IBPB-1-2/4510-124/16/AK - Ustalenie momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży domeny internetowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-2/4510-124/16/AK Ustalenie momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży domeny internetowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. BKIP 28 stycznia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży domeny internetowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu sprzedaży domeny internetowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zajmuje się w szczególności działalnością informatyczną. W jej ramach Spółka również zamierza sprzedawać klientom domeny internetowe. W zamian za wynagrodzenie (abonament) Spółka będzie utrzymywać domenę internetową klienta przez dany okres czasu. Przyjmować się będzie różny okres świadczenia tej usługi w ramach pojedynczego abonamentu. Okres ten liczony będzie w miesiącach i trwać będzie dłużej niż 1 miesiąc. Zwykle jest to okres trwający 12 miesięcy, ale może trwać zarówno krócej, jak i dłużej niż 12 miesięcy. Okres taki w ramach abonamentu może zaczynać się w jednym roku kalendarzowym a kończyć w następnym. Po zakończeniu okresu utrzymania domeny w ramach abonamentu, klient może odnowić domenę na kolejny okres lub może z niej zrezygnować. Co do zasady, przedmiotowa sprzedaż będzie świadczona bez spisywania umowy pisemnej. Wynagrodzenie za przedmiotowe świadczenie zasadniczo należne będzie Spółce z góry w pełnej kwocie w określonym terminie płatności. Termin płatności może przypadać przed rozpoczęciem okresu utrzymania domeny w ramach abonamentu jak również po jego rozpoczęciu. Płatność ma być dokonywana zarówno na podstawie wystawionej faktury lub faktury pro forma (czy na podstawie innego dokumentu niebędącego fakturą).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W którym momencie powstanie dla Spółki przychód z tytułu sprzedaży przedstawionej w opisie stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego) w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód powstaje w dniu wystawienia faktury lub otrzymania płatności lub w dniu zakończenia okresu domeny w ramach abonamentu zależnie, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), przychód powstaje w momencie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury lub otrzymania płatności.

Jako że co do zasady przed zakończeniem okresu utrzymania domeny w ramach abonamentu wystawiona jest faktura lub otrzymana zapłata to przychód powstaje w dniu wystawienia faktury lub otrzymania płatności zależnie, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej, względnie w ostatnim dniu okresu utrzymania domeny. Z uwagi na specyfikę i przyjęte założenia, płatność o której mowa w opisie stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego) powinna być też traktowana jako uregulowanie należności, o którym mowa w art. 12 ust. 3a pkt 2 u.p.d.o.p., a nie jako zaliczka w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Podstawowa zasada określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej została uregulowana przez ustawodawcę w treści art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p.

Na mocy tego przepisu, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Stosownie do treści art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p., jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zgodnie z art. 12 ust. 3e u.p.d.o.p., w przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Jednocześnie w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Z powyższego wynika, że przepis art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., za datę powstania różnego rodzaju przychodów, w tym zwłaszcza przychodów związanych z działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., także przychodów należnych, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, uważa dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usług, z tym, że nie może być to dzień późniejszy aniżeli dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Przepis powyższy wprowadza ogólną zasadę decydującą o dacie powstania przychodu. Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu, ma dzień dokonania czynności - wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, przy czym dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest ostatecznym terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu. Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wskazanych w przepisie zdarzeń, a jeżeli wystąpią one po dniu wystawienia faktury czy po dniu dokonania zapłaty należności, te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia decydują o momencie powstania przychodu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza sprzedawać klientom domeny internetowe. W zamian za wynagrodzenie (abonament) Spółka będzie utrzymywać domenę internetową klienta przez dany okres czasu. Przyjmować się będzie różny okres świadczenia tej usługi w ramach pojedynczego abonamentu. Okres ten liczony będzie w miesiącach i trwać będzie dłużej niż 1 miesiąc. Zwykle jest to okres trwający 12 miesięcy, ale może trwać zarówno krócej, jak i dłużej niż 12 miesięcy. Okres taki w ramach abonamentu może zaczynać się w jednym roku kalendarzowym a kończyć w następnym. Po zakończeniu okresu utrzymania domeny w ramach abonamentu, klient może odnowić domenę na kolejny okres lub może z niej zrezygnować. Co do zasady przedmiotowa sprzedaż będzie świadczona bez spisywania umowy pisemnej. Wynagrodzenie za przedmiotowe świadczenie zasadniczo należne będzie Spółce z góry w pełnej kwocie w określonym terminie płatności. Termin płatności może przypadać przed rozpoczęciem okresu utrzymania domeny w ramach abonamentu jak również po jego rozpoczęciu. Płatność ma być dokonywana zarówno na podstawie wystawionej faktury lub faktury pro forma (czy na podstawie innego dokumentu niebędącego fakturą).

Jak słusznie stwierdził Wnioskodawca, płatność o której mowa w opisie zdarzenia przyszłego nie będzie zaliczką zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p.

Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy stwierdzić należy, że przychód z tytułu sprzedaży domeny internetowej powstanie w dniu wystawienia faktury lub otrzymania należności lub w dniu zakończenia okresu utrzymania domeny w ramach abonamentu w zależności, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl