I USB III/436/68/2006/kk - Otrzymanie bonu towarowego stanowiącego nagrodę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lutego 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB III/436/68/2006/kk Otrzymanie bonu towarowego stanowiącego nagrodę.

(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności określone w ust. 1 - w myśl art. 5 ust. 2 ww. ustawy - podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Towarami - w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Usługami - w świetle art. 8 ust. 3 ww. ustawy - są usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, które są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W związku z powyższym osiągnięcie przez nabywcę towarów określonej w umowie wielkości obrotów (zakupów) w wyznaczonym czasie nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ww. ustawy, wobec czego wypłacona temu nabywcy towarów przez sprzedawcę premia (bonus) za uzyskanie właściwego pułapu obrotów nie stanowi odpłatności (wynagrodzenia) za świadczenie usługi.

Z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN - Warszawa 1996) wynika, że bon to "dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub korzystania z usług". Bon towarowy, książkowy. Bon stołówkowy. Bon to także "papierowy znak zdawkowy z gwarantowaną wymianą na walutę obiegową". Płacić bonami. Wypuścić bony.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nagroda w postaci bonów towarowych (kuponów premiowych) zostaje przyznana z uwagi na osiągnięcie określonego pułapu zakupów w danym miesiącu kalendarzowym u organizatora promocji. Przy czym jak wynika z załączonego do wniosku regulaminu promocji, otrzymana nagroda nie podlega wymianie na równowartość w gotówce lub wymianie na inne nagrody. W związku z powyższym można stwierdzić, że otrzymane bony towarowe (kupony promocyjne) nie są towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Otrzymane bony towarowe (kupony promocyjne) są dokumentem zastępującym środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywane są towary i usługi; są zatem dokumentem uprawniającym do zapłaty lub pomniejszenia zapłaty za nabywane towary w ramach kolejnej transakcji zakupu, realizowanej u organizatora promocji.

W związku z tym, zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, otrzymane bony towarowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż są znakami zastępującymi środki pieniężne, które uprawniają do zakupów u organizatora promocji w terminie określonym w regulaminie. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/6/4