IA-415/59/2007 - Czy działalność zarobkowa polegająca na hodowli i sprzedaży roślin akwariowych oraz krewetek i raków do celów ozdobnych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy Łódź-Polesie IA-415/59/2007 Czy działalność zarobkowa polegająca na hodowli i sprzedaży roślin akwariowych oraz krewetek i raków do celów ozdobnych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 26 marca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przyszłej działalności zarobkowej, której przedmiotem będzie hodowla i sprzedaż roślin akwariowych oraz krewetek i raków do celów ozdobnych - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Panią wniosku z dnia 26 marca 2007 r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 26 marca 2007 r.).

Pismem z dnia 26 marca 2007 r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 26 marca 2007 r.), które zostało przez Panią uzupełnione w dniach: 27 kwietnia 2007 r., 29 maja 2007 r. i 15 czerwca 2007 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przyszłej działalności zarobkowej, której przedmiotem będzie hodowla i sprzedaż roślin akwariowych oraz krewetek i raków do celów ozdobnych.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że zamierza Pani rozpocząć działalność zarobkową i w ramach tej działalności będzie Pani hodować i sprzedawać rośliny akwariowe oraz krewetki i raki do celów ozdobnych.

Działalność ta polegać będzie na wytwarzaniu produktów roślinnych i zwierzęcych z własnej uprawy i hodowli z materiału matecznego.

W przypadku zakupu roślin, raków i krewetek będzie je Pani przetrzymywać minimum 1 miesiąc - w przypadku roślin oraz minimum 2 miesiące w przypadku raków i krewetek.

Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi w piśmie z dnia 5 lutego 2007 r. będącym odpowiedzią na Pani wniosek z dnia 8 stycznia 2007 r. stwierdził, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. z 2004 r. Nr 89, poz. 844 z późn. zm. (rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 maja 2004 r.) hodowla i sprzedaż wymienionych w Pani piśmie organizmów mieści się w grupowaniach:

*

raki

PKWiU 05.00.21- 00 "Skorupiaki niezamrożone",

*

krewetki

PKWiU 05.00.21- 00.30 " Krewetki",

*

rośliny akwariowe

PKWiU 01.12.21 - 00.90 " Rośliny żywe pozostałe, włącznie z ich korzeniami, sadzonki i zrazy".

Ponieważ do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z § 2 wyżej wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) stosuje się, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2007 r. przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 z późn. zm., to Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi poinformował Panią w przedmiotowym piśmie z dnia 5 lutego 2007 r., że hodowla i sprzedaż wyżej opisanych organizmów mieściła się w grupowaniach:

*

raki

PKWiU 05.00.21 - 00.11 " Raki żywe",

*

krewetki

PKWiU 05.00.21 - 00.19 " Skorupiaki żywe, pozostałe",

*

rośliny akwariowe

PKWiU 01.12.21 - 00.39 " Rozsady i sadzonki roślin ozdobnych, pozostałe".

Nadmieniła Pani, że nie posiada Pani gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, jak również statusu rolnika w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz, że hodowla będzie się mieścić w pomieszczeniu piwnicznym.

Czynności opisane przez Panią we wniosku z dnia 26 marca 2007 r. nie podlegają wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej.

W chwili obecnej ma Pani zarejestrowaną inną działalność gospodarczą i od miesiąca stycznia 2007 r. jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z prośbą o określenie sposobu opodatkowania wyżej opisanej działalności zarobkowej podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani, że prowadzony przez Panią rodzaj działalności zarobkowej jest działalnością rolniczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), która nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.

Do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego mają zastosowanie niżej wymienione przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2007 r., tj.:

*

art. 2 ust. 1 pkt 1,

*

art. 2 ust. 2,

*

art. 2 ust. 3,

*

art. 2 ust. 3a,

*

art. 2 ust. 4.

Powyższe przepisy stanowią:

*

art. 2 ust. 1 pkt 1 - Przepisów ustawy nie stosuje się do: przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

*

art. 2 ust. 2 - Działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1)

miesiąc - w przypadku roślin,

2)

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3)

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4)

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

-

licząc od dnia nabycia.

*

art. 2 ust. 3 - Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

*

art. 2 ust. 3a - Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku Nr 2 do ustawy, zwanym " załącznikiem Nr 2".

*

art. 2 ust. 4 - Ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Załącznik Nr 2 do ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest Tabelą Rodzajów i Rozmiarów Działów Specjalnych Produkcji Rolnej oraz Norm Szacunkowych Dochodu Rocznego, która określa jakie uprawy oraz jaka hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiar nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej.

W tabeli tej nie została wymieniona hodowla roślin akwariowych oraz krewetek i raków do celów ozdobnych.

Konkludując stwierdzić należy, że opisana przez Panią hodowla roślin akwariowych oraz raków i krewetek do celów ozdobnych nie będzie działem specjalnym produkcji rolnej, lecz działalnością rolniczą.

Tak więc osiągane przez Panią w przyszłości dochody nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć jednak należy, że w przypadku gdy okres przetrzymywania zakupionych przez Panią:

*

roślin akwariowych, w trakcie którego będzie następował ich biologiczny wzrost, wyniesie mniej niż miesiąc, licząc od dnia ich nabycia,

a w przypadku

*

raków i krewetek, w trakcie którego będzie następował ich biologiczny wzrost, wyniesie mniej niż dwa miesiące, licząc od dnia ich nabycia

to prowadzona przez Panią w przyszłości działalność nie będzie stanowiła działalności rolniczej w rozumieniu przepisów ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz źródło przychodów wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3 przedmiotowej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będące pozarolniczą działalnością gospodarczą, gdzie osiągane dochody będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym ww. dacie wydania niniejszego postanowienia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl