IBPB-1-3/4510-511/16-2/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-3/4510-511/16-2/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 10 czerwca 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wystąpienia przychodu w związku ze zwrotem wkładu (część pytania zadanego we wniosku) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wystąpienia przychodu w związku ze zwrotem wkładu.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również jako "Kółko") było jednym z założycieli Spółdzielni Kółka Rolniczego, która została utworzona w 1990 r. Kółko nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. Działa w oparciu o statut. Wpisane jest do Krajowego Rejestru Sądowego: Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Kółko posiada swój wkład w Rolniczej Spółdzielni Kółka Rolniczego w postaci zabudowanej nieruchomości gruntowej, wykazywanej w bilansie Spółdzielni; jako rzeczowe aktywa trwałe o wartości 13.554.62 zł.

Wartość ww. wkładu nie podlegała waloryzacji. Została oszacowana na dzień wniesienia wkładu.

Spółdzielnia Kółka Rolniczego jest w stanie likwidacji. Wpisana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym: Rejestrze Przedsiębiorców.

Spółdzielnia Kółka Rolniczego zamierza w ramach likwidacji zwrócić Wnioskodawcy przedmiotowy wkład.

W okresie przejęcia nieruchomości do chwili obecnej, Spółdzielnia nie ponosiła wydatków na ulepszenie przejętej nieruchomości i znajdującego się na niej budynku, stanowiącego jednocześnie jej siedzibę.

Kółko również zamierza przystąpić do likwidacji, a przejętą od Spółdzielni nieruchomość, stosownie do postanowień statutu przekazać w formie darowizny Gminie.

Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego, zawarto we własnym stanowisku w sprawie, z którego wynika m.in., że nie występuje różnica pomiędzy wartością wniesionego i zwróconego wkładu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zwrot wkładu w postaci rzeczonej nieruchomości jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy? (część pytania zadanego we wniosku)

Zdaniem Wnioskodawcy, zwrot nieruchomości stanowiącej wkład nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.), przychodem co do zasady jest każde przysporzenie majątkowe, za wyjątkiem sytuacji, określonych w ustawie. I tak w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów lub akcji w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Z powyższego wynika, że do przychodów nie zalicza się zwróconych wkładów w spółdzielni w części stanowiącej koszt ich nabycia.

Skoro zatem wniesiony przez Kółko wkład w postaci zabudowanej nieruchomości gruntowej podlega zwrotowi bez żadnych jej ulepszeń i nakładów poczynionych na nią przez Spółdzielnię Kółka Rolniczego, to nie występuje różnica pomiędzy wartością wniesionego i zwróconego wkładu. Tym samym Kółko pozbawione będzie przychodu, a to skutkuje brakiem obowiązku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., wynika z kolei, że dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Taka, a nie inna konstrukcja art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., powoduje więc, że kluczowe znaczenie dla ustalenia zasad opodatkowania podatkiem dochodowym mają: po pierwsze - przychód, a po drugie - koszty jego uzyskania.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Oznacza to, że co do zasady - przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, mająca definitywny charakter, powiększająca jego aktywa. Dotyczy to zarówno należności będących wprost wynikiem prowadzonej działalności gospodarczej, jak również innych definitywnych przysporzeń finansowych.

W myśl art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Literalna wykładnia powołanych powyżej przepisów prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, a więc takie którymi może Kółko rozporządzać jak właściciel.

Odmiennie jednak została uregulowana kwestia katalogu przysporzeń niebędących przychodem, neutralnych podatkowo (nierzutujących na podstawę opodatkowania). Art. 12 ust. 4 u.p.d.o.p., zawiera zamknięty katalog takich przypadków. W związku z powyższym należy stwierdzić, że w świetle tej ustawy co do zasady przychodem jest każde przysporzenie majątkowe, za wyjątkiem sytuacji, określonych ustawie. I tak w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Z powyższego wynika, że do przychodów nie zalicza się zwróconych wkładów w spółdzielni jednak tylko w części stanowiącej koszt ich nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika m.in., że Kółko posiada swój wkład w Rolniczej Spółdzielni Kółka Rolniczego w postaci zabudowanej nieruchomości gruntowej. Wartość ww. wkładu nie podlegała waloryzacji. Została oszacowana na dzień wniesienia wkładu. W okresie przejęcia nieruchomości do chwili obecnej, Spółdzielnia nie ponosiła wydatków na ulepszenie przejętej nieruchomości i znajdującego się na niej budynku. Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że nie wystąpiła różnica pomiędzy wartością wniesionego i zwróconego wkładu.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że skoro nie wystąpiła różnica pomiędzy wartością wniesionego wkładu a wartością zwróconego wkładu, to zwrot wkładu (nieruchomości) nie będzie skutkował powstaniem przychodu podatkowego po stronie Wnioskodawcy, a tym samym nie dojdzie do powstania dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Nadmienia się, że w zakresie części pytania dotyczącego podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 10 maja 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl