IBPB-1-3/4510-670/15/TS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 stycznia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-3/4510-670/15/TS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 27 października 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 października 2015 r.), uzupełnionym 29 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wypłacone członkom zarządu nagrody z zysku po opodatkowaniu stanowią koszt uzyskania przychodu (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wypłacone członkom zarządu nagrody z zysku po opodatkowaniu stanowią koszt uzyskania przychodu. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 16 grudnia 2015 r. Znak: IBPB-1-3/4510-562/15/TS, IBPB-1-3/4510-670/15/TS wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 29 grudnia 2015 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, w ramach podziału zysku za 2014 r., w Spółce wypłacono nagrody z zysku po opodatkowaniu za 2014 r. dla pracowników i członków zarządu. Do tej pory, zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem urzędów, nagrody zysku wraz z pochodnymi od nich składkami Wnioskodawca wyłączał z kosztów uzyskania przychodów.

W uzupełnieniu wniosku z 22 grudnia 2015 r., które wpłynęło do BKIP 29 grudnia 2015 r., Spółka doprecyzowała przedstawiony stan faktyczny wskazując, że nagrody z zysku za 2014 r. zostały wypłacone na podstawie list płac sporządzonych w oparciu o Uchwałę Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki z 27 kwietnia 2015 r. (dalej: "Uchwała"). W Uchwale określono termin wypłaty nagród z zysku do 5 maja 2015 r. Nagrody wypłacono 30 kwietnia 2015 r., czyli przed upływem terminu określonego w Uchwale.

Członkowie zarządu Spółki pełnią swoje funkcje w oparciu o powołanie i nie łączy ich ze Spółką stosunek pracy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy wypłacone nagrody z zysku po opodatkowaniu dla członków zarządu stanowią koszt uzyskania przychodu... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy:

Członkowie zarządu w Spółce są zarazem jej udziałowcami. Z tytułu posiadanych udziałów otrzymali dywidendę. Z tytułu pełnionych funkcji w zarządzie i w związku z wypracowanym zyskiem, otrzymali także nagrodę z zysku. Zdaniem Wnioskodawcy, analogicznie jak dla pracowników, wypłata nagrody z zysku dla członków zarządu będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów, gdyż jej wypłata jest zależna od efektów pracy zarządu i zarazem stanowi element motywacyjny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W świetle powyższego przepisu, ocena prawna konkretnego wydatku poniesionego przez podatnika wymaga odniesienia się do kryterium celowości jego poniesienia oraz uwzględnienia wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Odnosząc się do przesłanki celowości wydatku należy podkreślić, że kosztem uzyskania przychodów są zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia. W każdym przypadku konieczne jest jednak zaistnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskiwaniem, bądź też szansą uzyskiwania przychodów przez podmiot ponoszący ten koszt. W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

* jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został właściwie udokumentowany,

* nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że z tytułu posiadanych udziałów, członkowie zarządu (działający w oparciu o powołanie) otrzymali dywidendę, natomiast na podstawie list płac sporządzonej w oparciu o Uchwałę Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, z tytułu pełnionych funkcji w zarządzie i w związku z wypracowanym zyskiem, wypłacono im również nagrody z zysku po opodatkowaniu za 2014 r. W Uchwale określono termin wypłaty nagród z zysku do 5 maja 2015 r. Nagrody wypłacono 30 kwietnia 2015 r.

W tym miejscu należy podkreślić, że wydając niniejszą interpretację tut. Organ oparł się na opisie stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i przyjął, że wypłacone członkom zarządu nagrody dotyczą wyłącznie pełnionych funkcji w zarządzie Spółki, a zatem nie mają charakteru dywidendy.

Mając na względzie przywołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że nagrody z zysku po opodatkowaniu, wypłacone członkom zarządu z tytułu pełnionych funkcji w zarządzie, stanowią dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Nagrody te, jak wskazał Wnioskodawca, pełnią bowiem funkcję motywacyjną dla osób zasiadających w zarządzie Spółki.

Stanowisko Wnioskodawcy, uznaje się zatem na prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zauważyć także należy, że zmiana któregokolwiek z elementów przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zmiana stanu prawnego powoduje, że interpretacja traci swoją ważność.

Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl