I USB IV 436/3/07 - Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia nieruchomości w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 maja 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB IV 436/3/07 Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia nieruchomości w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty w Łodzi, działając na podstawie przepisów:

*

art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

*

art. 1 ust. 1 pkt 4 i art. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.)

uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2007 roku, uzupełnionym w dniu 20 marca 2007 roku, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od spadków i darowizn, w kwestii obowiązku podatkowego z tytułu nabycia nieruchomości w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:

Z przedstawionego stanu faktycznego zawartego we wniosku z dnia 9 marca 2007 roku - uzupełnionym w dniu 20 marca 2007 roku - wynika, że współwłaściciel nieruchomości (której Pan jest również współwłaścicielem), która składa się z kilku działek uwidocznionych w księdze wieczystej nr 5291 wniósł do Sądu Rejonowego w Łodzi wniosek o zniesienie współwłasności tejże nieruchomości. Z załączonych do przedmiotowego wniosku dokumentów w postaci odpisu z ksiąg wieczystych, kopii wniosku do Sądu Rejonowego w Łodzi o zniesienie współwłasności nieruchomości oraz mapy sytuacyjnej wynika że:

*

jest Pan wspólnie z żoną współwłaścicielem 1/3 części przedmiotowej nieruchomości,

*

na nieruchomości znajdują sie dwa domy mieszkalne postawione przez różnych współwłaścicieli z ich środków,

*

zniesienie współwłasności ma zostać dokonane poprzez wyodrębnienie działek wraz z naniesieniami (każdy ze współwłaścicieli powinien zostać właścicielem wyodrębnionej działki), dla których współwłaściciele aktualnie są władającymi (zgodnie z wypisami z rejestru gruntów).

*

powyższe zniesienie ma być dokonane bez obowiązku spłat i dopłat

Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku nieodpłatnego zniesienia współwłasności w sposób wyżej opisany, nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku, ponieważ nie nabywa nic więcej ponad to co wcześniej posiadał.

Stanowisko tutejszego Organu:

Nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z zapisem art. 7 ust 6 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności podstawę opodatkowania stanowi wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy.

Natomiast stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, ustalona według stanu rzeczy z dnia nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Czystą wartość rzeczy i praw majątkowych ustala się przez odliczenie długów i ciężarów od wartości przedmiotu nabycia. Pojęcie "długu" obejmuje wszelkie pieniężne roszczenia cywilnoprawne związane z nabywanym przedmiotem łącznie z roszczeniami nabywcy z tytułu poczynionych przez niego nakładów na przedmiot nabycia. Równowartość tych roszczeń podlega odliczeniu od wartości przedmiotu nabycia.

Jak wynika z powyższego - w przypadku dokonania nieodpłatnego zniesienia współwłasności omawianej nieruchomości, w sytuacji gdy przypadnie Panu i Pana żonie ta część, która obejmuje budynek mieszkalny, wzniesiony przez Państwa, i który stanowi nakłady Państwa na przedmiotową nieruchomość, do ustalenia podstawy opodatkowania będą miały zastosowanie przepisy art. 7 ust. 1 i art. 7 ust 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn tzn. od wartości rynkowej nabytej nieruchomości należy odliczyć długi i ciężary (w omawianym przypadku wartość nakładów poczynionych na budowę budynku mieszkalnego) i w ten sposób ustalić czystą wartość przedmiotu zniesienia współwłasności a następnie ustalić czy współwłaściciele nabyli w drodze zniesienia współwłasności nieruchomość o wartości przewyższającej dotychczasowe udziały we współwłasności.

Z uwagi na powyższe - jeżeli nabędą Państwo ustaloną jak wyżej czystą wartość nieruchomości odpowiadającą wartości udziałowi przysługującemu przed zniesieniem współwłasności stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku uznaje się - za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl