I/423/HB/15/2004 - Stawka podatku od towarów i usług na prace remontowe. Data odebrania robót jako moment uzyskania przychodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 marca 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze I/423/HB/15/2004 Stawka podatku od towarów i usług na prace remontowe. Data odebrania robót jako moment uzyskania przychodu

Pytanie podatnika

1. Jaka jest stawka podatku VAT dla usług polegających na ociepleniu budynku mieszkalnego, wymianie pionów wodociągowych, kanalizacyjnych oraz wymianie rynny?

2. W rozliczeniu którego roku podatkowego podatnik może ująć fakturę wystawioną w 2003 r. i skorygowaną w roku 2004?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 17 lutego 2004 r. znak: Or.0717/332/8/04 data wpływu 18 lutego 2004 r. w części dot. podatku od towarów i usług informuje:

Podatnik wystawiając fakturę za wykonane prace remontowe może fakturować robociznę, pracę sprzętu i materiały osobno licząc od poszczególnych pozycji podatek od towarów i usług wg właściwych stawek, ale jedynie w sytuacji, gdy umowa cywilno - prawna spisana pomiędzy wykonawcą i odbiorcą określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów. Generalnie jednak nie można z kosztorysu zawierającego wszystkie powyższe elementy wyłączyć i opodatkować podatkiem od towarów i usług odrębnie materiałów, odrębnie robocizny.

Uwzględniając powyższe w przypadku, gdy uchwałą członków wspólnoty dot. wykonania ocieplenia dwóch ścian szczytowych nieruchomości mieszkalnej ustalono, że przy rozliczaniu na poszczególnych członków wspólnoty kosztów remontu koszty zużytych materiałów będą rozliczane odrębnie, to członkowie wspólnoty mają prawo żądać fakturowania z tytułu wykonanych prac remontowych robocizny, pracy sprzętu i materiałów osobno z uwzględnieniem od poszczególnych pozycji podatku od towarów i usług wg właściwych stawek.

W przeciwnym przypadku rozliczenie kosztów dot. tego remontu (części wspólnych budynku mieszkalnego) na poszczególnych członków wspólnoty winno obejmować łącznie cały zakres wykonanych prac remontowych (pełną wartość kosztorysu na remonty), do sprzedaży których do dnia 31 grudnia 2003 r. należało stosować jednolitą stawkę podatku VAT w wysokości 7 %, na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

Zgodnie bowiem z treścią art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. b cyt. ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 7 % podlega również sprzedaż w okresie do 31 grudnia 2003 r. robót budowlano - montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Na mocy przepisów art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591 z późn. zm.) obowiązuje zasada memoriału, zgodnie z którą w księgach rachunkowych i wyniku finansowym jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich wpłaty.

Dla potrzeb ustalenia wyniku decydujące znaczenie ma moment sprzedaży, za który uważa się datę odbioru robót - w przypadku Jednostki należy przypuszczać że przed 31 grudnia 2003 r. A zatem wartość wykonanych i odebranych robót należy zarachować do przychodów ze sprzedaży w księgach rachunkowych 2003 r.

Z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591 z późn. zm.) wynika, że księgi rachunkowe zamyka się m.in. na dzień kończący rok obrotowy, na dzień zakończenia działalności jednostki itp. przy czym czynność ta powinna nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od tego dnia (w ustawie dla określenia tych dni użyto sformułowania - zaistnienia tych zdarzeń). A zatem - rzeczywiste - zamknięcie ksiąg następuje odpowiednio później, choć według stanu na oznaczony dzień np. bilansowy.

Jeżeli rok obrotowy równy jest kalendarzowemu to do 31 marca następnego roku obrotowego należy ująć wszystkie zdarzenia, które wpłynęły na stan (ilość, wartość) aktywów i pasywów na dzień 31 grudnia. Ma to pozwolić na ujęcie w księgach rachunkowych wszystkich zdarzeń dotyczących danego roku obrotowego, nawet jeśli dokumenty lub informacje o takich zdarzeniach nadejdą do jednostki z pewnym opóźnieniem.

Należy również pamiętać, że z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, że jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała wiadomość o zdarzeniach istotnie wpływających na to sprawozdanie, to powinna ją uwzględnić w księgach za zamykany rok, dokonując dodatkowych zapisów.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że powyższe informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązują jedynie w zakresie zadanego przez stronę zapytania w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl