I-I/415/8/07 - Różnice kursowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 marca 2007 r. Urząd Skarbowy w Zgierzu I-I/415/8/07 Różnice kursowe.

Pismem z dnia 15 stycznia 2007 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania art. 14 ust. 1 i art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) z uwzględnieniem art. 24c ust. 1-5 tej ustawy.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki jawnej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów i wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. W wyniku tych transakcji powstają koszty i przychody wyrażone w walutach obcych, które korygowane są o zrealizowane różnice kursowe. Dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody podatkowe. Ujemne - zwiększają koszty podatkowe.

W art. 24c znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca określił kiedy powstają dodatnie, a kiedy ujemne różnice kursowe. Zawsze jest to różnica między wartością wynikająca z przeliczenia waluty wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu, a wartością kursu waluty z dnia otrzymania lub zapłaty przeliczoną wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Pytanie Pana brzmi:

*

czy określenie przez ustawodawcę "faktycznie zastosowany kurs waluty z tego dnia" jest kursem kupna i sprzedaży banku z którego usług korzysta podatnik?

*

czy faktycznie zastosowany kurs waluty z tego dnia jest kursem średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu?

Zdaniem Pana, na podstawie art. 24c ust. 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określającego przeliczenie waluty wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, kwota otrzymana z tytułu sprzedaży powinna być wyceniona wg faktycznie zastosowanego kursu waluty (kursu kupna banku) z dnia wpływu na rachunek banku, z które usług Pan korzysta. Zobowiązanie w walucie obcej powinno zostać zapłacone z posiadanych na rachunku walutowym własnych środków otrzymanych z tytułu wcześniejszej sprzedaży przy faktycznie zastosowanym kursie sprzedaży waluty z dnia zapłaty. Wg art. 24c ust. 4, jeżeli nie jest możliwe faktyczne zastosowanie kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się średni kurs NBP. Ponadto wg art. 24c ust. 5, o ile kurs kupna lub sprzedaży waluty byłby wyższy lub niższy o więcej niż 5% wartości kursu średniego ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zastosowania kursu, wtedy winien być zastosowany średni kurs NBP.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 24c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Według ust. 2 i 3 art. 24c ww. ustawy:

Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

1.

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

2.

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

3.

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wpływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,

4.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,

5.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

1.

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

2.

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

3.

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wpływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,

4.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,

5.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Ponadto zgodnie z art. 24c ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu walut. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach ogłaszanych przez NBP.

W art. 24c ust. 7 ustawy, za koszt poniesiony, o którym mowa w ust. 2 i 3, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3, dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.

Z przytoczonych przepisów wynika, że ustawodawca określił nową formułę rozliczania różnic kursowych, zgodnie z którą dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody a ujemne różnice kursowe zwiększają koszty uzyskania przychodów. Jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez NBP, organ podatkowy będzie mógł wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W przypadku niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs, opierając się na kursach walut ogłaszanych przez NBP.

Ponadto wynika, że:

*

moment faktycznego otrzymania należności bądź zapłaty należności jest istotny dla określenia, czy dla firmy powstają różnice kursowe dodatnie bądź ujemne,

*

przychody oraz koszty w walutach obcych dla celów obliczania różnic kursowych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu,

*

przez średni kurs ogłaszany przez NBP rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.

Zatem "faktycznie zastosowany kurs waluty z tego dnia" jest kursem z dnia, w którym firma:

*

faktycznie otrzymuje należność za wystawioną fakturę (rachunek),

*

dokonuje faktycznej zapłaty należności wynikającej z wystawionej przez kontrahenta faktury (rachunku), w jakiejkolwiek formie.

Z powyższego wynika, że kwota otrzymana z tytułu sprzedaży lub zobowiązanie podlegające zapłacie, winny być wycenione wg faktycznego kursu waluty z danego dnia, stosowanego w banku, z którego usług Pan korzysta.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu potwierdza Pana stanowisko w sprawie i uznaje je - za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl