I US. I/415/23/06 - Księgowanie kosztów na wynajem samochodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 czerwca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie I US. I/415/23/06 Księgowanie kosztów na wynajem samochodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 25 kwietnia 2006 r. do Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie (...) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaksięgowania kosztów wynajmu samochodu do kosztów uzyskania przychodów, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 lipca 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 20 kwietnia 2006 r. (...) pan Jacek J. - współwłaściciel spółki jawnej "U." rozliczającej się na zasadach ogólnych i prowadzącej księgi rachunkowe zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w następującej sprawie:

Spółka jawna "U." w związku z niewykonaniem zobowiązania przez kontrahenta (osobę fizyczną) przyjęła od niej (za długi) na podstawie umowy dzierżawy samochód ciężarowy celem skompensowania zadłużenia. W przedmiotowej umowie dzierżawy ustalono kwotę miesięcznej dzierżawy samochodu, na którą wynajmujący zobowiązał się wystawiać faktury. Po pewnym czasie przestał wystawiać faktury, a wszelkie rozmowy najemcy nie dały rezultatu. Na tle powyższego stanu faktycznego podatnik sformułował pytanie: czy mamy zaksięgować koszty za wynajem samochodu w ustalonej kwocie netto, czy z VATem. Zdaniem podatnika koszty za wynajem należy zaksięgować netto.

Podatnik oświadczył iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stwierdza, co następuje:

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera przepis art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl przepisu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (...). Jak z powyższego wynika podstawą do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest faktura VAT.

Z kolei przepis art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy z dnia 26 sierpnia 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

*

jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

*

w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

W świetle wyżej przedstawionych uregulowań prawnych tylko w tych dwóch przypadkach podatek VAT naliczony może stanowić koszt uzyskania przychodów. Zatem w przypadku, gdy podatnik nie otrzymuje faktury z tytułu nabycia usług, nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, natomiast podatek VAT naliczony stanowił będzie koszt uzyskania przychodów w rozumieniu wyżej cytowanego przepisu art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże w przypadku otrzymania faktury VAT za okres, w którym zaksięgowano jako koszt uzyskania przychodu kwotę brutto wydatków i skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury należy skorygować koszty uzyskania przychodów o kwotę podatku naliczonego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl