IBPB-1-2/4510-613/16-1/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-2/4510-613/16-1/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 27 czerwca 2016 r., (data wpływu do tut. Biura 30 czerwca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji Spółki akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2016 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji Spółki akcyjnej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W przeszłości Wnioskodawca nabył akcje spółki akcyjnej posiadającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: "Spółka akcyjna"). Nabycie przez Wnioskodawcę akcji Spółki akcyjnej nastąpiło w zamian za środki pieniężne na podstawie umowy sprzedaży. W chwili obecnej Wnioskodawca planuje dokonanie odpłatnego zbycia akcji Spółki akcyjnej. Wynagrodzenie (cena) za zbywane akcje Spółki akcyjnej odpowiadać będzie ich wartości rynkowej, przy czym możliwe jest, że wartość rynkowa akcji Spółki akcyjnej na moment dokonania zbycia będzie niższa od wartości rynkowej tych akcji w momencie ich nabycia przez Wnioskodawcę. Uzyskane przez Wnioskodawcą wynagrodzenie z tytułu zbycia akcji Spółki akcyjnej zostanie rozpoznane przez Wnioskodawcę jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób należy ustalić koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę akcji Spółki akcyjnej?

W ocenie Wnioskodawcy, kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji Spółki akcyjnej będą wydatki poniesione uprzednio przez Wnioskodawcę na nabycie tych akcji. Koszty te powinny zostać ustalone zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p.").

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze oraz wartości pieniężne.

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p., przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 14 ust. 2 u.p.d.o.p.).

Stosownie do art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. W odniesieniu do wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) u.p.d.o.p. przyjmuje jako zasadę, że wydatki te nie mogą zostać potraktowane jako koszty uzyskania przychodu na dzień ich objęcia bądź nabycia. Wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia takich udziałów lub akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.).

Z powyższego wynika, że możliwość rozpoznania wydatków na nabycie udziałów (akcji) jest odroczona w czasie do momentu zbycia tych udziałów (akcji). Użycie przez ustawodawcę określenia "wydatki na nabycie" oznacza przy tym, że do kosztów uzyskania przychodów - z chwilą sprzedaży udziałów (akcji) - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe. W praktyce organów podatkowych do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów (akcji) zalicza się w szczególności zapłaconą cenę za udziały lub akcje oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem, jak np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, itp. (por np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 grudnia 2015 r., nr IBPB-1-3/4510-646/15/AW).

Jak zostało wskazane w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca planuje zbycie akcji Spółki akcyjnej, przy czym wartość rynkowa akcji Spółki akcyjnej na moment dokonania zbycia będzie niższa od wartości rynkowej tych akcji w momencie ich nabycia przez Wnioskodawcę. W świetle przytoczonych przepisów, przychodem z odpłatnego zbycia akcji Spółki akcyjnej będzie zatem dla Wnioskodawcy wynagrodzenie (cena) wynikająca z umowy ich odpłatnego zbycia, ustalona według wartości rynkowej akcji Spółki akcyjnej.

Należy przy tym zauważyć, że przepisy prawa podatkowego nie ograniczają prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie zbywanych udziałów lub akcji, mimo że mogą one przewyższać osiągnięty z ich sprzedaży przychód. Kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji będzie zatem dla Wnioskodawcy tzw. "historyczny koszt" nabycia akcji Spółki akcyjnej ustalony zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., tj. jako wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na zakup akcji Spółki akcyjnej. Jeżeli zatem suma przychodów z przedmiotowej transakcji i pozostałych przychodów osiągniętych przez Wnioskodawcę w roku podatkowym będzie niższa od kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym (z uwzględnieniem wydatków na objęcie lub nabycie akcji Spółki akcyjnej), to Wnioskodawca w tym roku poniesie stratę podatkową w rozumieniu art. 7 ust. 2 oraz ust. 5 u.p.d.o.p.

Odnosząc się zatem do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku stwierdzić należy, że kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji Spółki akcyjnej będą wydatki poniesione uprzednio przez Wnioskodawcę na nabycie tych akcji, ustalone zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w orzecznictwie organów podatkowych. Jak przykładowo stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 18 lipa 2014 r. (nr IBPBI/2/423-468/14/JD) należy stwierdzić, że zbywając ww. udziały Spółka powinna rozpoznać, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 14 u.p.d.o.p., przychód z tego tytułu, który winien zostać uwzględniony w ogólnej kwocie przychodów z działalności gospodarczej. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. przychód ten można pomniejszyć o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie tych udziałów (również o te poniesione w poprzednich latach), wartość dopłat do kapitału zakładowego (podwyższających wartość udziałów w spółce zagranicznej) oraz o koszty związane ze sprzedażą, tj. koszty notarialne, koszty usług prawnych i wyceny udziałów. Jeżeli suma przychodów z przedmiotowej transakcji i pozostałych przychodów osiągniętych przez Spółkę w roku podatkowym będzie niższa od kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym (z uwzględnieniem ww. wydatków na objecie lub nabycie udziałów), to Spółka w tym roku poniesie stratę podatkową. Reasumując powyższe, w przypadku, gdy w związku z dokonaniem sprzedaży udziałów Spółka w roku podatkowym na tej transakcji poniesie stratę, Spółce będzie przysługiwać prawo do jej odliczenia na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p.

Jak z kolei stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 28 lutego 2012 r. (nr ILPB4/423-467/11-2/ŁM): Wobec powyższego, należy stwierdzić, iż przepisy prawa podatkowego nie ograniczają prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie sprzedawanych akcji mimo iż przewyższają one osiągnięty z ich sprzedaży przychód. Dotyczy to również opisanej przez Spółkę sytuacji, w której nabywa Ona własne akcje w celu ich odsprzedaży pracownikom, przy czym cena zakupu akcji przewyższa cenę ich sprzedaży, w związku z czym Spółka na tych transakcjach ponosi stratę. Tym samym, w przypadku sprzedaży akcji własnych, nabytych po cenie wyższej niż cena sprzedaży Spółka ma prawo do uznania za koszty podatkowe wydatki na zakup akcji, przy jednoczesnym wykazaniu przychodów ze sprzedaży tych akcji.

Podobne stanowisko zaprezentował przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 11 września 2015 r. (nr IBPB-1-3/4510-133/15/IZ) oraz w interpretacji z 28 marca 2013 r. (nr IBPBI/2/423-275/13/AK), a także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 25 sierpnia 2014 r. (nr ILPB4/423-256/14-4/ŁM) oraz w interpretacji z 7 czerwca 2013 r. (nr ILPB3/423-105/13-4/KS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Świętego Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl