IBPB-2-2/4511-161/16/HS - Podatek od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nabytego w spadku udziału w nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 kwietnia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-2-2/4511-161/16/HS Podatek od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nabytego w spadku udziału w nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 1 lutego 2016 r. (data otrzymania 4 lutego 2016 r.), uzupełnionym 6 kwietnia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nabytego w spadku udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2016 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nabytego w spadku udziału w nieruchomości.

W związku z brakami formalnymi, pismem z 24 marca 2016 r. Znak: IBPB-2-2/4511-161/16/HS, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano 6 kwietnia 2016 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 4 grudnia 2011 r. zmarł wujek Wnioskodawcy, który pozostawił po sobie - przy obecności swoich sąsiadów i znajomych - testament ustny z 1 grudnia 2011 r. W sprawie jego majątku i całego testamentu Sąd Rejonowy w drodze postanowienia z 16 września 2015 r. stwierdził, że spadek na podstawie testamentu ustnego z 1 grudnia 2011 r. nabyli siostrzeńcy: tj. Wnioskodawca oraz jego brat. Mając na uwadze postanowienie sądowe i przyznany spadkobiercom spadek w udziałach wynoszących po 1/2 zapłacili oni podatek z tytułu nabycia spadku po zmarłym wujku. Na mocy postanowienia sądowego zostali prawnie wpisani do księgi wieczystej jako właściciele w udziałach wynoszących po 1/2.

W uzupełnieniu wniosku z 3 kwietnia 2016 r. Wnioskodawca wskazał, że zdarzenie dotyczy przyszłej sprzedaży nieruchomości - zabudowanej domem działki o powierzchni 4,95 a. Wnioskodawca i jego brat, którzy są spadkobiercami zmarłego wujka, zamierzają sprzedać tę nieruchomość otrzymaną w spadku.

W związku z powyższym zdarzeniem zadano następujące pytania.

1. Od jakiego momentu (dnia ew. czasookresu) rozpoczyna się i kończy 5-letni okres, który ma bezpośredni związek z naliczeniem podatku dochodowego przy ewentualnej sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku.

2. Czy ten okres 5 lat liczy się od dnia testamentu ustnego czy też od daty śmierci wujka czy ewentualnie od daty postanowienia sądowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, okres 5 pełnych lat posiadania spadku liczony jest od śmierci spadkodawcy i po tym okresie można sprzedawać majątek spadku bez naliczenia 19% podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości lub prawa, jej części lub udziału w nieruchomości lub prawie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie i nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany ze zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego przepisu należy wyjaśnić, że w przypadku sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment i sposób ich nabycia.

W myśl art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 380) - spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Stosownie do art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego - powołanie do spadku, czyli przekazanie w spadku majątku, wynika z ustawy albo z testamentu, jednakże dniem nabycia spadku przez spadkobiercę jest zawsze data śmierci spadkodawcy. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi fakt czy - przy nabyciu udziału w nieruchomości w drodze spadku - okres 5 lat pozwalający na sprzedaż nieruchomości bez 19% podatku liczony jest od daty testamentu, od daty śmierci spadkodawcy czy też ewentualnie od daty postanowienia sądowego.

W omawianej sprawie nabycie przez Wnioskodawcę w spadku udziału w nieruchomości nastąpiło w dniu śmierci spadkodawcy (wujka), tj. 4 grudnia 2011 r. Wnioskodawca, wraz z bratem, zamierzają sprzedać ww. nieruchomość.

Jak wyjaśniono w niniejszej interpretacji, 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. W sytuacji Wnioskodawcy nabycie nastąpiło w 2011 r. Zatem 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych skutkujący opodatkowaniem upłynie 31 grudnia 2016 r. Oznacza to, że przychód osiągnięty przez Wnioskodawcę ze sprzedaży udziału w nieruchomości dokonanej po 31 grudnia 2016 r. nie będzie stanowić dla niego źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie w ogóle podlegać opodatkowaniu.

Natomiast w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę udziału w nieruchomości do 31 grudnia 2016 r., z uwagi na fakt, że sprzedaż nastąpiłaby przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, uzyskany przychód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a przy opodatkowaniu zastosowanie znajdą przepisy art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r.

Jeśli więc Wnioskodawca podejmie decyzję o sprzedaży udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie w drodze spadku od czynności tej będzie należny podatek dochodowy od osób fizycznych.

Stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Do uzupełnienia wniosku Wnioskodawca dołączył dokument. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest zobowiązany ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl