I US VII-423/0176/1/2007 - Ustalenie przychodu podatkowego powstałego z tytułu umowy agencyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lutego 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie I US VII-423/0176/1/2007 Ustalenie przychodu podatkowego powstałego z tytułu umowy agencyjnej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na podstawie:

* art. 14a § 1, § 3 i 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),

* art. 12 ust. 3, ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu pisma Spółki z dnia 12 grudnia 2006 r. (z datą wpływu do tut. urzędu 15 grudnia 2006 r.), bez znaku w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - w części dotyczącej wykazania w deklaracji podatku dochodowego od osób prawnych, kwot uzyskanych ze sprzedaży zagranicznych wczasów, wycieczek, kolonii i obozów, prowadzonej na podstawie zawartej umowy agencyjnej (pytanie nr 1), postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 12 grudnia 2006 r. bez znaku Spółka wystąpiła do tut. organu podatkowego z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W przedmiotowym wniosku wskazała, iż prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży na podstawie umowy agencyjnej imprez turystycznych (zagranicznych wczasów, wycieczek, kolonii i obozów) obciążając organizatora imprezy turystycznej kwotą prowizji. W tak przedstawionym stanie faktycznym - wątpliwości Podatnika budzi kwestia cyt;... "co wykazać w deklaracji CIT, całą kwotę wpłacaną przez klienta czy tylko uzyskaną prowizję.."

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, Spółka uznała, iż cyt.:. " W deklaracji CIT należałoby wykazać całą kwotę wpłacaną przez klienta (zgodnie z raportem kasowym)".

Dokonując oceny stanowiska w sprawie tut. organ podatkowy nie odnosząc się do wskazanych we wniosku kwot stwierdza:

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę we wniosku mamy do czynienia z działalnością gospodarczą, w ramach której Spółka w związku z pośredniczeniem na podstawie umowy agencyjnej w sprzedaży usług turystycznych wystawia dla organizatora (biura turystycznego) fakturę z tytułu prowizji jej należnej (wynagrodzenia).Wykazana w fakturze kwota prowizji (wynagrodzenia) w rachunku podatku dochodowego jest przychodem z wykonywanej w ten sposób działalności, przy czym zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody związane z działalnością gospodarczą (...), osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Wobec powyższego kwota należna od organizatora jako wynagrodzenie za świadczenie usług pośrednictwa (zgodnie z wystawioną przez Spółkę fakturą) stanowić będzie dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wskazać przy tym należy, iż stosownie do zapisu art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodu nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Ustalony przez Podatnika w powyższy sposób przychód należy wykazać w deklaracji dla podatku dochodowego od osób prawnych. Kwestia opodatkowania przedmiotowych usług podatkiem od towarów i usług została rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem tut. organu podatkowego doręczonym Podatnikowi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl