IBPB-1-3/4510-543/15/MO - CIT w zakresie uznania za środek trwały zakupionej maszyny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-3/4510-543/15/MO CIT w zakresie uznania za środek trwały zakupionej maszyny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 15 października 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za środek trwały zakupionej maszyny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za środek trwały zakupionej maszyny.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż opakowań i maszyn pakujących dla owoców i warzyw. Spółka nabywa między innymi nowe maszyny pakujące, a następnie dokonuje ich odsprzedaży. Spółka planuje nabyć od kontrahenta unijnego maszynę - owijarkę do palet - w cenie zakupu obniżonej, ale wyższej niż 3.500 PLN, którą przeznaczy wyłącznie do prezentacji klientom przez okres dłuższy niż 1 rok. W związku z tym, Spółka nabyła specjalny samochód z podestem, który służył będzie do przewozu maszyny w celu jej prezentacji u klientów i który wprowadziła na stan środków trwałych. Maszyna - owijarka do palet - będzie prezentowana u klientów i będzie ulegać zużyciu podczas spodziewanych, licznych prezentacji, jak również w czasie transportu. Powyższą maszynę Spółka planuje zaklasyfikować do celów podatkowych jako środek trwały a nie jako towar handlowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki i przyszłe zaklasyfikowanie maszyny - owijarki do palet - jako środka trwałego zważywszy na to, że będzie wykorzystywana wyłącznie w celu prezentacji w przewidywanym okresie powyżej 1 roku od daty zakupu.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane zdarzenie przyszłe wskazuje na to, że planowana do zakupu maszyna będzie używana do celów prezentacji klientom podatnika i w tym charakterze używana przez przewidywany okres dłuższy niż 1 rok od dnia zakupu.

Podatnik wykorzystywał ją będzie na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, tj. w celu promocji i wzmożenia sprzedaży analogicznych maszyn, pozostających w jego ofercie handlowej. Okoliczności powyższe wyczerpują przesłanki z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Jak stanowi art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Tak więc, składnik majątku zalicza się do środków trwałych, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

* stanowi on własność lub współwłasność podatnika,

* został nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,

* jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,

* przewidywany okres używania tego składnika na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest dłuższy niż rok,

* składnik ten jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby prowadzonej przez niego działalności albo został oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza nabyć od kontrahenta unijnego maszynę - owijarkę do palet - w cenie zakupu obniżonej, ale wyższej niż 3.500 PLN, którą przeznaczy wyłącznie do prezentacji klientom przez okres dłuższy niż 1 rok. Podatnik wykorzystywał ją będzie na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, tj. w celu promocji i wzmożenia sprzedaży analogicznych maszyn, pozostających w jego ofercie handlowej.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania oraz opis przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że Spółka może zakwalifikować maszynę (owijarkę do palet) jako środek trwały, gdyż spełnia przesłanki zawarte w art. 16a ust. 1 u.p.d.o.p.

Tym samym stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl