I US.I/415/32/04 - Zwiększenie wartości środka trwałego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lipca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie I US.I/415/32/04 Zwiększenie wartości środka trwałego.

Pismem z dnia 29 czerwca 2004 r. (uzupełnionym w dniu 9 lipca 2004 r.) zwrócił się pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą o udzielenie informacji w następującej sprawie:

Decyzją organu podatkowego zakwestionowano prawidłowość sporządzonej deklaracji VAT-7 za grudzień 2003 r., w której wykazano podatek naliczony od zakupu środka trwałego, tj. linii technologicznej. Wartość środka trwałego netto - 580.000,00 zł, podatek VAT naliczony - 127.600,00 zł. Zasadność odliczenia podatku VAT od ww. zakupu podważono z uwagi na ustalenia kontroli podatkowej, która wykazała, że sprzedawca nie był podmiotem uprawnionym do wystawienia faktury VAT, tj. nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. W związku z powyższym uznał pan, że po dokonaniu zwrotu zakwestionowanej kwoty VAT na konto Urzędu Skarbowego ma prawo do zwiększenia wartości środka trwałego jako podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych, a więc naliczania odpisów od wartości brutto środka trwałego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), informuje:

Zgodnie z art. 22g ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 218, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia. Z kolei 22g ust. 3 wyżej powołanego przepisu definiuje cenę nabycia, tj. za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Tak więc podatek VAT naliczony od zakupionej linii technologicznej, do obniżenia którego nie przysługiwało panu prawo w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług będzie powiększał cenę nabycia powyższego środka trwałego.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów - w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego. W świetle powyższego przedmiotowa kwota naliczonego podatku VAT może być uwzględniona w kosztach uzyskania przychodu w postaci odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości brutto środka trwałego.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu i aktualny stan prawny.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl