I USBXVI/415/21/05 - Odliczenie od podatku wydatków na remont mieszkania, sfinansowanych oszczędnościami wycofanymi z kasy mieszkaniowej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 czerwca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USBXVI/415/21/05 Odliczenie od podatku wydatków na remont mieszkania, sfinansowanych oszczędnościami wycofanymi z kasy mieszkaniowej

Pytanie podatnika

Czy zgromadzone środki w kasie mieszkaniowej wycofane w 2003 r. i wydatkowane na remont mieszkania mogą w całości stanowić podstawę do odliczenia w ramach ulgi remontowej?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

- art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

- art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.,

- art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko Pani wyrażone we wniosku z dnia 6 marca 2005 r. w sprawie odliczenia w ramach ulgi remontowej wydatków sfinansowanych oszczędnościami wycofanymi z kasy mieszkaniowej po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania.

W dniu 8 marca 2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w latach 1999-2002 na podstawie zawartej umowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową systematycznie gromadziła Pani oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym. Z tego tytułu korzystała Pani z odliczeń od podatku w wysokości 30% poniesionych wydatków. W 2003 r. po określonym w umowie terminie systematycznego oszczędzania wycofała Pani oszczędności i wydatkowała je zgodnie z celami określonymi w umowie, w tym m.in. na remont mieszkania.

Stosownie do postanowień art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. Do podatników, którzy w 2003 r. wycofali oszczędności z kasy mieszkaniowej (z tytułu których korzystali z odliczeń) i przeznaczyli je na cele mieszkaniowe uprawniające do ulgi w podatku dochodowym za 2003 r. ma zastosowanie przepis art. 27a ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.:. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. Zgodnie z dyspozycją zawartą w tym przepisie, jeżeli podatnik korzystał z odliczeń wymienionych w ust. 1 pkt 2, a oszczędności zgromadzone w banku prowadzącym kasę mieszkaniową wydatkował zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na tym rachunku, kwoty określone w ust. 3 pkt 1 lit. a), pkt 2 i 3 oraz w ust. 4 pomniejsza się o kwoty odliczeń dokonanych z tego tytułu. Tak więc obowiązek dokonania zmniejszenia spoczywał na tych podatnikach, którzy korzystali z odliczeń z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, a zgromadzone oszczędności wydatkowali na cele mieszkaniowe, stanowiące jednocześnie tytuł do innych odliczeń. W takim przypadku kwotę ulgi należało zmniejszyć o kwoty dokonanych odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Zauważyć należy jednak, że powyższy przepis w części dotyczącej pomniejszenia odliczeń z tytułu tzw. ulgi remontowo-modernizacyjnej odnosi się do wydatków odliczanych w ramach trzyletniego limitu, obowiązującego w latach 2000-2002.

Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć oszczędności systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wycofaną kwotę zgromadzonych oszczędności po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wydatkowała Pani m.in. na remont mieszkania. Należy zauważyć, że przeznaczenie oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na remont domu lub lokalu, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, będzie zgodne z celami systematycznego oszczędzania, pod warunkiem, że nie jest to bieżąca konserwacja i odnowienie mieszkania.

Nowe brzmienie art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzone ustawą nowelizacyjną z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne określiło warunki i zasady dokonywania odliczeń z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego począwszy od 1 stycznia 2003 r. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 tej ustawy, podatek dochodowy od osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 w/w ustawy). W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym po dniu 1 stycznia 2003 r., podatnicy finansujący remont mieszkania ze środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej mają prawo do odliczenia od podatku dochodowego pełnej kwoty ulgi remontowej, bez konieczności pomniejszania jej o dokonane wcześniej odliczenia z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. A zatem podatnicy, którzy wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej, po określonym w umowie terminie systematycznego oszczędzania, wydatkowali na remont lub modernizację lokalu mieszkalnego, począwszy od 1 stycznia 2003 r. nie mają obowiązku dokonywania pomniejszenia ulgi remontowej o wcześniej dokonane odliczenia z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej. Obowiązek taki istniał na podstawie art. 27a ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., w stosunku do wydatków poniesionych przed 1 stycznia 2003 r. Regulacja zawarta w przepisie art. 27a w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., nie nakładająca obowiązku pomniejszenia odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację, sfinansowanych oszczędnościami wycofanymi z kasy mieszkaniowej, znajduje odzwierciedlenie w konstrukcji załącznika PIT-D do zeznań podatkowych za 2003 r.

Reasumując, poniesione przez Panią w 2003 r. wydatki na remont mieszkania, sfinansowane wycofanymi oszczędnościami z kasy mieszkaniowej, podlegają odliczeniu od podatku w wysokości 19% faktycznie poniesionych wydatków, bez konieczności pomniejszenia ulgi o dokonane wcześniej odliczenia z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. W konsekwencji obliczony w zeznaniu za 2003 r. podatek według skali mogła Pani zmniejszyć o kwotę ulgi remontowej w ramach obowiązujących limitów, o ile spełniła Pani wszystkie warunki przewidziane w ustawie do skorzystania z odliczenia.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Panią zdarzenia.

Pouczenie: Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.:. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl