IA-415/5/2007 - Czy wykonywane przez podatnika czynności w zakresie pośrednictwa handlowego należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą, czy jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 kwietnia 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi IA-415/5/2007 Czy wykonywane przez podatnika czynności w zakresie pośrednictwa handlowego należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą, czy jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27 grudnia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania wykonywanych przez Pana w przyszłości czynności, które określone byłyby w umowie o współpracę za pozarolniczą działalność gospodarczą, a nie umowę o pracę - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r., - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Pana wniosku z dnia 27 grudnia 2006 r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 12 stycznia 2007 r.).

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 grudnia 2006 r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 12 stycznia 2007 r.), które zostało przez Pana uzupełnione w dniu 5 kwietnia 2007 r. zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania wykonywanych przez Pana w przyszłości czynności, które określone byłyby w umowie o współpracę, za pozarolniczą działalność gospodarczą, a nie umowę o pracę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że od dnia 1 lutego 2007 r. zamierzał Pan rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa handlowego.

Zakres Pana obowiązków jako pośrednika handlowego wynikałby z "umowy o współpracy", która w przyszłości miałaby być zawarta pomiędzy Panem, a osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie handlu.

Praca którą by Pan wykonywał polegałaby na rozwożeniu i dostarczaniu towarów do kontrahentów podmiotu gospodarczego na rzecz którego wykonywałby Pan usługi pośrednictwa.

Potwierdzeniem odbioru przez Pana towaru handlowego, byłoby odebranie faktury VAT od podmiotu gospodarczego na rzecz którego wykonywałby Pan usługi pośrednictwa handlowego, zaś adresatem faktury VAT byłby kontrahent ww. podmiotu gospodarczego.

Do Pana obowiązków należałoby również reklamowanie i udzielanie informacji o dostarczanych towarach.

Krąg osób, którym by Pan rozwoził i dostarczał towar będący własnością podmiotu gospodarczego na rzecz którego wykonywałby Pan usługi pośrednictwa byłby otwarty, ponieważ mógłby Pan również dostarczać towar innym podmiotom, które udałoby się Panu pozyskać.

Fakturę VAT, której adresatem byłby pozyskany przez Pana podmiot, wystawiałby podmiot gospodarczy na rzecz którego świadczyłby Pan usługi pośrednictwa.

Usługi te świadczyłby Pan na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego.

Podmiot gospodarczy na rzecz którego wykonywałby Pan przedmiotowe usługi nie sprawowałby bezpośredniego nadzoru nad Panem, jak również nie ograniczałby Panu terminu wykonania usługi.

Ponosiłby Pan natomiast odpowiedzialność wobec klientów (odbiorców towarów) za szkody wynikłe z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania powierzonych Panu zadań.

Jako pośrednik, na koniec każdego miesiąca musiałby Pan wystawić zbiorczy rachunek za wykonaną w ciągu miesiąca usługę pośrednictwa.

Za powyższą usługę otrzymywałby Pan od podmiotu gospodarczego z którym miałby Pan zawartą umowę o współpracy, określone miesięcznie kwoty wynagrodzeń oraz dodatkowe prowizje, ustalone każdorazowo przez ww. podmiot, które byłyby płatne do 30-go każdego miesiąca na podstawie wystawionego przez Pana rachunku.

Pana przychód uzależniony byłby od ilości i jakości świadczonych usług.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że ponosiłby Pan również ryzyko gospodarcze związane z wykonywanymi czynnościami, ponieważ w przypadku nienależytego wykonania usługi pośrednictwa, nie przysługiwałaby Panu wypłata wynagrodzenia.

Nadmienił Pan, że towary handlowe rozwoziłby Pan samochodem dostawczym, udostępnionym Panu przez podmiot gospodarczy na rzecz którego wykonywałby Pan opisane usługi, a który byłby środkiem trwałym ww. podmiotu.

Nie ponosiłby Pan żadnych kosztów związanych z eksploatacją przedmiotowego samochodu, natomiast w umowie o współpracy zawarta byłaby klauzula, że firma dla której wykonywałby Pan usługi pośrednictwa miałaby prawo potrącenia wszelkich należności, a w szczególności odszkodowań nie pokrytych przez ubezpieczyciela z tytułu OC, AC, NW oraz ubezpieczenia towaru.

Z informacji zawartych w Pana wniosku, jak również znanych tutejszemu organowi podatkowemu z urzędu wynika, że do dnia wydania niniejszego postanowienia nie rozpoczął Pan działalności gospodarczej.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie:

* Czy wykonywane przez Pana w przyszłości czynności należałoby zakwalifikować jako działalność gospodarczą, czy jako zatrudnienie na podstawie umowy o pracę?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że wykonywane przez Pana w przyszłości usługi pośrednictwa handlowego należałoby zakwalifikować do działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.

Przepisy art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. stanowią:

*

art. 5a pkt 6 - Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

d)

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 - 9.

*

art. 5b ust. 1 pkt 1, 2 i 3 - Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Samo tylko wykonywanie czynności pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, nie jest przesłanką wystarczającą do utraty statusu przedsiębiorcy. Do stwierdzenia, że podatnik świadczący usługi na zasadzie samozatrudnienia nie wykonuje pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich przesłanek określonych w pkt od 1 do 3.

Podatnik musi zatem równocześnie z wykonywaniem czynności pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, m.in. nie ponosić ryzyka związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z istoty prowadzenia działalności gospodarczej wynika, że osoba prowadząca taką działalność (w tym również osoba samozatrudniona) prowadzi ją na własny rachunek i na własne ryzyko.

Ryzyko gospodarcze, jakie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest jednak innym ryzykiem od ryzyka, jakie ponosi pracownik w ramach stosunku pracy.

Ryzyko gospodarcze związane z działalnością gospodarczą to np. ryzyko inwestycyjne czyli prawdopodobieństwo nieuzyskania przewidywanych (względnie oczekiwanych) wyników ekonomiczno-finansowych związanych z tą działalnością lub też podejmowanym przedsięwzięciem.

Występowanie ryzyka gospodarczego jest konsekwencją istniejącej w gospodarce rynkowej wolności gospodarczej oraz szerokiego zakresu swobód, jakie ona za sobą pociąga.

W ramach stosunku pracy natomiast, pracownik, jeśli wykonywał starannie swoje obowiązki, ma prawo do wynagrodzenia, chociażby rezultat pracy był nieudany, a zatem nie ponosi ryzyka gospodarczego.

W takiej sytuacji ryzyko gospodarce ponosi zawsze pracodawca.

Osoba samozatrudniona utraci status przedsiębiorcy dopiero w sytuacji, gdy odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie, ponosi zlecający, są one wykonywane pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, a dodatkowo osoba samozatrudniona nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Konkludując, stwierdzić należy, że w świetle wyżej wymienionych przepisów przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że będzie Pan ponosił odpowiedzialność za szkody wynikłe z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania powierzonych zadań, a więc nie będzie spełniony warunek zawarty w przepisie art. 5b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również ryzyko gospodarcze, bowiem w przypadku nienależytego wykonania usługi pośrednictwa handlowego, podmiot gospodarczy z którym będzie Pan miał zawartą w przyszłości umowę o współpracy nie wypłaci Panu wynagrodzenia, co wskazuje, że w przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie spełniony warunek określony w przepisie art. 5b ust. 1 pkt 3 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści Pana wniosku wynika również, że podmiot gospodarczy na rzecz którego wykonywałby Pan usługi pośrednictwa nie będzie sprawował bezpośredniego nadzoru nad Panem, jak również nie będzie ograniczał Panu terminu wykonania usługi, tak więc w opisanym przez Pana stanie faktycznym nie zostałby również częściowo spełniony warunek zawarty w ww. przepisie art. 5b ust. 1 pkt 2 wyżej powoływanej ustawy o podatku dochodowym.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że wykonywane przez Pana w przyszłości czynności w zakresie pośrednictwa handlowego będą w świetle przepisów art. 5a pkt 6 i art. 5b ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego przez Pana we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dniu jej udzielenia, odstąpiono natomiast od oceny przedłożonego przez Pana projektu " umowy o współpracy", gdyż ww. przepis nie upoważnia organów podatkowych do dokonywania analizy umów.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl