IB-415/94/05 - Trzyletni okres od zakończenia inwestycji - sposób liczenia

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy Łódź-Polesie IB-415/94/05 Trzyletni okres od zakończenia inwestycji - sposób liczenia

Pytanie podatnika

Od którego momentu należy liczyć trzyletni okres zakończenia prowadzonej inwestycji aby skorzystać z ulgi związanej ze spłatą odsetek od udzielonego przez uprawniony podmiot kredytu na sfinansowanie prowadzonej budowy domu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie, działając na podstawie art. 14 § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika uznaje przedstawione stanowisko za prawidłowe.

Ze złożonego pisma wynika, że zawartą w formie aktu notarialnego Warunkową Umową Sprzedaży, Wnioskodawca nabył wraz z małżonką nieruchomość, na której znajdowały się fundamenty budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Aktem notarialnym przeniesiono na podatników własność wyżej opisanej nieruchomości.

Poprzedni właściciel posiadał pozwolenie na budowę budynku wydane w 1999 r.

Na podstawie decyzji, wydanej przez Starostwo Powiatowe ww. pozwolenie - w trybie art. 40 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016) - przeniesiono na podatników.

W 2005 r. Wnioskodawca uzyskał od podmiotu uprawnionego na podstawie przepisów prawa bankowego kredyt na dokończenie rozpoczętej budowy.

W tym stanie faktycznym podatnik zwrócił się z zapytaniem, od którego momentu należy liczyć trzyletni okres zakończenia prowadzonej inwestycji

Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanych między innymi z budową budynku mieszkalnego.

Jednym z warunków odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek jest - zgodnie z art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. a) powołanej wyżej ustawy - zakończenie inwestycji przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę budynku na cele mieszkalne (...), i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.

We wniosku podatnik wyraził opinię, że przedmiotowa ulga będzie mu przysługiwać o ile zakończy inwestycję przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym przeniesiono na niego pozwolenie na budowę, tj. od końca roku 2004.

Powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłączają możliwości realizacji określonych w nich celów mieszkaniowych poprzez nabycie przez podatnika działki wraz z rozpoczętą budową domu i kontynuację tej budowy.

W tym stanie prawnym - dla zastosowania ulgi związanej ze spłatą odsetek od udzielonego na sfinansowanie prowadzonej budowy domu kredytu - trzyletni okres zakończenia inwestycji należy liczyć od momentu podjęcia inwestycji przez konkretnego podatnika, potwierdzonego stosowną decyzją administracyjną zezwalającą na przeniesienie wydanego pozwolenia na budowę domu.

Tym samym, skoro w 2003 r. Wnioskodawca nabył z małżonką nieruchomość objętą pozwoleniem na budowę wydanym w 1999 r. na dotychczasowego inwestora i przeniesionym na podatników w 2004 r., trzyletni okres trwania inwestycji, o którym mowa w art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. a ww. ustawy należy liczyć od końca 2004 r.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2006 r. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14 § 5 ww. ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl