I/415/Z-35/06 - Wynajem nieruchomości na własny rachunek, a prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Radomsku I/415/Z-35/06 Wynajem nieruchomości na własny rachunek, a prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ustawa reguluje opodatkowanie przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ww. ustawy przepisów ustawy nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy.

Załącznik ten zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Z ww. załącznika wynika, że usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek w ramach działalności gospodarczej (PKWiU grupa 70.2) wyłączone są z opodatkowania ryczałtem.

Ze zgromadzonego przez tut. organ materiału oraz przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że przedmiotowy budynek nie stanowi majątku Spółki Cywilnej "S." G. i Z. W., której przedmiotem prowadzenia działalności gospodarczej jest m.in. wynajem nieruchomości na własny rachunek, jest to bowiem prywatny majątek Pana i żony.

W związku z powyższym należy uznać, że umowa najmu przedmiotowego budynku nie została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego też przychód z tytułu prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w zakresie produkcji mebli nie traci prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ponadto ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) w art. 12 ustanawia stawki należnego ryczałtu ewidencjonowanego od umów najmu w sposób następujący:

-

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% od przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 (...) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli od przychodów uzyskanych z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą - art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ww. ustawy,

-

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% od przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, czyli od przychodów uzyskanych z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku niezwiązanych z działalnością gospodarczą, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% - art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. ustawy.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są przychody z najmu, podnajmu (...) składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Warunkiem zastosowania tego przepisu jest ustalenie, czy wynajmowany budynek stanowi składnik majątku związanego z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą. Ustawodawca w tym przepisie nie uzależnił wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych.

Jeżeli intencją ustawodawcy byłaby taka regulacja, wówczas zapis brzmiałby, jak ma to miejsce w przypadku art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, że dotyczy składników majątku będących środkami trwałymi ujętymi w ewidencji środków trwałych.

Z przedłożonych przez Pana decyzjach w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości na 2005 r. i 2006 r. jednoznacznie wynika, że budynek będący przedmiotem najmu stanowi składnik majątku związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zatem uzyskany przez Pana przychód z tytułu najmu przedmiotowego budynku, proporcjonalnie do udziału we współwłasności, stanowi na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) przychód z działalności gospodarczej opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% przychodu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl