I USB III/436/4/2007/kk - Rejestracja a prawo do odliczenia VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB III/436/4/2007/kk Rejestracja a prawo do odliczenia VAT.

(...) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego - w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a) ww. ustawy - stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast w myśl art. 106 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy w związku z § 9 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna m.in. zawierać:

*

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

*

numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

Ograniczenia uniemożliwiające realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego przez podatnika tego podatku zostały określone m.in. w art. 88 ww. ustawy.

I tak, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego; natomiast stosownie do art. 88 ust. 4 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Przepis art. 96 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie do art. 96 ust. 4 ww. ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 jako "podatnika VAT zwolnionego".

W świetle ww. przepisów art. 96 ustawy, rejestracja podatnika w zakresie podatku od towarów i usług następuje w momencie złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R i z tym dniem podmiot staje się zarejestrowanym podatnikiem tego podatku.

W tym miejscu należy również wskazać, że wyłączenie, o którym mowa w art. 88 ust. 4 ww. ustawy nie jest związane ze statusem podatnika zarejestrowanego w dniu wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, ale z momentem powstania możliwości realizacji tego prawa. W związku z tym, jeżeli realizacja tego prawa przez podatnika następuje w rozliczeniu dokonanym za dany okres poprzez złożenie deklaracji podatkowej, w której wykazywana jest kwota podatku naliczonego obniżająca kwotę podatku należnego, to istotne jest, czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed upływem terminu rozliczenia okresu, w którym wystąpiły czynności uprawniające podatnika do obniżenia podatku należnego. Należy zatem przyjąć, że przewidziane w art. 88 ust. 4 ww. ustawy wyłączenie ma zastosowanie w sytuacji, gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostanie dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego.

W związku z powyższym można stwierdzić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje gdy z okoliczności towarzyszących nabyciu określonych towarów i usług wynika, że dokonane zakupy wykorzystywane są w ramach działalności opodatkowanej podatnika, a nabycie tych towarów i usług zostało udokumentowane fakturami VAT. Obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się natomiast do nabywanych towarów i usług, m.in. w sytuacji, gdy wydatki na ich nabycie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym oraz do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT w momencie dokonywania rozliczenia.

W rozpatrywanej sprawie taka sytuacja nie występuje. Z przedstawionego stanu faktycznego oraz złożonych dokumentów wynika bowiem, że działalność gospodarczą rozpoczęła Pani z dniem 15 stycznia 2007 r.; nabywane w okresie 4 - 13 stycznia 2007 r. towary, których zakup udokumentowany został fakturami VAT wystawionymi na Pani imię i nazwisko oraz numer NIP, związane są z czynnościami opodatkowanymi (przedmiotem działalności jest sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych w sklepie); natomiast zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R) zostało złożone przez Panią w dniu 27 grudnia 2006 r.

W związku z powyższym Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że - w świetle cytowanych wyżej przepisów - przysługuje Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w przedmiotowych fakturach VAT, dokumentujących zakupy towarów dokonane w okresie od 4 do 13 stycznia 2007 r., pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów wynikających z obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/6/42