I USB I-2/415-10/05 - Ustalenie wysokości przychodów z najmu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 kwietnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB I-2/415-10/05 Ustalenie wysokości przychodów z najmu

Pytanie podatnika

Czy składnikiem przychodu w świetle ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jest jedynie kwota czynszu dzierżawnego czy też dodatkowo opłaty abonamentowe ponoszone przez najemcę?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty w Łodzi, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) art. 2 ust. 1a, art. 6 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko Pana wyrażone we wniosku z dnia 7 lutego 2005 r. dotyczące określenia wysokości przychodu z najmu lokalu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Uzasadnienie

W dniu 16 lutego 2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Pana z dnia 7 lutego 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, że wynajmuje Pan osobie fizycznej lokal mieszkalny i wybrał - zryczałtowany podatek dochodowy - jako formę opodatkowania przychodów z tego najmu. Zgodnie z zawartą umową otrzymuje Pan czynsz dzierżawny, a najemca dodatkowo opłaca czynsz ustalony przez administrację, abonament za telefon, RTV, telewizję kablową, energię elektryczną, gaz.

Pytanie Pana dotyczy sprecyzowania, czy składnikiem przychodu w świetle ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jest jedynie kwota czynszu dzierżawnego, czy też dodatkowo opłaty abonamentowe ponoszone przez najemcę.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Podstawą ustalenia wysokości przychodów z najmu jest zawarta pomiędzy stronami umowa określająca wysokość tego czynszu. Wynikający z zawartej umowy czynsz stanowi bowiem przysporzenie majątkowe i przychód, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Składnikiem przychodu osiągniętego z najmu przez wynajmującego nie będą zaś ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, jeśli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się bowiem w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 6 ust. 1a w/w ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

W świetle powyższego oraz przedstawionego przez Pana stanu faktycznego przychodem podlegającym opodatkowaniu jest otrzymywany czynsz. Dokonywane zaś przez najemcę opłaty nie stanowią przychodu, o ile zawarta umowa stanowi, że to najemca ponosi te opłaty.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Pana zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 1, jeśli decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl