IBPB-1-1/4510-307/16/DW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 czerwca 2016 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-1/4510-307/16/DW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 maja 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 10 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych, jakie wywoła dla Wnioskodawcy nieodpłatne wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych, jakie wywoła dla Wnioskodawcy nieodpłatne wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest jednym ze wspólników (komandytariuszem) w spółce komandytowej prawa polskiego (dalej jako: "Spółka komandytowa"). Poza Wnioskodawcą wspólnikami spółki komandytowej są:

* inna spółka osobowa (również spółka komandytowa, dalej jako: "Występujący Wspólnik"), w której wspólnikiem jest Wnioskodawca, Wspólnik 2 oraz Komplementariusz,

* druga osoba fizyczna (dalej jako: "Wspólnik 2"), będąca komandytariuszem,

* spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pełniąca rolę komplementariusza (dalej jako: "Komplementariusz"), w której wspólnikiem jest Wnioskodawca i Wspólnik 2.

W najbliższym czasie, w związku z planową reorganizacją struktury własnościowej spółek kontrolowanych przez Wnioskodawcę planowane jest wystąpienie Występującego Wspólnika ze Spółki Komandytowej. Wystąpienie nastąpi w drodze uchwały wspólników Spółki Komandytowej. W związku z wystąpieniem ze Spółki Komandytowej, Występujący Wspólnik nie otrzyma żadnego wynagrodzenia, tj. nie zostanie mu wypłacona wartość udziału kapitałowego, nie otrzyma on także żadnego ekwiwalentu rzeczowego (wystąpienie bez wynagrodzenia). W związku z faktem, że wystąpienie Występującego Wspólnika będzie miało charakter uchwały wszystkich wspólników Spółki komandytowej tj. wielostronnego porozumienia, w którym zostanie stwierdzone, że wystąpienie ma charakter nieodpłatny - nie powstanie obowiązek spłaty wartości udziału kapitałowego ani też przyjęcia oznaczenia bilansowego wartości udziałów występującego wspólnika, zgodnie z treścią art. 65 § 2 Kodeksu spółek handlowych (dalej: "k.s.h.").

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dla Wnioskodawcy jako wspólnika pozostającego w spółce, nieodpłatne wystąpienie Występującego Wspólnika Spółki będzie się wiązać z powstaniem przychodu podatkowego w dacie wystąpienia tego wspólnika ze Spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne (tj. bez zwrotu wkładu i przypadającej na niego równowartości majątku wspólnego pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników) wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej, które to wystąpienie następuje na podstawie umowy spółki lub uchwały wspólników, nie generuje dla pozostających w spółce wspólników powstania jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego a tym samym wiążącego się z tym przychodu podlegającego opodatkowaniu. Ewentualny przyrost wartości udziału Wnioskodawcy w Spółce Komandytowej podlegać będzie opodatkowaniu dopiero w momencie występowania przez niego ze Spółki komandytowej albo zbywania przez niego udziału w Spółce komandytowej.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że spółka komandytowa (podobnie jak inne spółki osobowe) stanowi podmiot odrębny od jej wspólników (art. 8 ust. 1 k.s.h.), a co się z tym wiąże posiada własny majątek, który jest odrębny od majątków jej wspólników. Majątkiem spółki komandytowej jest wszelkie mienie wniesione, jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. W związku z czym, w dacie wniesienia wkładów do spółki osobowej zwiększeniu ulega jej majątek.

Jednocześnie, podkreślenia wymaga fakt, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Spółka ta stanowi podmiot transparentny podatkowo, zaś podatnikami pozostają osoby fizyczne i prawne będące wspólnikami tej spółki.

Należy także zaznaczyć, że na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów nie stanowi przychodu zarówno dla wspólnika wnoszącego wkład, jak i dla pozostałych wspólników spółki komandytowej wniesienie wkładu do tej spółki (co niewątpliwie skutkuje wzrostem jej majątku).

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 Ustawy PIT, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT (pozarolniczą działalność gospodarcza). Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ustawy PIT, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy PIT, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle ww. przepisów Ustawy PIT, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy uznać konkretne, wymierne, definitywne, co najmniej wymagalne przysporzenie majątkowe związanie z prowadzoną działalnością, w związku z którym po stronie podatnika (w tym wypadku osoby fizycznej) pojawia się pewna korzyść majątkowa.

Z uwagi na istniejącą na gruncie prawa cywilnego odrębność majątku spółki komandytowej od majątku jej wspólników, za przychód wspólnika z działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę komandytową nie sposób uznać zatem zarówno przyrostu majątku spółki wynikającego z wniesienia do niej wkładów przez wspólników jak i ewentualnego wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej bez wynagrodzenia na skutek którego majątek spółki osobowej nie zmniejsza się. Należy bowiem podkreślić, że mienie wniesione przez wspólników do spółki, jako wkład oraz nabyte przez spółkę w toku jej działalności, stanowi majątek spółki, a nie jej wspólników. Przy tym, ponieważ w czasie trwania spółki komandytowej wspólnicy nie mają praw do majątku spółki, dokonanie rozliczenia z występującym wspólnikiem albo jego brak nie ma wpływu na prawa majątkowe pozostających w spółce wspólników w dacie wystąpienia wspólnika ze spółki. W związku z w tym, należy stwierdzić, że na skutek nieodpłatnego wystąpienia jednego ze wspólników majątek spółki pozostaje bez zmian, zaś pozostający w spółce wspólnicy nie uzyskują w dacie wystąpienia jakiejkolwiek wymiernej korzyści majątkowej.

Ewentualne konsekwencje podatkowe dla Wnioskodawcy związane z nieodpłatnym wystąpieniem wspólnika ze Spółki komandytowej mogłyby powstać dopiero w sytuacji wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki komandytowej lub zbycia udziału w niej. W takiej bowiem sytuacji Wnioskodawca miałby prawo do większego udziału kapitałowego niż ten wniesiony przez niego do Spółki. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 pkt 50 Ustawy PIT wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów jednak tylko do wysokości wniesionych udziałów. Zatem w dacie ewentualnego późniejszego wystąpienie Wnioskodawcy ze Spółki komandytowej powstałby dla niego przychód podlegający opodatkowaniu. Analogiczna sytuacja wystąpiłaby w przypadku ewentualnego odpłatnego zbycia udziału w Spółce komandytowej w przyszłości przy czym kosztem uzyskania przychodu powinna być wówczas kwota wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na objęcie udziału w Spółce komandytowej niezaliczonych przez niego w jakikolwiek sposób do kosztów uzyskania przychodów.

Dodatkowo ponieważ wystąpienie wspólnika będzie miało charakter uchwały, tj. wielostronnego porozumienia, na mocy którego wspólnicy ustalą, że wystąpienie ma charakter nieodpłatny - nie powstanie obowiązek przyjęcia oznaczenia bilansowego wartości udziałów występującego wspólnika, zgodnie z treścią art. 65 § 2 k.s.h. jak również wypłaty jego udziału kapitałowego.

Należy bowiem zaznaczyć, że wskazany powyżej przepis jest przepisem względnie obowiązującym, co oznacza, że wspólnicy w uchwale lub umowie mogą określić odmienne zasady rozliczenia wspólnika występującego ze spółki (tak też S. Sołtysiński w Systemie Prawa Prywatnego t.16, 2008, s. 829), zatem w opisanym zdarzeniu przyszłym wystąpienie ze Spółki komandytowej jednego ze wspólników, w ogóle nie będzie skutkować powstaniem obowiązku wypłacenia udziału występującemu wspólnikowi, obliczonego według zasad określonych w art. 65 § 1 k.s.h.

W związku z powyższym opisane we wniosku zdarzenie przyszły nie może być rozpatrywane pod kątem uzyskania przez Wnioskodawcę przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, określony w art. 14 ust. 2 pkt 8 Ustawy, PIT lub też z tytułu umorzonych zobowiązań - z uwagi bowiem na bezpłatny i dobrowolny charakter wystąpienia Występujący Wspólnik nie będzie uprawniony do żądania wypłaty wynagrodzenia.

Ponadto Wnioskodawca podkreślił, że z uwagi na tożsamy skład osobowy Spółki komandytowej i Występującego Wspólnika cały udział kapitałowy przypadający na Występującego Wspólnika pozostanie w dalszym ciągu pod kontrolą tych samych podmiotów. Zmiana wspólnika spółki osobowej ma jedynie charakter porządkowy i jest związana z reorganizacją struktury własnościowej w ramach grupy. Nie można zatem twierdzić by wyjście Występującego Wspólnika ze Spółki komandytowej skutkowało powstaniem jakiegokolwiek przychodu po stronie Wnioskodawcy.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że analogiczne rozwiązanie jest także stosowane w razie nieodpłatnego wystąpienia wspólnika ze spółki kapitałowej (poprzez nieodpłatne umorzenie udziałów lub akcji). W takiej sytuacji, mimo że wzrasta wartość księgowa udziałów wspólników pozostających w spółce, samo umorzenie nie skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu podatkowego. Przychód ten powstaje dopiero w dacie zbycia udziałów lub akcji przez pozostałych wspólników. Polskie prawo podatkowe nie opodatkowuje bowiem samego przyrostu wartości składników majątkowych ale dopiero ich odpłatne zbycie.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, jako wspólnik pozostający w spółce, nie uzyska on przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z tytułu wystąpienia innego wspólnika bez zwrotu jego udziału kapitałowego.

Na potwierdzenie ww. stanowiska, Wnioskodawca powołał:

* Interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 26 sierpnia 2015 r., Znak: IPTPB1/4511-331/15-2/MH, w której organ stwierdził, że Wnioskodawca, jako wspólnik pozostający w spółce komandytowej, nie uzyska przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z tytułu wystąpienia innego wspólnika bez zwrotu jego udziału kapitałowego.

* Wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z:

* 14 września 2012 r., sygn. akt II FSK 216/11, w którym czytamy, iż w kontekście charakteru prawnego majątki spółki jawnej i jego odrębności od majątków osobistych wspólników, jak również faktu, że przychody i koszty, a w konsekwencji i dochód, rozliczane są bezpośrednio w odniesieniu do każdego ze wspólników spółki jawnej, nie sposób zasadnie argumentować, że przyrost majątku spółki następujący w rezultacie wystąpienia z niej jednego z jej wspólników bez zwrotu wkładu generuje po stronie wspólników pozostających w spółce przychód podlegający odrębnemu opodatkowaniu. Skutkowałoby to bowiem, wbrew zasadzie, że ta sama wartość nie może być dwukrotnie opodatkowana, powtórnym opodatkowaniem, podlegających opodatkowaniu zysków, osiąganych między innymi z wykorzystaniem potencjału stanowiącego konsekwencję przyrostu majątku spółki, albo opodatkowaniem faktycznie nieuzyskanych korzyści - bezpośrednim "beneficjentem" wzrostu majątki spółki nie jest bowiem jej wspólnik, który w analizowanej sytuacji nie uzyskuje przecież żadnego konkretnego i wymiernego przysporzenia majątkowego, w związku z którym po jego stronie miałaby się pojawić jakakolwiek wartość majątkowa.

* 16 maja 2012 r., sygn. akt II FSK 2072/10,

* Wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 25 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 187/10 oraz z 10 października 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 186/10.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, nie jest zatem podatnikiem podatków dochodowych, a dochody tych spółek nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych jej wspólników. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 102 Kodeks spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Stosownie do art. 5b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza). Przy czym, w myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy uznać konkretne, wymierne, definitywne, co najmniej wymagalne przysporzenie majątkowe związanie z prowadzoną działalnością, w związku z którym po stronie podatnika pojawia się pewna wartość majątkowa. W przypadku wystąpienia przez wspólnika ze spółki komandytowej bez wynagrodzenia po stronie wspólników pozostających w spółce nie dojdzie do powstania ww. przysporzenia, w tym również, w formie świadczenia w naturze bądź nieodpłatnego świadczenia. Z chwilą wystąpienia wspólnika (bez wypłaty wynagrodzenia) podmiotem uzyskującym korzyść z tytułu pozostawionego w spółce wkładu ustępującego wspólnika jest wyłącznie sama spółka, która stosownie do treści art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Mienie wniesione przez wspólników do spółki jawnej, jako wkład oraz nabyte przez spółkę w toku jej działalności, stanowi majątek spółki, a nie jej wspólników, ponadto także ewentualne rozliczenie występującego wspólnika dokonywane jest ze spółką, nie zaś z jej wspólnikami. Przy tym, ponieważ w czasie trwania spółki komandytowej wspólnicy nie mają praw do majątku spółki, dokonanie rozliczenia, o którym mowa, albo jego brak nie ma wpływu na prawa majątkowe pozostających w spółce wspólników w dacie, w której rozliczenie to winno być dokonane.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest jednym ze wspólników (komandytariuszem) w spółce komandytowej prawa polskiego. Poza Wnioskodawcą wspólnikami spółki komandytowej są:

* inna spółka osobowa, w której wspólnikiem jest Wnioskodawca, Wspólnik 2 oraz Komplementariusz,

* druga osoba fizyczna, będąca komandytariuszem,

* spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pełniąca rolę komplementariusza, w której wspólnikiem jest Wnioskodawca i Wspólnik 2.

W związku z planową reorganizacją struktury własnościowej spółek kontrolowanych przez Wnioskodawcę planowane jest wystąpienie Występującego Wspólnika ze Spółki Komandytowej. Wystąpienie nastąpi w drodze uchwały wspólników Spółki Komandytowej. W związku z wystąpieniem ze Spółki Komandytowej, Występujący Wspólnik nie otrzyma żadnego wynagrodzenia, tj. nie zostanie mu wypłacona wartość udziału kapitałowego, nie otrzyma on także żadnego ekwiwalentu rzeczowego (wystąpienie bez wynagrodzenia). W związku z faktem, że wystąpienie Występującego Wspólnika będzie miało charakter uchwały wszystkich wspólników Spółki komandytowej tj. wielostronnego porozumienia, w którym zostanie stwierdzone, że wystąpienie ma charakter nieodpłatny - nie powstanie obowiązek spłaty wartości udziału kapitałowego, ani też przyjęcia oznaczenia bilansowego wartości udziałów występującego wspólnika, zgodnie z treścią art. 65 § 2 Kodeksu spółek handlowych.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że o ile w świetle odrębnych przepisów niebędących przepisami prawa podatkowego, a tym samym niemogących być przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej, prawnie dopuszczalnym (skutecznym) jest wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej bez wypłaty przysługującego mu udziału kapitałowego, to Wnioskodawca, jako wspólnik pozostający w spółce, nie uzyska przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z tytułu nieodpłatnego wystąpienia innego wspólnika ze spółki.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie skutków podatkowych, jakie wywoła dla niego nieodpłatne wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej, z ww. zastrzeżeniem, uznano za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zauważyć należy, ze przepis art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w powołanym w stanowisku Wnioskodawcy brzmieniu z dniem 1 stycznia 2011 r. zmienił brzmienie i nie może wspierać argumentacji Wnioskodawcy. Zgodnie z obowiązującym brzmieniem tego przepisu, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

Końcowo, wskazać należy, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Oznacza to, że niniejsza interpretacja indywidualna jest wiążąca tylko i wyłącznie dla Wnioskodawcy, a tym samym, nie wywołuje ona żadnych skutków prawnych dla pozostałych wspólników spółki komandytowej, o której mowa we wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl