IBPB-1-1/4510-158/15/SG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 grudnia 2015 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB-1-1/4510-158/15/SG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 października 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 8 października 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości podwyższenia stawek amortyzacyjnych środków trwałych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3 - zdarzenie przyszłe) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2015 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie możliwości podwyższenia stawek amortyzacyjnych środków trwałych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Sp. z o.o. (dalej jako "Spółka"), jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz producentem i dystrybutorem m.in. koncentratów barwiących do tworzyw sztucznych. Dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej Spółka wykorzystuje szereg środków trwałych w rozumieniu art. 16a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), od których dokonuje odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h u.p.d.o.p. (dalej: "Środki Trwałe"), tj. według tzw. metody liniowej, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych nie wyższych niż te wynikające dla danego Środka Trwałego z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych będącego zał. nr 1 do u.p.d.o.p. (dalej: "Wykaz").

W przyszłości Spółka nie wyklucza nabycia lub wytworzenia we własnym zakresie kolejnych Środków Trwałych, które będą również wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki. Działając w oparciu o art. 16i ust. 5 u.p.d.o.p. Spółka rozważa dopuszczalność obniżania wysokości stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych Środków Trwałych już amortyzowanych (w pierwszym miesiącu każdego roku podatkowego Wnioskodawcy następującego po roku wprowadzenia Środków Trwałych do ewidencji) oraz wyboru stawek amortyzacyjnych dla nowo przyjmowanych Środków Trwałych na poziomie niższym niż wynikający z Wykazu.

Niewykluczone także, że w kolejnych latach podatkowych dla poszczególnych Środków Trwałych Spółka będzie chciała podwyższyć uprzednio obniżone (wybrane) dla nich stawki amortyzacyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po obniżeniu/wyborze niższych stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do poszczególnych Środków Trwałych, Spółka będzie uprawniona od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego do ich podwyższenia dla poszczególnych Środków Trwałych, maksymalnie do poziomu wynikającego z Wykazu dla danego Środka Trwałego... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3 - zdarzenie przyszłe)

Zdaniem Wnioskodawcy, po obniżeniu/wyborze niższych stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do poszczególnych Środków Trwałych, Spółka będzie uprawniona od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego do ich podwyższenia dla poszczególnych Środków Trwałych, maksymalnie do poziomu wynikającego z Wykazu dla danego Środka Trwałego. Przepisy u.p.d.o.p. dopuszczają również możliwość podwyższania wcześniej obniżonych stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych amortyzowanych metoda liniową, co wynika ze zdania drugiego art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p."), który stanowi, że zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Zastosowanie w zdaniu drugim powołanego przepisu pojęcia "zmiany" sugeruje, że określenie to powinno być rozumiane zarówno jako możliwość jej obniżania, jak i podwyższania.

W ocenie Wnioskodawcy, wykładnia literalna przedmiotowej regulacji wskazuje na możliwość podwyższania stawek amortyzacyjnych dla poszczególnych środków trwałych amortyzowanych metoda liniową, po ich uprzednim obniżeniu na podstawie przepisu art. I6i ust. 5 u.p.d.o.p., przy czym podwyższenie takie może nastąpić od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt opisanego zdarzenia przyszłego, zdaniem Wnioskodawcy po obniżeniu (wyborze niższych) stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do poszczególnych Środków Trwałych, będzie uprawniony do ich podwyższania, maksymalnie do poziomu wynikającego z Wykazu dla danego Środka Trwałego od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w interpretacjach Ministra Finansów, w tym m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 17 stycznia 2014 r., Znak: ILPB4/423-418/13-2/MC oraz 8 stycznia 2014 r., Znak: ILPB4/423-405/13-2/ŁM.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl