IBPB-2-1/4514-444/15/KrB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-2-1/4514-444/15/KrB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. , poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 października 2015 r. (data wpływu do Biura - 16 listopada 2015 r.), uzupełnionym 5 lutego 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki zawartej poza granicami kraju - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki zawartej poza granicami kraju. Ponieważ wniosek nie spełniał wymogów formalnych w piśmie z 18 stycznia 2015 r. znak: IBPB-2-1/4514-444/15/KrB i IBPP2/4512-975/15/AZ wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 5 lutego 2015 r. uzupełniono wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - sp. z o.o. (dalej: Spółka lub G) zamierza podpisać umowę, na podstawie której otrzyma pożyczkę pieniężną od spółki zagranicznej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, niebędącej udziałowcem Spółki.

Miejscem zawarcia umowy pożyczki będzie terytorium innego państwa niż Polska. Umowa pożyczki zostanie zawarta w USA.

W momencie zawarcia umowy pożyczki środki pieniężne będą znajdowały się na terytorium innego państwa niż Polska.

Dla obydwu podmiotów umowa pożyczki ma charakter okazjonalny, istnieje jednak prawdopodobieństwo, że transakcja zaciągnięcia pożyczki w spółce zagranicznej w siedzibą w Stanach Zjednoczonych może występować w przyszłości. Udzielanie pożyczek nie jest podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej pożyczkodawcy - spółki zagranicznej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy transakcja otrzymania pożyczki pieniężnej od podmiotu zagranicznego (z siedzibą w USA) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podlegając opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, jako czynność zwolniona z VAT.

2. Czy w przypadku uznania, że transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT, czy słuszne jest, że transakcja otrzymania pożyczki pieniężnej od podmiotu zagranicznego (z siedzibą w USA) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że umowa zostanie zawarta poza granicami Polski a w momencie zawarcia umowy pożyczki środki pieniężne będą znajdowały się na terytorium innego państwa niż Polska.

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymanie pożyczki pieniężnej od podmiotu zagranicznego nie podlega przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jako czynność zwolniona z podatku od towarów i usług. Dodatkowo środki pieniężne w chwili jej zawarcia będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz umowa pożyczki będzie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za brakiem opodatkowania pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Przywołując art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, Wnioskodawca wskazał, iż z jego treści wynika, że transakcja nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli z tytułu tej czynności jedna ze stron (albo sprzedawca albo nabywca) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług albo zwolniona z tego podatku.

W przypadku udzielenia pożyczki przez podmiot w ramach działalności gospodarczej, przyjmuje się, że udzielenie pożyczki stanowi prowadzenia działalności gospodarczej dla celów podatku od towarów i usług, a więc podmiot taki działa jako podatnik podatku od towarów i usług świadczący usługę.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym pożyczka, którą Spółka zamierza zaciągnąć, zostanie udzielona w ramach działalności gospodarczej pożyczkodawcy - w celach zarobkowych. Pożyczkodawca uzyska wynagrodzenie w postaci odsetek z tytułu udzielonej pożyczki.

W opinii Spółki, również aktualne interpretacje potwierdzają, że udzielenie pożyczki pomiędzy podmiotami gospodarczymi jest usługą wykonywaną przez podatnika VAT.

Zgodnie z aktualnymi stanowiskami organów skarbowych, udzielenie pożyczek przez podatników VAT (działających w takim charakterze, tj. w charakterze podatników VAT) stanowi czynności podlegające opodatkowaniu VAT, lecz zwolnione od tego podatku (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.); winno być: (Dz. U. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.)).

Przyjęcie takiego stanowiska oznacza w analizowanym zdarzeniu przyszłym, że pożyczkę należy potraktować jako świadczenie usługi zwolnionej od podatku od towarów i usług, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowo, należy zaznaczyć, że miejscem zawarcia umowy pożyczki będzie terytorium innego państwa niż Polska (USA), a w momencie zawarcia umowy pożyczki środki pieniężne będą znajdowały się na terytorium innego państwa niż Polska.

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że umowa pożyczki w przypadku gdyby nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze będą znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Pożyczka nieobjęta opodatkowaniem/zwolnieniem z podatku o towarów i usług będzie również podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia będą znajdowały się za granicą oraz nabywca - pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli natomiast środki pieniężne w chwili jej zawarcia będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz umowa pożyczki będzie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wówczas pożyczka nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jest to zatem dodatkowy argument przemawiający za tym, że pożyczka, którą Spółka zamierza zaciągnąć od podmiotu z siedzibą w USA nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, nawet w sytuacji uznania, że nie jest to czynność stanowiąca odpłatne świadczenie usług objęte opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług jako czynność zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca przywołał stanowiska zaprezentowane przez organy podatkowe w wydanych interpretacjach indywidualnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie - interpretacja z dnia 23 lutego 2016 r. znak: IBPP2/4512-975/15/AZ.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 223) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Przy czym, zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, tj. pieniądze znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas dla celów stosowania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Pożyczka podlega również podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli pieniądze będące przedmiotem pożyczki w chwili jej zawarcia znajdują się za granicą oraz nabywca - pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza podpisać umowę, na podstawie której otrzyma pożyczkę pieniężną od spółki zagranicznej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, niebędącej udziałowcem Spółki.

Miejscem zawarcia umowy pożyczki będzie terytorium innego państwa niż Polska. Umowa pożyczki zostanie zawarta w USA.

W momencie zawarcia umowy pożyczki środki pieniężne będą znajdowały się na terytorium innego państwa niż Polska.

Dla obydwu podmiotów umowa pożyczki ma charakter okazjonalny, istnieje jednak prawdopodobieństwo, że transakcja zaciągnięcia pożyczki w spółce zagranicznej w siedzibą w Stanach Zjednoczonych może występować w przyszłości. Udzielanie pożyczek nie jest podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej pożyczkodawcy - spółki zagranicznej.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że zawarta umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy

o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ - jak wskazał Wnioskodawca - środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki w chwili jej zawarcia będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i umowa będzie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Tym samym dla skutków podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych bez znaczenia jest czy opisana umowa pożyczki będzie (czy też nie) podlegała uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowiecka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl