonując zdarzenia gospodarcze w księgach handlowych. Koszty uzyskania ujmuje według zasad rachunkowości. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł w roku 2007 kilka umów leasingowych. Są to leasingi operacyjne a ich przedmiotem są samochody ciężarowe, osobowe, wózki widłowe i komory chłodnicze wykorzystywane w działalności gospodarczej. Umowa spełnia wymagane przepisami warunki, tj. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji oraz suma ustalonych opłat pomniejszona o należny podatek VAT będzie odpowiadać wartości początkowej przedmiotu leasingu. Zgodnie z zapisami zawartych umów, czynsz inicjalny i opłata manipulacyjna płatne są w dniu zawarcia umowy. W umowach jest również zapis, że "przez opłaty rozumie się w szczególności czynsz inicjalny, czynsze leasingowe, depozyt gwarancyjny opłaty manipulacyjne. Opłaty manipulacyjne pobierane są zgodnie z obowiązującą tabelą opłat i prowizji". Przedmiotowe umowy są zawierane na okres: 24 miesięcy dla samochodów, 36 miesięcy dla wózków widłowych i 48 miesięcy dla komór chłodniczych - przy czym harmonogram finansowy wyszczególnia odpowiednio - 23 czynsze, 35 czynszów, 47 czynszów. Pierwszym czynszem jest czynsz zwany inicjalnym. W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż zawarte umowy leasingu spełniają wszystkie warunki określone postanowieniami art. 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z zawartymi umowami leasingu operacyjnego, wynikający z umowy leasingu czynsz inicjalny, opłatę manipulacyjną można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w momencie poniesienia, czy proporcjonalnie do długości umowy leasingu.

Zdaniem wnioskodawcy, zawarte w umowach leasingu operacyjnego opłaty stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia. Czynsz ten musi być płatny w dniu zawarcia umowy, czyli przed wydaniem przedmiotu leasingu a zapłata warunkuje wydanie przedmiotu leasingu. Jest to koszt przypisany do konkretnego okresu rozliczeniowego - tj. do pierwszego miesiąca użytkowania.

Natomiast z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że obowiązek rozliczenia kosztów w czasie występuje jedynie wówczas, gdy nie można przypisać kosztu do konkretnego okresu rozliczeniowego. Dodatkowo, jeżeli umowa leasingu jest zawarta, jak w przypadku samochodów, na całe 24 miesiące a w harmonogramie są rozpisane tylko 23 miesiące to ta pierwsza opłata dotyczy właśnie jednej z 24 rat czynszu za przedmiot umowy i nie może być traktowana jako opłata dodatkowa, ponad ustalony okres czasu trwania umów leasingu. Przy czym, zdaniem podatnika, nie jest istotne jaką nazwę ma pierwszy czynsz, gdyż zwykle wydanie rzeczy, nie tylko na podstawie umowy leasingu, wiąże się z zabezpieczeniem przedmiotu umowy. Uznanie, że pierwsza rata dotyczy całego okresu obowiązywania umowy leasingu, a kolejne dotyczą konkretnego miesiąca, nie znajduje uzasadnienia. W omawianej sytuacji, zdaniem wnioskodawcy, skoro każda rata dotyczy konkretnego okresu - pierwsza opłata również stanowi koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Stosownie do art. 23b ust. 1 ww. ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1.

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome, oraz

2.

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.

Zgodnie z art. 23b ust. 2 ww. ustawy - jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

1.

art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),

2.

przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

3.

art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 z późn. zm.)

- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.

Jeżeli zatem w istocie, jak wskazano na to w uzupełnieniu wniosku, będące przedmiotem wniosku umowy leasingu spełniają wszystkie warunki określone w art. 23b ustawy to poniesione przez korzystającego, opłaty ustalone w umowach leasingu w podstawowym okresie umowy, z tytułu używania ww. środków trwałych (samochodów, wózków widłowych i komór chłodniczych) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2007 r. wprowadziła podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodem.

Zgodnie z art. 22 ust. 5 ww. ustawy, u podatników prowadzących księgi rachunkowe, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b. W myśl natomiast art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanowiska wnioskodawcy, poszczególne czynsze inicjalne oraz opłaty manipulacyjne płatne są w dniu zawarcia umów leasingu przed wydaniem przedmiotów leasingu, a ich zapłata warunkuje wydanie przedmiotów leasingu. W konsekwencji czynsze inicjalne i płatne wraz z nimi opłaty manipulacyjne, pomimo tego że ponoszone są jednorazowo, dotyczą ściśle określonych okresów wynikających z zawartych umów leasingu. Tak więc zgodnie z art. 22 ust. 5c ww. ustawy podlegają rozliczeniu proporcjonalnie do długości okresów których dotyczą, tj. okresów trwania poszczególnych umów leasingu.

Wobec powyższego przedstawione we wniosku stanowisko wnioskodawcy uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zważywszy na fakt, iż jak wynika z wniosku wnioskodawcą jest Spółka jawna, niniejsza interpretacja stosownie do postanowień m.in. art. 14k Ordynacji podatkowej jest wiążąca tylko dla Spółki co oznacza, iż nie wywołuje bezpośrednio skutków dla wspólników tej Spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl