IBPB-1-1/4511-620/15/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 stycznia 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-1/4511-620/15/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 października 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 13 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych ze zmianą składu osobowego spółki komandytowej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych ze zmianą składu osobowego spółki komandytowej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest komandytariuszem spółki komandytowej (dalej: "Spółka") uprawnionym do 40% udziału w jej zyskach. Komplementariuszem w Spółce jest inna osoba fizyczna uprawniona do 60% udziału w jej zyskach. Zarówno Wnioskodawca jak i drugi wspólnik (komplementariusz) są polskimi rezydentami podatkowymi. Obecnie planowana jest zmiana statusu drugiego wspólnika Spółki w ten sposób, że przestanie on być jej komplementariuszem (komplementariuszem zostanie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce) i stanie się jej drugim komandytariuszem. Drugi wspólnik (komplementariusz) wystąpi ze Spółki a następnie i ponownie do niej przystąpi w charakterze komandytariusza (jednocześnie do Spółki w charakterze komplementariusza przystąpi spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponieważ obydwie czynności nastąpią równocześnie Spółka nie utraci swego bytu prawnego). Występując ze Spółki drugi wspólnik (komplementariusz) uzyska zwrot jego wkładu wniesionego do Spółki w wysokości nominalnej (6.000 zł), zaś do niej przystępując wniesie go ponownie.

Po zmianie swojego statusu drugiemu wspólnikowi przysługiwać będzie 59% udział w Spółce. Wnioskodawca zachowa niezmieniony, 40% udział w Spółce, zaś spółka z o.o., która stanie się nowym komplementariuszem otrzyma 1% udziału w zyskach Spółki. Zaznaczyć należy, że jedynym celem planowanej restrukturyzacji jest ograniczenie odpowiedzialności drugiego wspólnika (aktualnie komplementariusza) wobec kontrahentów Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym po stronie Wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki powstanie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w zdarzeniu przyszłym operacja nie spowoduje po jego stronie powstania dochodu. Zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm. - dalej: "k.s.h."), w sprawach nieuregulowanych w dziale III do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zgodnie z art. 65 § 1 k.s.h., w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Stosownie zaś do art. 65 § 3 k.s.h., udział kapitałowy powinien być wypłacony w pieniądzu. Rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze. Zasadą w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej jest zatem wypłacenie mu jego udziału w pieniądzach.

W opisanym zdarzeniu przyszłym jedynym celem operacji jest zmiana statusu drugiego wspólnika z komplementariusza na komandytariusza. Majątek Spółki nie ulegnie zmianie, a po zmianie status drugiego wspólnika z komplementariusza na komandytariusza Wnioskodawcy nadal przysługiwać będzie niezmieniony udział w Spółce (40%). Sytuacja ta nie powoduje zatem, zdaniem Wnioskodawcy, powstania po jego stronie na którymkolwiek etapie planowanej restrukturyzacji dochodu, gdyż w wyniku tej operacji nie uzyskuje on żadnego przysporzenia, a jego udział w Spółce pozostaje niezmieniony. W konsekwencji nie powstaje żaden dochód w rozumieniu art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej: "Ustawa PIT"). Sytuacji takie nie daje się również zakwalifikować do któregoś ze źródeł przychodu wymienionych w art. 10 Ustawy PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie zauważyć należy, że stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, o ile w świetle odrębnych przepisów, niebędących przepisami prawa podatkowego, a tym samym niemogących być przedmiotem niniejszej interpretacji, prawnie dopuszczalne (skuteczne):

* i nie skutkujące utratą bytu prawnego spółki komandytowej jest jednoczesne wystąpienie wskazanego we wniosku wspólnika z tej spółki i przystąpienie do tej spółki jako wspólnika - spółki z o.o.,

* jest wystąpienie wskazanego we wniosku wspólnika ze spółki komandytowej, bez wypłaty przysługującego mu udziału kapitałowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl